ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie! Na L4 nie wolno pracować, ale można iść na spacer. Co robić, gdy jesteś na chorobowym? [10.11.2020]

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
L4 w formie takiego druku już nie funkcjonuje. Zwolnienia elektroniczne ułatwiły nie tylko pracę kadrom, ale również ZUS. Można je łatwiej i szybciej kontrolować!
L4 w formie takiego druku już nie funkcjonuje. Zwolnienia elektroniczne ułatwiły nie tylko pracę kadrom, ale również ZUS. Można je łatwiej i szybciej kontrolować! Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie pracowników i część z nich kwestionuje. Wielkopolskie oddziały ZUS w tym roku skróciły lub odmówiły prawa do zasiłku chorobowego w przypadku blisko 1,5 tys. osób na łączną kwotę 1 138 459 złotych. Zobacz, co ZUS kontroluje i dlaczego odmawia prawa do zasiłku. - Osoby, które pobierają zasiłek chorobowy nie mogą wykonywać w tym czasie pracy zawodowej - podkreśla rzeczniczka ZUS. Co można robić na L4, a za co mogą nam cofnąć zwolnienie chorobowe?

Na terenie II Oddziału ZUS w Poznaniu w 543 przypadkach zasiłek chorobowy został skrócony lub odmówiono do niego prawa na łączną kwotę 396 928 zł. I Oddział ZUS w Poznaniu podważył prawo do zasiłku 413 osobom na kwotę ponad 270 tys. zł. 153 osoby straciły zasiłki o łącznej kwocie 146 tys. zł na terenie pilskiego ZUS, a ZUS w Ostrowie Wlkp. skrócił lub odmówił prawa do zasiłku 320 osobom na kwotę przeszło 325 tys. zł.

Trwa głosowanie...

Czy ZUS powinien kontrolować zwolnienia lekarskie?

– Osoby, które pobierają zasiłek chorobowy nie mogą wykonywać w tym czasie pracy zawodowej. Nieważne czy prowadzimy własny biznes, czy jesteśmy pracownikami. Wykonywanie pracy zarobkowej podczas pobierania zasiłku było w tym roku najczęstszym powodem odmowy prawa do świadczenia

– mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Kontrola zwolnień lekarskich: co ZUS kontroluje?

ZUS kontroluje zwolnienia zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości ich wykorzystania.

  • W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić.
  • Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca z niego, a tym samym ze świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza.

Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia lekarskiego, wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku. ZUS wstrzyma jego wypłatę, a jeżeli został już wypłacony, nakaże jego zwrot.

Kontrola zwolnień lekarskich: czego ZUS nie zakwestionuje?

Będąc na "L4" możemy wykonywać codzienne czynności lub te związane ze stanem naszego zdrowia. Jeśli na zwolnieniu jest adnotacja, że "chory może chodzić", możemy nie tylko pójść do apteki czy po niezbędne zakupy, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy osobą samotną, ale nawet wyjść na spacer, bo może być on potraktowany jako forma rekonwalescencji. Najczęściej jednak osoby, które nienależnie pobierają zasiłki chorobowe w czasie zwolnienia wyjeżdżają na wczasy lub pracują dodatkowo. Wpadają bardzo często z powodu informacji zamieszczanych na portalach społecznościowych.

Kontrola L4: kto jeszcze może nas kontrolować na chorobowym?

Oprócz ZUS, prawidłowość wykorzystywania zwolnień, mogą również sprawdzać pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż 20 osób.

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie