ŻÓŁTA, CZERWONA LUB POMARAŃCZOWA KARTKA – JAK UNIKNĄĆ KAR ZA NIEPRAWIDŁOWĄ SEGREGACJĘ ODPADÓW?

Materiał informacyjny Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej

Od dnia 1 września 2020 r. na terenie ZM GOAP selektywna zbiórka odpadów staje się obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej, a także dla wszystkich właścicieli nieruchomości niezamieszkanych, czyli takich na których znajdują się np. biura, sklepy, szkoły czy szpitale. Co w przypadku, gdy nie wszyscy będą stosować się do nowych przepisów? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

ZM GOAP wypracował procedury, które będą stosowane w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie gromadzenia odpadów komunalnych oraz niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

POMARAŃCZOWA NAKLEJKA - NARUSZENIE PROCEDURY PRAWIDŁOWEGO SPOSOBU GROMADZENIA ODPADÓW KOMUNALNYCH
Jeśli odbiorca odpadów stwierdzi, że:
- w pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane lub bioodpady, czy w pojemniku/worku na odpady selektywne (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne) zostały umieszczone odpady:

- wystawkowe,
- poprodukcyjne,
- poremontowe, rozbiórkowe, gruz,
- części samochodowe,
- inne odpady niestanowiące odpadów komunalnych,

wówczas przykleja pomarańczową naklejkę, informującą o nieprawidłowym sposobie gromadzenia odpadów.

Co to oznacza?

- nieodebranie odpadów przez firmę odbierającą odpady do czasu ich dosegregowania,
- przekazanie informacji do ZM GOAP o naruszeniu,
- konieczność dosegregowania (prawidłowego posegregowania) odpadów przez właściciela nieruchomości – dopiero po prawidłowym posegregowaniu odpady te zostaną odebrane w kolejnym terminie odbioru, zgodnym z harmonogramem.

ŻÓŁTA NAKLEJKA – NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH

Jeśli odbiorca odpadów stwierdzi, że w pojemnikach/workach na selektywną zbiórkę znalazły się niewłaściwe odpady np. do brązowego pojemnika na bioodpady trafią słoiki, w żółtym pojemniku na metale i tworzywa sztuczne będą gazety lub w niebieskim pojemniku na papier znajdą się kartony po mleku - wówczas odbiorca odpadów przykleja na taki pojemnik/worek żółtą naklejkę informującą o nieprawidłowym posegregowaniu odpadów.

Co to oznacza?

- nieodebranie odpadów przez firmę odbierającą odpady do czasu ich dosegregowania,
- przekazanie informacji do ZM GOAP o braku stosowania selektywnej zbiórki odpadów,
- konieczność dosegregowania odpadów przez właściciela nieruchomości – dopiero po prawidłowym posegregowaniu odpady zostaną odebrane w kolejnym terminie odbioru, zgodnym z harmonogramem.

Jeżeli na naszym pojemniku/worku znajdzie się żółta naklejka - mamy wybór:

- możemy dosegregować odpady (przed najbliższym odbiorem odpadów zmieszanych) wówczas nie spotka nas żadna kara,
- lub nie podejmiemy żadnych działań – odpady zostaną odebrane jako zmieszane, a na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji, zostanie nałożona opłata podwyższona w wysokości trzykrotności stawki podstawowej.

Warto segregować odpady, a w przypadku żółtej naklejki naprawić błędy, by uniknąć kary w postaci opłaty podwyższonej.

ZIELONA NAKLEJKA - DOSEGREGOWANO

Podczas najbliższego odbioru odpadów zmieszanych, firma odbierająca odpady weryfikuje czy właściciel dosegregował odpady.

Jeśli odbiorca odpadów stwierdzi, że:

- odpady zostały dosegregowane - usuwa żółtą naklejkę z pojemnika, a w przypadku gromadzenia odpadów w workach, umieszcza na żółtej - naklejkę zieloną.

Co to oznacza?

Właściciela nie czekają żadne sankcje, odpady zostaną odebrane w kolejnym terminie odbioru dla danej frakcji odpadów. Warto pamiętać by ponownie nie dopuścić do mieszania odpadów w pojemnikach/workach.

CZERWONA NAKLEJKA – ODEBRANO JAKO ZMIESZANE

Jeżeli właściciel nieruchomości, pomimo ostrzeżenia w postaci żółtej naklejki nie dosegregował odpadów wówczas odbiorca odpadów:

- umieszcza na pojemniku do gromadzenia danej frakcji odpadów - czerwoną naklejkę z informacją o niewłaściwej segregacji oraz informującą, że odpady zostały odebrane jako zmieszane (jeżeli odpady były gromadzone w workach, naklejka czerwona znajdzie się na pojemniku do gromadzenia odpadów zmieszanych).

Co to oznacza?

- odpady zostaną odebrane jako zmieszane odpady komunalne,
- UWAGA! Odbiór odpadów jako zmieszane stanowi podstawę do wszczęcia przez ZM GOAP postępowania w sprawie nałożenia podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami, w związku z niedopełnieniem obowiązku prowadzenia na nieruchomości selektywnej zbiórki odpadów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3