Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Poznań: Naklejki z tagami NFC na przystankach. Do czego służą? Sprawdź!

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Nie trzeba ściągać żadnych aplikacji. Wystarczy smartfon z modułem NFC i aktywnym internetem
Nie trzeba ściągać żadnych aplikacji. Wystarczy smartfon z modułem NFC i aktywnym internetem ZTM Poznań
Na stu przystankach w Poznaniu umieszczono naklejki z tagami NFC. Wystarczy mieć smartfon z funkcją NFC danych i dostęp do internetu, by dowiedzieć się za ile minut przyjedzie tramwaj czy autobus, na który czekamy.

Pilnie chcesz się dowiedzieć za ile minut przyjedzie tramwaj czy autobus? Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu dba, abyś szybko uzyskał odpowiedź na to pytanie. Pomogą ci w tym tablice informacji pasażerskiej (TIP), bardziej czytelne papierowe rozkłady jazdy, Wirtualny Monitor oraz najnowsze udogodnienie - naklejki z tagami NFC.

– Wystarczy posiadać smartfona z modułem NFC oraz z aktywnym dostępem do Internetu, aby na ekranie wyświetliła  się dynamiczna informacja o przyjeździe pojazdu dla konkretnego przystanku na którym się znajdujemy – tłumaczy mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM do spraw technicznych. I dodaje: - Do pozyskania informacji nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji.

Czytaj też: 9 ogromnych murali powstanie na wieżowcach w Poznaniu

Jak to zrobić? Należy uruchomić transmisję danych i funkcję NFC na smartfonie, zbliżyć go do naklejki z tagiem (czyli „tapnąć”), aby zobaczyć za ile minut przyjadą pojazdy linii obsługujących dany przystanek.

Pilotaż obejmuje przystanki wyposażone w wiaty z gablotami, które znajdują się na Naramowicach, Winogradach w centrum Poznania na przystankach tramwajowych, gdzie nie ma tablic TIP (rejon rond Śródka i Rataje, Dolny Taras Rataj). Partnerem ZTM w tym projekcie jest firma BSS Pomerania, operator systemu Tap4Ticket.

- Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest rozwiązaniem prostym do obsługi i bezpiecznym – twierdzi Daniel Wawrzyniak. I podkreśla, że jest ono tanie. Jego koszty są niewielkie w stosunku do tego ile trzeba wydać na nową tablicę TIP. – Chcemy sprawdzić czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy czy zastosować je także na innych przystankach.

Przypomnijmy, że na terenie Poznania i aglomeracji poznańskiej zostało już zainstalowanych pond 120 tablic informacji pasażerskiej (TIP). Osoby niewidome i niedowidzące też mogą z nich skorzystać, ponieważ tablice (poza przystankami na trasie Franowie i przedłużenie pestki na dworzec zachodni zostały wyposażone w  funkcję generowania informacji głosowej. Pasażerowie mogą też korzystać z Wirtualnego Monitora (www.peka.poznan.pl), dzięki któremu dowiedzą się za ile minut konkretny autobus czy tramwaj przyjedzie na wskazany przystanek.

Zobacz też:

Czysta z założenia - bo nowa - ulica, nie jest już tak czysta: mimo licznych koszy na śmieci przechodnie rzucają papiery, widać na murach ślady po wyprowadzaniu psów, nagminnie spotykane na jasnej kostce są ślady opon i błota z kół samochodów. I kwiatek specjalny - niebieska farba z ustawionych do góry dnem słoików. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Święty Marcin po remoncie. Czy mieszkańcom podobają ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski