Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny. Dziś to zagłębie rozrywki, kiedyś fabryka Cygar [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

(red)
Zdjęcie z 1926 roku. Państwowa Fabryka Cygar i Wyrobów Tytoniowych w Krakowie przy ulicy Dolnych Młynów
Zdjęcie z 1926 roku. Państwowa Fabryka Cygar i Wyrobów Tytoniowych w Krakowie przy ulicy Dolnych Młynów NAC
Dziś to jedno z najpopularniejszych miejsc rozrywki w Krakowie. Tu mieszczą się puby, knajpy, restauracje, ale i miejsca koncertów i wystaw. Tu znalazło swoje tymczasowe miejsce także kino Ars. Ale przez lata było to miejsce ważne z innego powodu: w 1871 r. rozpoczęto budowę C.K. Fabryki Tytoniu (w niemieckim oryginale: Kaiserlich-Königlich Tabakfabrik). W ciągu kilku lat zatrudnionych tam zostało 900 osób, gdyż w Cygar-Fabryce wszystkie czynności wykonywano ręcznie. Tak było do 1896 roku, gdy sprowadzono Gdy kosztem 30 tys. złotych reńskich sprowadzono do Krakowa maszynę do produkcji najtańszych papierosów. Wtedy wybuchł strajk robotnic. Jego pochodną było utworzeniem w 1907 r. w Fabryce Tytoniu związku zawodowego, a cztery lata później uruchomieniem pierwszego w Krakowie przyzakładowego żłobka.

Zakład wpisał się w pejzaż Krakowa, czego dowodem jest chociażby fakt, że dramatopisarz Konstanty Krumłowski napisał dla scen krakowskich sztukę „Królowa Przedmieścia”. Pierwowzorem bohaterki wodewilu, Mani ze Zwierzyńca, była pracownica zakładu z ul. Dolnych Młynów o imieniu Maria. Nie ma zgodności, czy była to Maria Dzierwa, Dzierwa-Zawadzka, czy może Bajus.

Po I wojnie światowej był to jedyny w kraju państwowy zakład produkujący wyroby tytoniowe stała się siedzibą Polskiego Monopolu Tytoniowego, powołanego w 1922 r., a przekształconego w przedsiębiorstwo 10 lat później.

Po II wojnie światowej nic się nie zmieniło. Dopiero III RP w zasadniczy sposób odmieniła sytuację. Cygar-Fabryka przy Dolnych Młynów ukończyła działalność, gdy polska filia międzynarodowego koncernu Philip Morris Polska zadecydowała w 2002 r. o zaprzestaniu przemysłowej eksploatacji zabytkowych obiektów.

FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny. Dziś to zagłębie rozrywki, kiedyś fabryka Cygar [ZDJĘCIA ARCHIWALNE] - Gazeta Krakowska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski