Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zorkownia", czyli zapiski z hospicjum w Teatrze Polskim

CYP
W czytaniu fragmentów „Zorkowni” udział wezmą Paula Głowacka, Ewa Szumska i Andrzej Szubski
W czytaniu fragmentów „Zorkowni” udział wezmą Paula Głowacka, Ewa Szumska i Andrzej Szubski Teatr Polski w Poznaniu
Performatywne czytanie fragmentów „Zorkowni” Agnieszki Kalugi już we wtorek i środę w Teatrze Polskim.

- Najpierw miałam potrzebę zagadania nowej sytuacji, opisania każdego zakątka. A potem, wchodząc coraz głębiej w hospicjum, uczyłam się milczenia. To nie był żaden zamysł. Po prostu tak wyszło. Nie chcę także zamęczyć czytelnika słowami. Śmierć jest na tyle mocnym tematem, iż nie potrzebuje wielkich koturnów, makijażu, udziwnionych metafor. Prostota to także wyraz szacunku dla odbiorcy. Każdy ma swój rozum, emocje i doświadczenia. Opisywane historie traktuję jako kropki, które daję czytelnikowi do samodzielnego połączenia. Nie każdy zrobi to tak, jak ja. A być może nie powstanie zamknięta całość. Jak w życiu - mówiła trzy lata temu w wywiadzie z „Głosem Wielkopolskim” Agnieszka Kaluga, autorka bloga Zorkownia.pl, pisarka i wolontariuszka poznańskiego Hospicjum Palium.

Jej blog, wyróżniony w konkursie Blog Roku 2011, to zapiski radzenia sobie z odchodzeniem, którego Kaluga regularnie jest świadkiem w hospicjum. Nim trafiła do niego jako wolontariuszka, sama przeżyła osobistą tragedię - straciła przedwcześnie urodzoną córkę. Martynka miała dziesięć dni.

W 2012 r. ukazała się książką „Zorkownia”, określana jako „dziennik odkrywania miłości i nadziei tak wielkiej, że nie da się jej zamknąć w jednym słowie”. Wydawnictwo, a za jego sprawą - tym bardziej pisany regularnie blog, zyskały ogólnopolską popularność.

W styczniu, w ramach projektu Treny, aktorzy Teatru Polskiego czytać będą fragmenty „Zorkowni” w Piwnicy pod Sceną. Przewodnikami po specyficznej, pełnej bólu i nadziei atmosferze hospicjum będą Paula Głowacka, Ewa Szumska i Andrzej Szubski. Reżyserką czytania jest Ula Kijak.

Zorkownia. Czytanie performatywne w ramach projektu „Treny”
Teatr Polski (ul. 27 Grudnia 8/10)
9 i 10 stycznia, godzina 19
bilety: 5 zł

Zobacz też: Przegląd kulturalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski