Nasza Loteria

ZUS: Renta socjalna zmiany

Milena Kochanowska
Renta socjalna przysługuje całkowicie niezdolnej do pracy osobie pełnoletniej, która stała się niesprawna podczas lat nauki lub studiów
Renta socjalna przysługuje całkowicie niezdolnej do pracy osobie pełnoletniej, która stała się niesprawna podczas lat nauki lub studiów
Po zmianie przepisów, od tego roku, renciści socjalni mogą więcej dorobić do swoich świadczeń - nie 30, jak w latach ubiegłych, ale do 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Rentę socjalną dostaną nie tylko spełniający wszystkie konieczne warunki obywatele polscy, ale także cudzoziemcy mający status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w naszym kraju. Również obywatele krajów Wspólnoty, o ile mają pozwolenie na pobyt w Polsce.
Od tego roku (na podstawie przepisów Ustawy z 30 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r.) renciści socjalni mogą więcej dorobić do swoich świadczeń.
Podobnie jak pozostali renciści i wcześniejsi emeryci z ZUS-u, mają prawo bez konsekwencji związanych z zawieszeniem otrzymywanego świadczenia, zarobić nawet do 70 procent przeciętnej pensji.


Dla niezdolnych do pracy

Renta przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- zanim skończyła 18 lat,
- zanim skończyła 25 lat, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.


Kto może liczyć na rentę?

O rentę socjalną mogą ubiegać się w ZUS-ie: Obywatele polscy mieszkający i przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Cudzoziemcy mający zezwolenie: - na osiedlenie się w Polsce,
- na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
- na zamieszkanie na czas oznaczony udzielony m.in. w związku z wykonywaniem pracy lub prowadzeniem firmy, podjęciem albo kontynuowaniem studiów lub szkolenia zawodowego,
- mający zgodę na pobyt tolerowany - mający status uchodźcy nadany w Polsce.
Takie prawo mają też obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mają zezwolenie na pobyt w naszym kraju lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu EFTA.

Jaka kwota?
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84 procent kwoty renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obecnie przyznana po raz pierwszy wynosi 671,31 złotych, zwaloryzowana od 1 marca br. - 682,67 złotych. Podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.
- Gdy osoba ubiegająca się o rentę socjalną jest jednocześnie uprawniona do renty rodzinnej albo jej części (lub uprawnienie takie nabędzie w trakcie pobierania renty socjalnej), łączna wysokość tych świadczeń nie może przekraczać 200 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Aktualnie wysokość takiej najniższej renty wynosi 799,18 złotych, a więc 200 procent tej kwoty to 1598,36 złotych.
- Jeśli łączna wysokość renty socjalnej i renty rodzinnej (lub jej części) przekracza kwotę 200 procent najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wysokość renty socjalnej zostaje obniżona. Nie może być jednak niższa niż 10 procent najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Połowa świadczenia
Uprawniony do renty socjalnej, który stracił do niej prawo, bo został tymczasowo aresztowany albo znajduje się w zakładzie karnym, może zgłosić wniosek o przyznanie 50 procent ogólnej kwoty renty. Musi być jednak ona przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z opłatami czynszu lub innych należności za mieszkanie. Trzeba to potwierdzić na piśmie.

Zawieszenie prawa do renty

Do końca ubiegłego roku, prawo do renty socjalnej mogło zostać zawieszone, jeżeli osiągaliśmy przychód wyższy niż 30 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów emerytalnych. Przychód może pochodzić na przykład: z pracy zarobkowej, pobierania innych świadczeń albo zasiłków, umowy najmu lub dzierżawy, stypendium itp.
Od stycznia tego roku, renciści socjalni mogą już jednak więcej dorobić do swoich świadczeń. Dopiero więc, gdy zarobki osoby pobierającej rentę socjalną przekroczą 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, jej świadczenie zostanie zawieszone. Od 1 czerwca do 31 sierpnia br. 70 procent tego wynagrodzenia wynosi 2552,30 złotych.
Prawo do renty zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskaliśmy przychód, o czym musimy (sam zainteresowany lub jego opiekun prawny albo kurator) jak najszybciej pisemnie zawiadomić swój oddział ZUS-u.


Dzielimy się z fiskusem

Renta socjalna jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu. Odlicza się więc od jej kwoty zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Rentę wypłaca ZUS.


Kto nie dostanie świadczenia?

Renta socjalna może być przyznana na stałe jeżeli niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres - jeśli niezdolność jest czasowa. Świadczenie nie należy się jednak osobie, która:
- ma prawo do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej, renty strukturalnej, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego,
- pobiera rentę z instytucji zagranicznych,
- jest tymczasowo aresztowana albo odbywa karę pozbawienia wolności,
- ma prawo do renty rodzinnej (lub części renty) w wysokości przekraczającej 200 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 5 hektarów przeliczeniowych lub ma udział w takiej nieruchomości.


Nadal gorzej traktowani

Mimo zmian renciści socjalni nadal są poszkodowani, jeśli chodzi o możliwość dorabiania.
Renciści pobierających świadczenia z tytułu niezdolności do pracy co prawda też mogą dostawać wynagrodzenia w wysokości do 70 procent średniej krajowej, ale jeśli ich zarobki przekroczą tę granicę, ich renta jest tylko obniżana. Dopiero gdy zarobią więcej niż 130 procent średniej pensji, prawo do świadczenia zostaje im zawieszane.
Niekorzystne dla rencistów socjalnych jest również to, że ich przychód jest rozliczany miesięcznie. Łączony z innymi rentami i emeryturami może być też rozliczany w skali roku.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski