Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: Podejmując pierwszą pracę, wybierz OFE

Milena Kochanowska
Agnieszka Witman
Agnieszka Witman
Kiedy musimy wybrać otwarty fundusz emerytalny? Co będzie jeśli sami tego nie zrobimy? W jakim terminie ZUS powinien przekazać składki do OFE? Na te inne pytania odpowiada Agnieszka Witman z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu.

Kończę studia i zamierzam podjąć pierwszą pracę, czy muszę przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego?
- Tak, każdy urodzony po 31.12.1968 r. musi wybrać OFE w ciągu siedmiu dni od podjęcia pierwszej pracy lub działalności gospodarczej. Jeżeli nie zrobi tego sam, decyzję podejmie za niego Zakład losując mu fundusz. Losowanie odbywa się dwa razy w roku: w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca. Obowiązkowe członkostwo w OFE dotyczy osób, które podjęły pracę i muszą płacić składki na ubezpieczenie emerytalne.

W jakim terminie ZUS powinien przekazać składki do OFE?
- Zakład przekazuje je jak najszybciej, nie później niż w ciągu 15 dni roboczych licząc od otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych i deklaracji. Jeśli składki nie zostały przekazane w terminie z winy ZUS-u, ubezpieczonemu należą się odsetki.

Otrzymałam informację, że część moich składek jest przekazywana do OFE, a ja funduszu nie wybrałam. Czy to nie jest pomyłka?
- Nie. ZUS przypomina o konieczności zawarcia umowy z OFE listownie, wskazując jako ostateczny termin 10 stycznia lub 10 lipca. Jeżeli pani funduszu nie wybrała, zrobił to za panią ZUS.

Z informacji o zewidencjonowanych składkach w OFE wynika, że ZUS nie przekazał wszystkich składek. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
- Powinna pani sprawdzić poprawność swoich danych identyfikacyjnych przekazanych przez OFE do ZUS-u, zgłosić się do swojego pracodawcy z prośbą o sprawdzenie danych jego i pani, które zostały przekazane do ZUS-u na dokumentach zgłoszeniowych oraz dokumentach rozliczeniowych i upewnić się, że zarówno płatnik jak i fundusz przekazali do ZUS-u dane aktualne. Jeżeli dane są poprawne, powinna pani zgłosić reklamację do ZUS-u na formularzu dostępnym na stronie http://pue.zus.pl.


Jaka część mojej składki emerytalnej trafia do OFE?

- Od maja 2011 r. jest to 2,3 proc. składki. Od stycznia 2013 r. kwota ta stopniowo będzie wzrastać, by w 2015 r. osiągnąć ostatecznie poziom 3,1 proc.

Wiem, że cześć mojej składki zamiast do OFE, trafia na jakieś subkonto w ZUS. Co to jest?

- Od maja 2011 r., 5 z 7,3 proc. składki, która wcześniej była przekazywana do funduszu trafia na subkonto w ZUS-ie. Ta część, podobnie jak składka w OFE, podlega podziałowi np. w momencie rozwodu współmałżonków oraz dziedziczeniu w momencie śmierci ubezpieczonego. Nie jest inwestowana, ale jest waloryzowana.

Fundusz poinformował mnie o braku składki za czerwiec 2010 r., a pracodawca zapewnił mnie, że przekazał dokumenty i składki za ten miesiąc. Dlaczego więc tak się stało?

- Najczęściej powodem nieprawidłowości w przekazywaniu składek do OFE jest błędnie określona przez pracodawcę wpłata lub jej niedokonanie, albo dokonanie wpłaty po terminie. Zdarza się również, że płatnik wpłacił jednorazowo składki za kilka miesięcy lub złożył błędne dokumenty rozliczeniowe za ubezpieczonego.


Cały miesiąc byłam na zwolnieniu lekarskim. Czy za ten okres składka jest do OFE przekazywana?

- Nie, zasiłek chorobowy nie podlega oskładkowaniu. Nie są też odprowadzane składki do OFE, gdy ubezpieczony nie podlegał ubezpieczeniom społecznym, był na  urlopie bezpłatnym lub przekroczył górną granicę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski