Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Poznań: Bilet seniora, czyli cały rok jazdy za 50 złotych!

Marcin Idczak
W Warszawie bilet seniora zakupiło w zeszłym roku ponad 87 tysięcy osób.
W Warszawie bilet seniora zakupiło w zeszłym roku ponad 87 tysięcy osób. ZTM Warszawa
Osoby pomiędzy 65, a 70 rokiem życia mają mieć tańsze przejazdy. Możliwe, że rozwiązanie zostanie wprowadzone w połowie roku.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania spełnia jedną ze swoich przedwyborczych obietnic. Możliwe, że w połowie roku zostanie wprowadzony w naszym mieście specjalny bilet dla seniora. Ma kosztować około 50 złotych i być ważny przez cały rok. Przeznaczony zostanie dla osób w wieku od 65 do 70 roku życia.

Takie rozwiązanie zastosowano w Warszawie. Napisaliśmy o tym w Głosie w październiku. Sprawą wówczas zainteresowała się radna Dominika Król, która zapytała Zarząd Transportu Miejskiego i ówczesne władze Poznania o możliwość wprowadzenia tańszego biletu seniora w naszym mieście. Argumentowała, że takie rozwiązanie funkcjonuje nie tylko w stolicy, ale również w Szczecinie (choć tam przeznaczone jest dla osób w wieku 67 do 70 lat i roczna sieciówka kosztuje 90 złotych).

Sprawdź również: ZTM Poznań: W styczniu złapano prawie 3,5 tysiąca gapowiczów

– Wówczas odpowiedziano mi, że u nas nie ma jeszcze takiej możliwości – wspomina Dominika Król. Taki postulat pojawił się również w programie wyborczym Jacka Jaśkowiaka. Teraz ogłosił on, że możliwe, że taki bilet zostanie wprowadzony w połowie tego roku. – Jak widać wraz ze zmianą władzy zmieniły się możliwości. Teraz możemy mówić o nowym rozwiązaniu – stwierdza Dominika Król.

Zobacz również: Benzyna jest tańsza, czy w Poznaniu stanieją bilety ZTM?

Zadowolenia nie kryje również Lechosław Lerczak, który o podobnym rozwiązaniu mówił podczas sesji rady seniorów już przed kilku laty. – Kartę warszawiaka z rocznym biletem ma mój szwagier i bardzo sobie chwali to rozwiązanie – stwierdza Lechosław Lerczak.

Zalety przedstawia Igor Krajnow z ZTMw Warszawie. Wyjaśnia, że dzięki takiemu biletowi przez 365 dni od momentu skasowania seniorzy ze stolicy mogą poruszać się wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.

To powoduje, że aktywniej uczestniczą w życiu miasta. Koszty transportu nie są przeszkodą do pojechania w odwiedziny do znajomych, wybraniu się do kawiarni, na kawę, czy też na wystawę. Wyjaśnia, że w ubiegłym roku mieszkańcom Warszawy sprzedano ponad 87 tysięcy biletów seniora.

Ile osób skorzysta z rozwiązania w Poznaniu jeszcze nie wiadomo. Według wstępnych obliczeń ubiegać się o niego będzie mogło 30 tysięcy poznaniaków.

Jednak bardzo możliwe, że do tej grupy trzeba będzie także doliczyć osoby mieszkające w okolicznych gminach, a których samorządy podpisały porozumienie transportowe z poznańskim ZTM.

By otrzymać bilet seniora oprócz wymogu wieku trzeba będzie też posiadać kartę PEKA, na której zostanie zapisane uprawnienie do tańszych przejazdów. Na powiązane z nią konto będzie wpłacać się pieniądze za przejazd.
Natomiast osoby mające więcej niż 70 lat mają w całym kraju darmowe przejazdy komunikacją na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Obecnie osoby pomiędzy 65, a 70 rokiem życia mogą jeździć po Poznaniu za 50 złotych... miesięcznie.

Bilet roczny ma zostać zgłoszony przez prezydenta w ramach poprawek do budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski