Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Poznania już poznają czołgi Abrams. Instruktorzy wojsk pancernych polecieli na kurs do USA

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Instruktorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu są już na kursie w Boise
Instruktorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu są już na kursie w Boise Michał Niwicz, MON
Czołgiści z Poznania już są w Stanach Zjednoczonych, gdzie będą zapoznawać się ze szkoleniem załóg czołgów Abrams. Abramsy wejdą już w przyszłym roku na wyposażenie polskich wojsk pancernych.

Żołnierze z Poznania na kursie w Stanach

- Z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wyjechali specjaliści od broni pancernej i już są na kursie w USA - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. - Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w siłach Zbrojnych RP. Na wyposażenie Wojska Polskiego trafi docelowo 250 czołgów Abrams.

Żołnierze z poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - sześciu instruktorów - przyleciało na zaproszenie Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych do 204th Regional Training Institute - ośrodka szkoleniowego w Boise w stanie Idaho. Będą tam zdobywać wiedzę na temat amerykańskiego podejścia do szkolenia specjalistycznego załóg, obsługi wozów bojowych, taktyki i wykonywania zadań ogniowych, którą po powrocie przekażą polskim żołnierzom.

od 16 lat

Kurs, w którym uczestniczą, ma bowiem przede wszystkim zapoznać ich z amerykańskim systemem szkolenia, co ma pozwolić na przejęcie kompetencji i zrozumienia kontekstu szkoleniowego stosowanego przez amerykańską armię.

- Są to eksperci broni pancernej, którzy na co dzień zajmują się właśnie zarówno szkoleniem specjalistycznym załóg czołgów, szkoleniem z obsługi wozów bojowych oraz taktyką i wykonywaniem zadań ogniowych - informuje płk Krzysztof Kuba, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, na łamach polska-zbrojna.pl.

- To właśnie Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych umożliwiła w ramach stałej współpracy partnerskiej przygotowanie pierwszych specjalistów odpowiedzialnych za adaptację do tego sprzętu na bazie istniejących i realizowanych przez Amerykanów kursów dla tego typu specjalistów - mówi płk Kuba - Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko i sprawnie przygotować zarówno Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i pozostałe jednostki Wojska Polskiego do przyjęcia sprzętu w najbliższej przyszłości.

Polska kupi Abramsy

O zamiarze zakupu Abramsów wiemy od lipca 2021 roku - Polska jest zainteresowana czołgami M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3, których pierwsze sztuki mają być przejęte przez polskie załogi w przyszłym roku. Wozy te trafią do 18 Dywizji Zmechanizowanej, tzw. Żelaznej Dywizji.

Rząd poinformował, że środki na zakup czołgów nie pochodzą z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Oprócz liniowych Abramsów, kontrakt, który opiewa na kwotę 23 mld 300 mln złotych obejmuje też wozy dowodzenia, wsparcia technicznego, ewakuacji medycznej, symulatory i pakiety logistyczny i szkoleniowy.

Zobacz też: Wojsko świętuje w Poznaniu, ale czeka na czołgi Abrams - pierwsze przyjadą już w przyszłym roku

Na poznańskim Górczynie miał powstać wielorodzinny budynek mieszkalny z usługami, garażem podziemnym, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą techniczną oraz drogową

Szachty uratowane. Radni zablokowali działania inwestora, kt...

Użytek ekologiczny „Darzybór” jest największym użytkiem tego typu położonym wewnątrz granic administracyjnych Poznania. Został założony w 1994 roku z myślą o ochronie dobrze zachowanych fragmentów borów mieszanych i roślinności łąkowej.

Trwa wielka wycinka lasu ochronnego pod Poznaniem. Ciężki sp...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski