ZUS: Jak przedłużyć rentę lub świadczenia, które zależą od orzeczenia o niezdolności do pracy?

MIKO
Po 3 miesiącach prawo do świadczenia może być dalej przedłużone, bo ustawa przewiduje taką możliwość. Będzie to zależało od okresu obowiązywania stanu epidemii oraz jego skutków. Wówczas wydłuży się również prawo do świadczeń przyznanych na podstawie tych orzeczeń
Po 3 miesiącach prawo do świadczenia może być dalej przedłużone, bo ustawa przewiduje taką możliwość. Będzie to zależało od okresu obowiązywania stanu epidemii oraz jego skutków. Wówczas wydłuży się również prawo do świadczeń przyznanych na podstawie tych orzeczeń Pixabay
Z końcem marca 2020 r. weszły w życie przepisy, na podstawie których wydłużyła się ważność orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanych przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską ZUS. Dzięki temu, wydłużyło się też nasze prawo do otrzymywania świadczeń uzależnionych od tych orzeczeń. Jakie orzeczenia zostały przedłużone? Jak długo orzeczenia będą ważne? Co z ważnością dokumentów potwierdzających uprawnienia do świadczeń i z prawem do świadczeń po ustaniu stanu epidemii?

Jakie orzeczenia zostały przedłużone?

Wydłużenie ważności dotyczy orzeczeń:

 • o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
 • o częściowej niezdolności do pracy,
 • o całkowitej niezdolności do pracy,
 • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • o niezdolności do samodzielnej egzystencji,

wydanych na czas określony, których ważność upływa:

 • w czasie obowiązywania stanu epidemii (od 20 marca 2020 r. do odwołania) w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
 • w ciągu 30 dni następujących po odwołaniu stanu epidemii lub stanu epidemicznego.

Uwaga! Wydłuża się również ważność tych orzeczeń, jeśli termin ich ważności upłynął przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego (przed 14 marca 2020 r.), o ile nowe orzeczenie, które jest podstawą do wydania decyzji w sprawie prawa do świadczenia na dalszy okres, nie zostało wydane przed 31 marca 2020 r.

Czytaj również: Co z ważnością orzeczeń lekarskich ZUS podczas epidemii?

Ważność orzeczenia wydłuża się, jeżeli wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres złożymy przed upływem terminu ważności tego orzeczenia

Jakie warunki należy spełnić, aby ważność orzeczenia została wydłużona?

Ważność orzeczenia:

 • o uprawnieniach do świadczenia rehabilitacyjnego,
 • o niezdolności do pracy
 • o niezdolności do samodzielnej egzystencji

wydłuża się, jeżeli wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres złożymy przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.

Jak długo orzeczenie będzie ważne?

Ważność orzeczenia wydłuża się o 3 miesiące po upływie okresu, na jaki zostało wydane.

Uwaga! Orzeczenie dotyczące świadczenia rehabilitacyjnego wydłuża się o 3 miesiące (90 dni), ale okres, za który przysługuje prawo do tego świadczenia nie może być dłuższy niż 12 miesięcy (360 dni).

Czytaj też: Ile może dorobić emeryt 2020 lub rencista - na co muszą uważać?

Co istotne, prawo do świadczeń uzależnionych od stwierdzenia niezdolności do pracy lub od niezdolności do samodzielnej egzystencji przedłuża się do końca miesiąca, w którym upłynie wydłużony termin ważności orzeczenia. Jeśli więc ważność naszego orzeczenia po wydłużeniu upłynie 15 czerwca 2020 r., prawo do świadczenia będziemy mieli do 30 czerwca 2020 r.

Czy ZUS wyda decyzję o przedłużeniu prawa do świadczenia?

ZUS nie wydaje takiej decyzji, bo wydłużenie prawa do świadczenia wynika z ustawy.

Kiedy ZUS wyda decyzję w sprawie przedłużenia prawa do świadczenia?

ZUS wyda decyzję w przypadku wydłużenia orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, które zostało wystawione w celu ustalenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. W decyzji ZUS określi:

 • w jakim okresie przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego
 • w jakiej wysokości świadczenie będzie przysługiwało.

Decyzję taką otrzyma także płatnik składek osoby ubezpieczonej.

Czy po 3 miesiącach prawo do świadczenia będzie jeszcze przedłużone?

Ustawa przewiduje taką możliwość. Będzie to zależało od okresu obowiązywania stanu epidemii oraz jego skutków. Wówczas wydłuży się również prawo do świadczeń przyznanych na podstawie tych orzeczeń.

Co z ważnością dokumentów potwierdzających uprawnienia do świadczeń?

Wydłużone prawo do świadczenia wydłuża automatycznie termin ważności:

 • legitymacji emeryta-rencisty,
 • legitymacji osoby represjonowanej
 • książki inwalidy wojennego (wojskowego), wydanej przed 31 marca 2020 r. z ustalonym terminem ważności.

Nie trzeba więc w tej sprawie składać żadnego wniosku.

Co z prawem do świadczenia po ustaniu stanu epidemii?

Orzeczenie o istnieniu okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, dalszym istnieniu niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, będzie podstawą do ustalenia prawa do świadczeń na dalszy okres, po upływie okresu przedłużenia prawa do świadczenia.

Przykład ZUS:
Pan Michał ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres od 8 września 2019 r. do 4 kwietnia 2020 r. Wniosek o przyznanie świadczenia na dalszy okres złożył 27 marca 2020 r. W związku z tym, że wniosek złożył przed upływem ważności orzeczenia, orzeczenie to zachowuje ważność na kolejne 3 miesiące. Zatem świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane panu Michałowi od 5 kwietnia do 3 lipca 2020 r. Wniosek pana Michała został rozpatrzony przez lekarza orzecznika ZUS. Lekarz orzecznik 28 maja 2020 r. wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że stan zdrowia uzasadnia przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na okres 5 miesięcy. Na tej podstawie pan Michał otrzyma z ZUS decyzję o prawie do świadczenia rehabilitacyjnego od 4 lipca do 1 września 2020 r.

Jeśli w wyniku orzeczenia o dalszym istnieniu niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji okaże się, że prawo do świadczenia w wydłużonym okresie przysługiwało w wyższej wysokości (np. w wyniku stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy zamiast częściowej niezdolności do pracy), ZUS wypłaci odpowiednie wyrównanie świadczenia. Jeżeli jednak lekarz orzecznik ZUS lub Komisja Lekarska ZUS nie stwierdzi dalszego istnienia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, prawo do świadczenia ustanie od pierwszego dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, do którego nastąpiło wydłużenie ważności orzeczenia na podstawie ustawy.

Przykład ZUS
Pan Stanisław był uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 31 marca 2020 r. upłynął termin ważności orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy, na podstawie którego panu Stanisławowi została przyznana renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W wyniku wydłużenia – na podstawie ustawy z 31 marca 2020 r. - okresu ważności tego orzeczenia do 30 czerwca 2020 r., do tego dnia zostało również wydłużone prawo do renty przyznanej panu Stanisławowi. ZUS kontynuował wypłatę tego świadczenia. 25 marca 2020 r. pan Stanisław złożył wniosek o ustalenie prawa do renty na dalszy okres. Na ten wniosek, w czerwcu 2020 r., zostało wydane orzeczenie, w którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził częściową niezdolność do pracy na okres 3 lat. Na podstawie tego orzeczenia została wydana decyzja o ustaleniu prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na dalszy okres, tj. od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2023 r.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Sprawdź też:

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie