Został mistrzem świata w dniu 18. urodzin

Maciej Łosiak
Polscy kickboxerzy zdobyli 13 złotych medali w Mistrzostwach Świata Juniorów i Kadetów w Dublinie. Łącznie biało-czerwoni wywalczyli 58 krążków.

W gronie złotych medalistów znalazło się dwoje Wielkopolan, którzy startowali w gronie juniorów: Zuzanna Licha (KS Polonia 1912 Leszno) low kick, 48 kg oraz Adrian Szymanowski (Our Team Poznań) low kick, 75 kg.

Adrian Figo Szymanowski zdobył tytuł w dniu 18-tych urodzin. W drodze po złoto kolejno pokonał: Kazacha Amira Ashirofa - 1 runda KO, Sergieja Putilofa z Ukrainy i Serba Stefana Paunovica - na punkty.

- To wzruszająca chwila i ogromny sukces dla zawodnika, rodziców, koleżanek i kolegów oraz trenerów. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli jakąkolwiek cegiełkę do triumfu. W szczególności trenerom kadry narodowej Tomaszowi Szczepaniukowi i Maciejowi Domińczakowi, a także szkoleniowcom, którzy wcześniej pracowali z Adrianem - podkreślają Łukasz i Jakub Smolińscy, trenerzy klubowi mistrza świata.

Z kolei drugi z zawodników Our Team Poznań Mateusz Edi Kupijaj w pojedynku półfinałowym kat. 57 kg formuły low kick na punkty pokonał reprezentanta Rosji Danira Druszchowa. W finałowym starciu - zdaniem sędziów - uległ Serbowi Nikoli Lazarewicovi i zdobył srebrno. - Jesteśmy dumni z postawy Mateusza, jego wynik jest budujący i zasługuje na szacunek. To tak naprawdę początek jego kariery - podkreślają Łukasz i Jakub Smolińscy. I dodają, że wyjazd do Dublina nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie wielu firm i lokalnych mediów. Także „Głos Wielkopolski” pomagał w zbiórce funduszy.

Do grona medalistów z Wielkopolski dołączyło jeszcze dwóch reprezentantów z KS Polonia 1912 Leszno. Na drugim stopniu podium stanął Mikołaj Mańka (full contact, 54 kg, full contact), a brązowy krążek wywalczył Dawid Tomczak (junior młodszy, full contact, 51 kg).

Łącznie polscy kadeci i juniorzy zdobyli 58 medali - 13 złotych, 16 srebrnych, 29 brązowych. W klasyfikacji drużynowej zajęli szóste miejsce. Wygrali Rosjanie przed Irlandią i Włochami. Reprezentacje Wielkiej Brytanii i Węgier miały mniej krążków od Polaków, ale nieco więcej złotych. W MŚ WAKO w Dublinie startowało prawie 1400 zawodniczek i zawodników z 47 krajów.