ZUS naliczył emerytury. Ludzie są załamani

Agata Grzelińska
Nie oszczędzamy na swoją emeryturę, płacimy na emerytury naszych rodziców
Nie oszczędzamy na swoją emeryturę, płacimy na emerytury naszych rodziców Andrzej Banas
Pod koniec sierpnia ZUS zakończył wysyłanie do ponad 20 mln obywateli "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS". Każdy, kto do końca 2014 roku ukończył 35 lat, dowiedział się, ile wyniesie jego hipotetyczna emerytura w I filarze. Niestety, nie są to dane optymistyczne.

List zawiera dwie kwoty. Pierwsza to emerytura, jaką byśmy uzyskali w wieku emerytalnym w oparciu o już zgromadzone na koncie składki i kapitał początkowy.

- Drugi to symulacja, jak wyglądałoby nasze świadczenie, gdybyśmy pracowali aż do osiągnięcia wieku emerytalnego i co miesiąc odprowadzali średnią wysokość składki z dotychczasowych lat naszej pracy - wyjaśnia Radosław Milczarski z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje: - Pamiętajmy, że wysokość emerytury, która widnieje w otrzymanym liście, to nie cała kwota świadczenia, jaką moglibyśmy otrzymać. W wyliczeniu emerytury nie uwzględnia się składki z subkonta i OFE, a kapitał początkowy, (czyli składki sprzed 1999 roku) zostanie uwzględniony tylko, jeśli został wcześniej ustalony.

Jakie to są kwoty?

Oto kilka przykładów. Krzysztof pracuje od 12 lat, według ZUS-u dziś jego emerytura wyniosłaby 450 zł, a jeśli popracuje do 67. roku życia, dostanie 1800 zł. Piotr zarabia od 15 lat, dziś jego emerytura wynosi 400 zł, gdy będzie panem w wieku 67 lat, dostanie 1300 zł. Tomasz przepracował 37 lat, dziś jako emeryt dostałby miesięcznie 1520 zł, gdy przejdzie na emeryturę jako 67-latek, otrzyma 2200 zł.

Dariusz, choć od 14 lat pracuje na umowę o pracę, dziś mógłby liczyć jedynie na 67 zł, a za 29 lat od ZUS-u dostałby 168 zł... - Nie traktuję tych liczb serio. Nawet jeśli moja sytuacja jakoś szalenie się nie zmieni, zawsze będę mógł liczyć na najniższą ustawową emeryturę. Na razie się więc tym nie martwię - mówi 38-latek z Lubina. - Po drugie te liczby są dziś kompletnie niewiarygodne. Kto wie, jak przez 30 lat zmieni się polska gospodarka? Czy będzie hossa, czy bessa?

ZUS: Średni wiek emerytów w 2014 roku to 60,4 lat, średni staż ich pracy: 33,7 lat, przeciętna wysokość emerytury: 2 174,63 zł

Wrocławianin Adrian Marendziak, jako typowy 30-latek, od pięciu lat zatrudniony na etacie, borykający się z kredytem, ani też jego znajomi - ludzie w wieku 29-32 lat nie przywiązują wagi do prognozy ZUS-u (wyliczył im po kilkaset złotych). Dlaczego?

- To będą grosze. I ja, i moi znajomi nie mamy złudzeń. Jeżeli sami nie zadbamy o emeryturę, to na państwo nie będziemy mogli liczyć - mówi. - Powinienem już oszczędzać, odkładać pieniądze na lokatach czy w funduszach, kupować nieruchomości. Ale tego nie robię, bo na razie jestem za biedny - wyznaje szczerze pan Adrian.

Co na to ekonomiści i związkowcy? - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Ekonomiści nie mają złudzeń. Jeśli nie chcemy stawać w przyszłości przed takimi dylematami, nie powinniśmy liczyć na państwo. Dlaczego? - Bo tych pieniędzy w ZUS-ie nie ma - mówi Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha, w latach 2006-2007 prezes rady nadzorczej ZUS. - System emerytalny zorganizowany przez państwo, z OFE czy bez OFE, jest oparty na zasadach solidaryzmu społecznego. My nie oszczędzamy na swoją emeryturę, my płacimy na emerytury naszych rodziców i dziadków, w nadziei, że nasze dzieci i wnuki będą płaciły na nas.

Biorąc pod uwagę demografię, właściwie należałoby się zacząć modlić, by los tak był łaskawy i w dniu naszego przejścia na emeryturę nas... uśmiercił. Tym bardziej że - jak czytamy w portalu WP Finanse - główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski stwierdził niedawno, że z powodu demografii możliwe, iż po 2040 roku konieczne będzie dalsze podnoszenie wieku emerytalnego.

- Żeby się czuć bezpiecznym, trzeba spłodzić dzieci i jakoś się dodatkowo ubezpieczyć - mówi Gwiazdowski. - W przyszłości, żebyśmy coś mogli dostać, trzeba będzie opodatkować albo oskładkować nasze dzieci. Ale żeby to zrobić, to one muszą być, a ich nie ma. Po drugie, muszą chcieć pracować w Polsce, a one wyjeżdżają.

Co radzi były szef ZUS-u dzisiejszym 30-40-latkom? Płodzić dzieci i oszczędzać, po troszkę, ale oszczędzać. I to na różne sposoby. Rozwiewa też nadzieje na skrócenie wieku emerytalnego. - Premier Szwecji powiedział niedawno, że Szwedzi będą musieli pracować do 75. roku życia. Wydłuża się średnia długość życia i wszystko wskazuje, że jeszcze będzie się wydłużała. Z tego powodu, niestety, my też będziemy musieli wydłużyć długość okresu pracy. Nie można pół życia nie pracować. Tym bardziej że nie mamy dzieci - mówi.

Inne lekarstwo na grożące nam zbyt niskie emerytury widzi Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej Solidarności. - Powinien zostać uszczelniony system. Nie ma kontroli nad tym, jak są wydawane środki, które pracodawcy wpłacają do ZUS-u. O tym decydenci wiedzą od lat i nic z tym nie robią. Należy wprowadzić nadzór, na przykład taki jak w Niemczech, gdzie jest trójstronny system kontroli. W nadzorze są przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych i to gwarantuje, że środki tam zgromadzone są właściwie wydawane - mówi Kimso.

Nie oszczędzamy na swoją emeryturę, płacimy na emerytury naszych rodziców

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: ZUS naliczył emerytury. Ludzie są załamani - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 109

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anulka

Należy żądać od władzy ustawodawczej pilnych prac, nad wprowadzeniem opłat ZUS dla klik sadowo-prokuratorskich, wojska, policji, . Należy przeprowadzic pilnie analize dotychczasowych przyznanych zawyzonych emerytur w młodym wieku. Sasiad 42 lata wojskowy , od 7 lat błaka sie z psami po osiedlu na emeryturze w kwocie 2900 zł. Tusk i PO zmarnowało 8 lat , nie robiac prawie nic z oprawcami z bandy SB, WSW, itd. Wstyd

O
Olka

Ja po 35 latach ciężkiej fizycznej pracy dostanę może 1050zł nie liczę tego co ciężko pracowałam z rodzicami na gospodarce a taka mundurówka modzi w sile wieku przechodzą na emerytury i to nie małe i płaczą jacy to zpracowani i biedni tak nie powinno być bo wszyscy pracujemy i chcemy jakoś godnie żyć i nie o luksusy chodzi.

G
Gabriel

Peter F. DRUCKER autor najsłynniejszych książek o zarządzaniu w książce, która ukazała się w Polsce dopiero w 1995r. już przewidywał przesunięcia wieku emerytalnego. Na dowód przytoczę następujący tekst z tej książki / str. 128 /:
" Każdy kraj rozwinięty będzie musiał przyjąć za główny cel polityki gospodarczej i społecznej utrzymanie proporcji między ludźmi emerytowanymi z powodu wieku a ludźmi pracującymi - na poziomie około jeden do trzech. Oznacza to, że we wszystkich krajach rozwiniętych rzeczywisty wiek emerytalny, wiek, w którym można oczekiwać od ludzi zakończenia pracy, będzie prawdopodobnie zbliżał się z rokiem 1995 raczej do siedemdziesięciu dwóch lat, niż do tradycyjnych obecnie na Zachodzie sześćdziesięciu pięciu, nie mówiąc już o pięćdziesięciu pięciu wedle tradycji japońskiej. I tak długo nie będzie większej różnicy, czy starsi ludzie pracują " legalnie " czy w szarej strefie, jak długo pracują
przynajmniej w niepełnym wymiarze czasu."
Gdy obecnie Pan Prezydent zdąża do przywrócenia poprzedniego wieku powinien
swoim doradcom zapoznać się z tą literaturą. Ciekawa również w innych tematach
społecznościowych.

P
Polak

Nic dziwnego, że Dupa prezydent nie chce ich powrotu, bo mogło by to zmienić wyniki tych i przyszłych wyborów.

D
Dociekliwy

Nie wiemy jakie będą za rok, a co dopiero za 10, 20 czy 40 lat. Wyliczanie kwoty "netto" było by wróżeniem z fusów.
A tak przy kwotach brutto jest to czysta arytmetyka - w miarę realna przy wyliczaniu kwoty przy obecnym stanie konta, ale dość hipoteczna przy wyliczaniu emerytury w momencie przechodzenia na emeryturę. Hipotetyczna - bo kto w jakim wieku przejdziemy na emeryturę 60, 65, 67 czy może 70 lat ? A czy wiemy czy nasze wynagrodzenie będzie miało zawsze taka samą wysokość albo czy będziemy stale pracować ?

Z
Zorientowana

Tyle, że kobieta narzeka na jej wysokość, chociaż i tak dostaje część emerytury mężczyzn dzięki uśrednieniu długości życia obojga płci. Gdyby nie to, to emerytury kobiet byłyby jeszcze niższe - średnio o 30-35%, ale mężczyzn byłyby wyższe o 80-90%, ponieważ cały zgromadzony przez nich kapitał szedłby tylko na ich emerytury. A tak mężczyźni oddają ok. 45 % zgromadzonej przez siebie kasy na emerytury wszystkich kobiet.
Gdyby, wydłużyć tylko mężczyzna wiek emerytalny do 70 lat, można by im zabrać na nasze kobiece emerytury nawet 85-90%.

Z
ZUSowiec

Do tego Państwa dopłaca - w sumie kilkanaście miliardów - do emerytur wszystkim nierobom, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ale w życiu przepracowali po kilka lub kilkanaście lat.
Deficyt ZUS i KRUS to ok. 50 miliardów ... .

c
czytelnik

A pomysl o tych co placa co miesiac 1100zl do ZUSU. Beda mieli 1400zl emerytury.I tak nie masz zle.

k
kiedys moze emeryt

Jakos w mundurowce mozna.Nie rozumie czemu nie mozna isc na emeryture np po 30 latach pracy.Mlodzi by przyszli pracowali i by zapracowali na te emeytury.Ile osob nie dozylo emerytury, dzieci mialo dorosle i kasa poszla w ...!!!

a
aska

do emerytury mam 3 i pól roku: kapitał początkowy-ponad 400 tys. zł.,37 lat pracy ( zresztą na kierowniczym stanowisku) i hipotetyczna emerytura to 1877 zeta!!!.Bez komentarza, ale mam nadzieję że jej nie doczekam.....wcześniej szlag mnie trafi:(

K
Krakusek

PO-wcy zgodzą się na każdą liczbę uchodźców, bo przewidują wygraną PIS i tak planują zemstę

K
Krakusek

Dopóki ZUS lekką ręką będzie marnotrawił NASZE pieniądze za nowe, super wyposażone siedziby, na fundowanie różnych atrakcji swoim pracownikom itp. dopóty odkładanie w ZUS jest tylko przymusem państwa wobec obywateli nie gwarantującym spokojnej starości.

D
Dorota Woźniak Kraków

Kto ukradł nasze 3/4 emerytury? Nie JA!
A w ogóle,
Pozdrawiamy Was, kochani,
Zamalkani:-)

a
arleta

Smiechu warte jestesmy jak smiecie

x
x

bk.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3