MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz wyliczenia renty wdowiej. Sprawdź, kto dostanie pieniądze, jakie trzeba spełnić warunki oraz ile renty wdowiej wpłynie na konto

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Proponowane zmiany w rentach wdowich to odpowiedź na rosnące potrzeby seniorów oraz zmieniającą się strukturę demograficzną społeczeństwa. Projekt ustawy, będący efektem współpracy rządu z obywatelami, ma za zadanie zapewnić godne warunki życia dla osób owdowiałych
Proponowane zmiany w rentach wdowich to odpowiedź na rosnące potrzeby seniorów oraz zmieniającą się strukturę demograficzną społeczeństwa. Projekt ustawy, będący efektem współpracy rządu z obywatelami, ma za zadanie zapewnić godne warunki życia dla osób owdowiałych unsplash.com
W 2024 roku można spodziewać się istotnych zmian w przepisach dotyczących renty wdowiej. Zaproponowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej zmiany mają na celu wsparcie osób owdowiałych. Zmiany te są odpowiedzią na demograficzne i społeczne potrzeby, a ich realizacja ma być gwarancją godnych warunków życia dla seniorów po stracie współmałżonka.

Spis treści

Renta wdowia wsparciem dla seniorów po stracie współmałżonka

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza możliwość łączenia świadczeń dla osób owdowiałych.

Wdowa lub wdowiec będą mogli:

  • zachować swoje świadczenie,

  • powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku,

  • albo pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.

Zmiany te mają na celu zapewnienie stabilności finansowej seniorom, którzy stracili swoich małżonków i w efekcie czego pogorszyła się ich sytuacja finansowa.

Wprowadzenie nowych zasad planowane jest w formie kroczącej, czyli wypłata renty wdowiej będzie stopniowo zwiększana. Świadczenie w pierwszym kroku wynosić ma 15 procent drugiego świadczenia, następnie 20 procent, aż do docelowego poziomu 50 procent.

Taka struktura zwiększania wypłaty renty wdowiej ma na celu płynne przejście na nowy system świadczeń, minimalizując przy tym ewentualne zakłócenia w budżetach domowych seniorów.

Szacuje się, że w początkach działania ustawy wprowadzającej rentę wdowią na wypłatę świadczeń trzeba będzie przeznaczyć 8-10 mld zł rocznie.

Zobacz też:

Kalkulator renty wdowiej. Ile wpłynie na konto?

W ramach ułatwienia dostępu do informacji o nowych świadczeniach planowane jest wprowadzenie kalkulatora. Dzięki niemu będzie można łatwo wyliczyć, jaki wariant połączenia świadczeń jest dla osoby owdowiałej najkorzystniejszy i jakiej kwoty na koncie będzie mogła się spodziewać.

Wprowadzenie takiego narzędzia ma usprawnić wnioskowanie o rentę wdowią oraz pomóc w lepszym zaplanowaniu budżetu domowego.

Już teraz możesz sprawdzić przykładowe wyliczenia renty wdowiej

Wejdź w galerię i sprawdź przykładowe wyliczenia renty wdowiej dla kolejnych kroków, czyli przy poziomie 15, 20 i 50 procent.

Proponowane zmiany w rentach wdowich to odpowiedź na rosnące potrzeby seniorów oraz zmieniającą się strukturę demograficzną społeczeństwa. Projekt ustawy, będący efektem współpracy rządu z obywatelami, ma za zadanie zapewnić godne warunki życia dla osób owdowiałych

Zobacz wyliczenia renty wdowiej. Sprawdź, kto dostanie pieni...

Sprawdź też informacje o czternastej emeryturze i bonie senioralnym

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski