Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS odciąży przedsiębiorców. Będzie sam wyliczał im składki, prowadząc wirtualne biuro rachunkowe. Jak to będzie działać?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem.
Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. Pixabay
Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. Utworzone przez ZUS wirtualne biuro rachunkowe będzie informowało przedsiębiorstwa o należnościach z tytułu składek, jakie mają w danym miesiącu do zapłacenia. Przedsiębiorcy na tych zmianach skorzystają pod wieloma względami, a ZUS nie będzie już musiał sprawdzać rozliczeń, bo sam je przygotuje.

Do przyjętego na lata 2021-2023 planu działania ZUS wpisał projekt budowy wirtualnego biura rachunkowego. Zakład chce przejąć tworzenie deklaracji ZUS DRA, określających liczbę i wysokość składek ubezpieczeniowych odprowadzonych przez przedsiębiorców.

– Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy

– zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Nowa Syrena i nowy Polonez. Polska firma pracuje nad elektrycznymi następcami kultowych modeli:

Składki ZUS dla przedsiębiorców: plusy reformy rozliczania składek

Szefowa ZUS zapewnia, że zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek, co zapobiegnie błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewność, co do swoich rozliczeń.

Czytaj koniecznie: ZUS sprawdza przedsiębiorców i weryfikuje wypłaty z tarczy antykryzysowej. Jedna sprawa już w prokuraturze

Wprowadzenie reformy ma też pozytywnie wpłynąć na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. A to pozwoli na szybsze przyznawanie zasiłków, emerytur i rent, bo zmniejszy się liczba postępowań wyjaśniających.

Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. – Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego – wyjaśnia prof. Uścińska.

Składki ZUS dla przedsiębiorców: kto zyska, kto straci?

Z planów ZUS na pewno nie cieszą się biura rachunkowe, które dotychczas przygotowywały dokumenty rozliczeniowe przedsiębiorcom. One mogą w najbliższych latach stracić wielu klientów.

Stroną, która zyska najbardziej, są przedsiębiorcy. Oni, o ile ZUS zrealizuje swoje plany, zyskają czas, pieniądze za comiesięczną obsługę rozliczeń i zwolnienie z odpowiedzialności ich prawidłowego sporządzania.

– Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadziliśmy między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Mamy również za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość – podsumowuje prezes ZUS.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski