ZUS czy OFE

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  O decyzji zawiadamiamy ZUS, możemy to zrobić osobiście

  O decyzji zawiadamiamy ZUS, możemy to zrobić osobiście ©Krzysztof Kapica

  Ci, którzy decydowali: OFE czy ZUS, mogą teraz decyzję zmienić lub zrobić to najpóźniej do końca lipca
  O decyzji zawiadamiamy ZUS, możemy to zrobić osobiście

  O decyzji zawiadamiamy ZUS, możemy to zrobić osobiście ©Krzysztof Kapica

  Decyzję tę każdy może zmienić, bo co cztery lata, zawsze od 1 kwietnia do 31 lipca, uruchamiane będzie tzw. okienko transferowe. Od zeszłego piątku już działa tegoroczne.

  ZUS czy OFE
  Co się stanie, jeśli spóźnimy się z oświadczeniem?
  Oświadczenia wpływające do ZUS-u przed terminem lub po nim nie będą uznawane za ważne i na następne okienko trzeba będzie poczekać kolejne cztery lata.

  ZUS czy OFE
  Jak złożyć oświadczenie?
  Oświadczenia można składać osobiście, listem lub drogą elektroniczną, korzystając z osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

  ZUS czy OFE
  Czy przynależność do OFE jest obowiązkowa?
  Od 1 lutego 2014 r.
  zawarcie umowy z OFE nie jest obowiązkowe. Każdy jednak, kto chce, by jego składki były przekazywane do funduszu, musi zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE nie później niż w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia, działalności gospodarczej itd.

  ZUS czy OFE
  Ile pieniędzy przekazywane jest do OFE?
  Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 procent naszego wynagrodzenia. Z tego, jeśli zdecydowaliśmy się na OFE, 2,92 procent trafia za pośrednictwem ZUS-u do wybranego OFE, a 4,38 procent jest zapisywane przez ZUS na utworzonym w ramach konta ubezpieczonego na specjalnym subkoncie. Pozostałe 12,22 procent jest zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS-ie. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na OFE, 7,3 procent składki trafia na subkonto w ZUS-ie.

  ZUS czy OFE
  Czy kapitał zgromadzony w ZUS-ie i OFE jest dziedziczony?
  Kapitał zgromadzony na subkoncie w ZUS-ie może być dziedziczony, tak jak ten zgromadzony w OFE. Podlega dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną w dyspozycji na wypadek śmierci. O ile małżeństwo łączy wspólność majątkowa, pieniądze z OFE lub subkonta wchodzą również w skład majątku wspólnego małżonków. Są dziedziczone lub podlegają podziałowi w razie rozwodu.

  ZUS czy OFE
  Kto wypłaci nam emeryturę z OFE?
  Pełna emerytura, obliczona z konta, subkonta w ZUS-ie oraz rachunku w OFE, będzie wypłacana przez ZUS. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co miesiąc, na subkonto w ZUS-ie przekazywana będzie część pieniędzy zgromadzonych na rachunku członka OFE. Równocześnie ZUS przestanie przekazywać składki do OFE. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego rachunek w OFE będzie pusty.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybór między dźumą a tyfusem!!!!!

  stopNowoczesnaTargowica (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Złodziejski kolejny podatek = zus to relikt poprzedniej komuny w czasie obecnej eurokomuny obficie futrowany pieniędzmi złodziejsko wyciąganymi nad z kieszeni i blokowanych kont!!!!! Od ponad...rozwiń całość

  Złodziejski kolejny podatek = zus to relikt poprzedniej komuny w czasie obecnej eurokomuny obficie futrowany pieniędzmi złodziejsko wyciąganymi nad z kieszeni i blokowanych kont!!!!! Od ponad ćwierć wieku durne elektoraty wszystkich partii głosują na tych którzy ich okradają w majestacie "prawa". zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  najnowsza propozycja: jeZUS!

  Jezus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  PiS powinien otworzyć trzecią instytucję jeZUS zapewniająca Świety Spokój Na Wieki Wieków

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo