Drzewka rosną przy drogach. Osoba, która je wydzierżawi, będzie mogła przez trzy lata zbierać owoce.

Już za nieco ponad 80 złotych rocznie można zostać właścicielem małego sadu. Jak to możliwe? Wystarczy wydzierżawić od gminy Miasteczko Krajeńskie alejkę drzew owocowych, które rosną przy drodze. Gmina oferuje trzy aleje owocowe. Pierwsza to 33 drzewka jabłoni. Cena wywoławcza brutto to 81,18 złotych. Kolejna alejka znajduje się przy drodze z Grabówna do Rzadkowa. Składa się ona z 30 jabłoni oraz 20 drzewek czereśniowych. Cena wywoławcza to 418,20 złotych brutto. Dlaczego tak dużo?

Cenę podbijają czereśnie, wartość jednego drzewka oszacowano na 10 złotych, tymczasem za jedną jabłonkę gmina liczy sobie zaledwie 2 złote. Kolejna aleja, o którą można powalczyć to 65 drzewek jabłoniowych przy drodze między Grabównem a Grabionną. Cena zaczyna się od 159,90 złotych brutto. Można jedna spodziewać się, że ostatecznie osoby, które zdecydują się wydzierżawić alejkę owocową, zapłacą więcej. Dlaczego?- Zainteresowanie alejkami jest duże i może zdarzyć się, że ktoś zaoferuje większe pieniądze za dzierżawę - informuje pracownica Urzędu Gminy w Miasteczku Krajeńskim.Osoba, która wygra przetarg, będzie przez trzy lata dzierżawiła drzewka owocowe. Ale jest też jeden minus.

W drugim i trzecim roku dzierżawy cena może wzrosnąć o tyle, o ile wzrośnie średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług.Choć 81 złotych za własną alejkę owocową może wydawać się być kuszącą ofertą, należy mieć na uwadze, że z tego nie będzie dużego biznesu ani sporych dochodów. - W alejach owocowych drzewa są najczęściej stare i już nie dają tyle owoców, ile drzewka w młodym sadzie - mówi pan Marek, młody rolnik z gminy Wysoka.Mimo to mężczyzna jest zainteresowany wydzierżawieniem alejki z czereśniami i jabłonkami. - Wiem, że na tym nie zarobię, ale za to będę miał swoje owoce. Żona zrobi z nich przetwory: kompoty, musy jabłkowe. Większość jabłek, które uda nam się zebrać, przeznaczymy na soki tłoczone, które nasze dzieci uwielbiają. Przy domu nie mamy możliwości posadzenia drzewek owocowych - tłumaczy gospodarz.