Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku i uratuj komuś życie. Sprawdź, jak!

Krystian Lurka
Przeszczep szpiku to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma walki z białaczką
Przeszczep szpiku to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma walki z białaczką Archiwum Polskapresse
W Polsce co godzinę, lekarze stawiają komuś diagnozę: białaczka. Niestety, co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego nie znajduje pomocy. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

Mimo licznych akcji społecznych nadal co trzeci potrzebujący chory nie odnajduje odpowiednich dawców szpiku. A wystarczy zgłosić się do bazy dawców szpiku. To nic trudnego. Co należy zrobić?

Pierwszym krokiem, aby stać się dawcą jest wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (Poznań, ulica Marcelińska) lub podczas wyjazdowych akcji w specjalnym autobusie RCKiK

Każdy potencjalny dawca może zgłosić się bez specjalnego przygotowania

Przyjście do centrum krwiodawstwa nie musi być wcześniej zapowiedziane. Każdy potencjalny dawca może zgłosić się bez specjalnego przygotowania. Warunkami koniecznymi są: posiadanie przy sobie dokumentu ze zdjęciem, odpowiedni stan zdrowia, spożycie posiłku i co najmniej jednej szklanki płynu.

Po spełnieniu wstępnych wymogów, kandydat wypełnia kwestionariusz i deklarację woli. Potem przyszły dawca przechodzi badanie lekarskie.

Podczas rozmowy ustala się czy kandydat jest w odpowiednim stanie zdrowia. Dawcą szpiku może być każda zdrowa osoba, od 18. do 50. roku życia, która nie jest zakażona wirusem HIV, nie miała wykonywanego w ciągu ostatnich 12 miesięcy tatuażu, nie jest w ciąży, nie stosuje leków hormonalnych i nie przebyła zawału serca.

Po rozmowie z lekarzem przyszłemu dawcy pobiera się dwie próbki krwi do badań. Jedna próbka przejdzie specjalistyczne badanie antygenów. Druga trafia do archiwum.
Wyniki badań z imieniem i nazwiskiem zapisane zostają w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Takie informacje udostępniane są wszystkim potrzebującym z całego świata. W chwili, kiedy chory wymaga przeszczepu przeszukiwane są zasoby bazy posiadającej obecnie ponad 20 milionów osób, które w razie potrzeby są gotowe pomóc.

Kandydat na dawcę nie ponosi żadnych kosztów, a potrzebne badania odbywają się na miejscu.

W przypadku, gdy w szpitalu znajduje się pacjent oczekujący pomocy, dawca, którego szpik pasuje do chorego, zostanie powiadomiony o konieczności zgłoszenia się na badania.

Po ich wykonaniu, kandydat zostanie poproszony o zgodę na pobranie szpiku lub komórek krwiotwórczych ze szpiku.

Sam proces pobierania odbywa się na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, jest to pobieranie komórek z krwi obwodowej. W drugim - przy znieczuleniu ogólnym - z kości biodrowej. Obydwa zabiegi są bezbolesne i bezpieczne. I jak zapewniają pracownicy centrum krwiodawstwa naprawdę ratują życie wielu potrzebującym.

Potwierdza to Marta Datko, która w systemie potencjalnych dawców zapisana jest od kwietnia zeszłego roku.
- Zdecydowałam się na dołączenie do bazy dawców szpiku, bo myślę, że to najlepsza rzecz, którą może podzielić się człowiek z człowiekiem. To daje mu szanse na życie i zdrowie - mówi Marta Datko. Ma rację, bo przeszczep szpiku to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma walki z białaczką. - Oddawanie krwi czy szpiku nie jest porównywalne z żadnym rodzajem pomocy. Czemu nie dzielić się czymś, co jest wrodzone i odnawialne? - pyta Marta Datko.

Z takiej postawy cieszy się doktor Anna Zawadzka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu: - Zachęcamy wszystkich do rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Wystarczy wypełnić kwestionariusz, przejść krótkie badaniu lekarskie i oddać dwie probówki krwi. Tak mało, a można pomóc wielu chorym - mówi i dodaje: - Walczymy z krążącym mitem, że to przerażający zabieg, w którym pobiera się szpik z kręgosłupa! Tym, którzy się boją i mają wątpliwości chcielibyśmy powiedzieć, że pobieranie szpiku nic nie boli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski