Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Paryż w Kujawsko-Pomorskiem. Leży zaledwie 13,5 km od Żnina. Zobaczcie zdjęcia!

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Nie wszyscy wiedzą, że Paryż leży zaledwie 13,5 km od Żnina w Kujawsko-Pomorskiem, kilkaset metrów od granicy z Wielkopolską. I choć jeszcze nie ma tu wieży Eiffla, katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego, turyści chętnie się tu zatrzymują, by zrobić sobie zdjęcia przy tablicach z napisem Paryż. Tak wygląda Paryż pod Żninem na zdjęciach Google Street View >>>>>
Nie wszyscy wiedzą, że Paryż leży zaledwie 13,5 km od Żnina w Kujawsko-Pomorskiem, kilkaset metrów od granicy z Wielkopolską. I choć jeszcze nie ma tu wieży Eiffla, katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego, turyści chętnie się tu zatrzymują, by zrobić sobie zdjęcia przy tablicach z napisem Paryż. Tak wygląda Paryż pod Żninem na zdjęciach Google Street View >>>>>Google Street View
Paryż to stolica Francji, ale też wieś na Pałukach. Leży zaledwie 13,5 km od Żnina w Kujawsko-Pomorskiem, kilkaset metrów od granicy z Wielkopolską. I choć jeszcze nie ma tu wieży Eiffla, katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego, turyści chętnie się tu zatrzymują, by zrobić sobie zdjęcia przy tablicach z napisem Paryż. Zobaczcie, jak na zdjęciach Google Street View prezentuje się ta niewielka wieś o wielkiej nazwie.

W Paryżu pod Żninem mieszka zaledwie 114 osób.

Skąd ta wielka nazwa dla niewielkiej wsi na Pałukach? Według legendy wieś otrzymała swoją oryginalną nazwę na życzenie żony właściciela majątku w Paryżu na Pałukach.

- Mieszkańcy przekazują z pokolenia na pokolenie, jakoby żona Guttrego często wyjeżdżała do Paryża. Stąd nazwa posiadłości miała powstać z sentymentu do tego miasta - opowiadał "Pomorskiej" w 2007 roku sołtys Zdzisław Kieca.

Niemal każdy kto przejeżdża przez pałucki Paryż zatrzymuje się przy tablicy, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na początku XXI wieku był nawet pomysł, by turystów zatrzymać w Paryżu na dłużej. Powstał nawet projekt "Szlakiem piastowskim od gada, pradziada do Wenecji, Paryża i Rzymu" zakładał, by w Paryżu stworzyć miniatury wizytówek francuskiego Paryża: wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, a może nawet Łuk Triumfalny. Na projekcie się jednak skończyło.

Tak wygląda Paryż pod Żninem na zdjęciach Google Street View:

Jak dojechać do Paryża pod Żninem? Zobaczcie:

Warto podkreślić, że w Paryżu pod Żninem urodził się Aleksander Guttry, działacz niepodległościowy i uczestnika powstań narodowych.

W 1830 roku walczył w powstaniu listopadowym. Uczestniczył w przygotowaniu powstania zbrojnego w 1846 roku. Za działalność konspiracyjną trafił do więzienia. W 1848 roku wszedł w skład Wydziału Wojennego Komitetu Narodowego.

Jak podaje "Pomorska", "po wybuchu powstania styczniowego włączył się w działania i wszedł w skład komitetu Działyńskiego, który m.in. zajmował się organizacją oddziałów powstańczych. W kwietniu 1863 roku odebrał od Centralnego Komitetu jako Rządu Tymczasowego nominację na Komisarza Generalnego dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1864 roku, w procesie osób związanych z komitetem Działyńskiego, Guttry został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyrok zamknął mu powrót do kraju, osiadł więc w Brukseli, gdzie stał się mentorem dla młodzieży polskiej uczącej się w belgijskich uczelniach. Gdy w 1871 r. władze pruskie ogłosiły amnestię dla działaczy politycznych, Guttry wrócił do Berlina, skąd pozwolono mu wyjechać do rodzinnego majątku."

Zmarł 4 stycznia 1891 roku w swym majątku Piotrkowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski