Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?

Milena Kochanowska
ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać? Dokładnie przeczytajmy informacje przysłane przez ZUS, a w razie wątpliwości zwróćmy się do pracodawcy lub do ZUS-u
ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać? Dokładnie przeczytajmy informacje przysłane przez ZUS, a w razie wątpliwości zwróćmy się do pracodawcy lub do ZUS-u 123 RF
Dostałeś informację o stanie swojego konta w ZUS-ie? Dokładnie przeanalizuj zapisane w niej kwoty, bo to właśnie od nich zależy twoja przyszła emerytura!

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
1 Twoje konto w ZUS-ie. Od 1 stycznia 1999 r. każdy, kto po tej dacie był lub nadal jest aktywny zawodowo (podlega ubezpieczeniom społecznym), ma w ZUS-ie swoje indywidualne konto. Dane, które są na nim zapisane, tzn. wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz pieniądze na subkoncie posłużą do wyliczenia twojej przyszłej emerytury.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
2 Zgromadzony kapitał (punkt 1 „Informacji o stanie konta...”). Informacja dotyczy dwóch lat: 2013 i 2014. Dowiemy się z niej o wielkości zwaloryzowanego kapitału początkowego, jeżeli pracowaliśmy przed 1999 r. i złożyliśmy wcześniej wniosek o jego wyliczenie. Ci, którzy pracowali przed 1 styczniem 1999 r., powinni ten kapitał ustalić. Jest on jak gdyby odtworzeniem składek sprzed reformy i wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Jeżeli do tej pory nie wystąpiliśmy do ZUS-u o obliczenie kapitału początkowego, warto zrobić to jak najszybciej. Z czasem możemy mieć problem z dotarciem do poprzednich pracodawców i do dokumentacji potwierdzającej nasze zatrudnienie i wysokość zarobków.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
3 Składki na I filarze (punkt 2 i 3). Z informacji dowiemy się też, ile mamy zgromadzonych na koncie zwaloryzowanych składek emerytalnych oraz niezwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne za lata 2013 i 2014, w rozbiciu na poszczególne miesiące, za jakie wpływały.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
4 Składki na subkoncie (punkt 4 i 5). Od maja 2011 r. tym, którzy mają indywidualne konto, ZUS prowadzi również subkonto, na którym zapisuje część składki na ubezpieczenie emerytalne. W przesłanej informacji znajdują się również dane o kwotach zapisanych na naszym subkoncie, czyli w ramach II filaru. Tu składki przedstawione są w rozbiciu na te, które pracodawca (lub my sami, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą) powinien płacić i te, które faktycznie zapłacił. Składki zgromadzone na subkoncie są waloryzowane, dziedziczone w razie śmierci lub dzielone w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
5 Jeżeli byłeś członkiem OFE przed lutym 2014 r. i miałeś na koncie w OFE pieniądze za okres do stycznia 2014 r., to z przesłanej informacji dowiesz się, ile OFE przekazało na subkonto w ZUS-ie w wyniku zmian w OFE. Punkt 6. wskazuje składki przed przekazaniem, a punkt 7. po przekazaniu.
ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
6 Składki w OFE. Jeśli byłeś lub nadal jesteś członkiem OFE, w informacji znajdziesz dane także na ten temat. W punkcie 9 przedstawiono należne (te które zadeklarował pracodawca) i odprowadzone składki do funduszu. Zasady podziału i dziedziczenia pieniędzy z OFE są takie same jak przy subkontach.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
7 Hipotetyczna emerytura (punkt 8). Osoby, które ukończyły 35 lat do 31 grudnia 2014 r., dostały również informację o wysokości hipotetycznej emerytury, przysługującej z I filaru. UWAGA! Nie są do niej wliczone składki z subkonta i OFE. Hipotetyczna emerytura przedstawiona jest w dwóch wariantach. Pierwszy to kwota emerytury, jaką byśmy uzyskali w wieku emerytalnym w oparciu o dotychczas zgromadzone na koncie składki i kapitał początkowy. Drugi to symulacja, jak wyglądałoby nasze świadczenie, gdybyśmy pracowali aż do osiągnięcia wieku emerytalnego i co miesiąc płacili średnią wysokość składki z dotychczasowych lat naszej pracy.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
8 Co powinniśmy sprawdzić? Czy zgadzają się nasze dane identyfikacyjne? Czy mamy wyliczony kapitał początkowy? Czy mamy wykazane składki we wszystkich miesiącach 2013 r. i 2014 r.? Czy kwota składek należnych i wpłaconych na subkoncie i w OFE jest taka sama?

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
9 Błędy w informacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub stwierdzenia nieprawidłowości w „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, powinniśmy zwrócić się o ich wyjaśnienie do swojego pracodawcy, a gdy nie mamy takiej możliwości – zgłosić reklamację w ZUS-ie. Formularz reklamacji dostępny jest w każdym ZUS-ie i na stronie internetowej www.zus.pl. Jeżeli mamy profil na PUE, reklamację możemy zgłosić elektronicznie.

ZUS: informacja o stanie konta - jak czytać?
10 Podział składki emerytalnej od 1 lutego 2014 roku. Składka na ubezpieczenia emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, czyli naszego wynagrodzenia. Z tego na I filar trafia 12,22 proc. Jeżeli jesteśmy w OFE, to 4,38 proc. zapisywane jest na subkoncie w ZUS-ie w ramach II filaru, a 2,92 proc. trafia do OFE (również II filar). Jeśli nie należymy do OFE, to 7,3 proc. zostaje na subkoncie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski