- Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to warunek, jaki trzeba spełnić, by móc przystąpić do przysięgi wojskowej - opowiada por. Anna Jasińska - Pawlikowska z 12 WBOT. - Każdy dzień szkolenia składał się z ćwiczeń, które trwały kilkanaście godzin. Nowi terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, budowy broni, zasad zachowania na polu walki a także przetrwania w trudnych warunkach. Bardzo ważnym aspektem szkolenia była również nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z pętli taktycznej.
- Nasze przygotowanie fizyczne, na pewno pomogło nam podczas szkolenia – zarówno mnie, jak i mojemu bratu. Na co dzień jesteśmy studentami i zawodnikami. Trenujemy taekwondo. Reprezentując barwy polskie na licznych zawodach, postanowiłam, że chcę zaangażować się bardziej i sprawdzić się jako żołnierz. Właśnie zaczynam realizować swoje marzenie - mówi szer. Dagmara Haremza.
Czytaj też: Cmentarzysko lokomotyw i wagonów w Poznaniu. Śpią na torach wielkiej stacji towarowej
Egzamin poprzedzający przysięgę odbył się w oparciu o obiekty poligonowe w Pile i Dolaszewie. Za szkolenie odpowiadał 124 batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Śremie i jest jednym z pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się w czwartek 1 grudnia o świcie alarmem. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).
- Oczywiście początki szkolenia nie należały do najłatwiejszych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Musieli sprostać wymagającym zadaniom. Dodam, że samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Pętla taktyczna sprawdza czego kandydaci nauczyli się podczas „szesnastki”- mówi por. Kacper DUDZIUK ze 124. blp w Śremie.
Teraz po przysiędze ochotnicy będą przechodzić obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne.
- By osiągnąć pełną gotowość, żołnierz WOT szkoli się trzy lata. W myśl zasady „służymy tam, skąd pochodzimy”, żołnierze będą powoływani na ćwiczenia do batalionów, które są zlokalizowane najbliżej ich miejsca zamieszkania. Część nowych żołnierzy będzie służyć w nowym, 152. batalionie lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim - zapowiada por. Anna Jasińska - Pawlikowska.
Czytaj też: Stara cegielnia w Wielkopolsce popada w ruinę. Kiedyś była słynna na cały kraj!
Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Nie można jednocześnie pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych. Najprostszy sposób aby złożyć wniosek do służby, to spotkanie z rekruterem WOT. Szczegółowe informacje można także znaleźć na stronie internetowej terytorialsi.wp.mil.pl a także na Facebooku www.facebook.com/Terytorialsi/.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Opuszczona stacja pod Poznaniem zadziwia. Tu w studni woda z...
Obserwuj nas także na Google News
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?