18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz Winiary jakich już nie ma. Wystawa zdjęć archiwalnych [ZOBACZ]

KD
Rodzina Jaworowskich, 1929. Siedzą od prawej Józef i Maria, fundatorzy relikwiarza sw Stanisława Kostki. Rodzina przez długie lata prowadziła na Winiarach Zakład Przetwórstwa Mięsnego i sklep mięsno - wędliniarski przy ul. Obornickiej 147.
Rodzina Jaworowskich, 1929. Siedzą od prawej Józef i Maria, fundatorzy relikwiarza sw Stanisława Kostki. Rodzina przez długie lata prowadziła na Winiarach Zakład Przetwórstwa Mięsnego i sklep mięsno - wędliniarski przy ul. Obornickiej 147. archiwum „Winiary jakie pamiętamy”
Pomysł pojawił się na jednym ze spotkań towarzyskich byłych mieszkanek Winiar. W ciągu pół roku, korzystając tylko z poczty pantoflowej, pomocy hufca harcerskiego z Jeżyc oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków, panie zgromadziły prawie 300 zdjęć przedstawiających Winiary z lat 70tych. Otwarcie wystawy pt. „Winiary jakie pamiętamy” odbędzie się w sobotę o godzinie 19.

W XIII wieku Winiary były podpoznańską wsią, która swoją nazwę zawdzięcza producentom wina. Wieś znajdowała się na Wzgórzu Winiarskim, jednak w 1830 roku została przesunięta na obecne miejsce, ze względu na budowę Cytadeli na wzgórzu. Od 1954 roku teren Winiar był podzielony pomiędzy dzielnice Jeżyce oraz Stare Miasto.

– Pod koniec lat 70 rozebrano stare budynki z Winiar na rzecz rozbudowy Poznania. Takie były czasy – wspomina Katarzyna Stelmachowska, organizatorka wystawy. – Zaczęliśmy pytać znajomych, czy mają jakieś zdjęcia sprzed rozbiórki i tak udało nam się zebrać prawie trzysta zdjęć – dodaje .

Okazuje się, że Stare Winiary zachowały się nie tylko w pamięci ich mieszkańców, ale i na wielu zdjęciach przedstawiających m.in. ochronkę prowadzoną przez Siostry Zakonne, Szkołę Podstawową nr 17., czy starą pocztę.

– Poza zdjęciami, mamy również przygotowane tablice poświęcone starym liniom tramwajowym oraz starym rodzinom wywodzącym się z Winiar, jak rodziny Pokrywków czy Bajerleinów – zachęca Katarzyna Stelmachowska.

Wystawę można oglądać w Sali Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele pw. Św. Stanisława Kostki przy ulicy Rejtana 8a. „Winiary jakie pamiętamy będzie można odwiedzać w każdą niedzielę do końca września po mszach świętych.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski