Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZUS: Rozliczenia pobierających świadczenie przedemerytalne

Milena Kochanowska
Sebastian Hybza, I Oddział ZUS-u w Poznaniu
Sebastian Hybza, I Oddział ZUS-u w Poznaniu
Kiedy i na jakich zasadach pracująca osoba pobierająca zasiłek lub świadczenie przedemerytalne powinna rozliczyć się z ZUS-em wyjaśnia Sebastian Hybza z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Od zeszłego roku mam uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego, a jednocześnie jestem zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Do kiedy i za jaki okres muszę rozliczyć się z ZUS-em?
- W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych rok rozliczeniowy obejmuje okres od 1 marca do końca lutego następnego roku kalendarzowego. Przychód powinna więc pani rozliczyć po zakończeniu okresu rozliczeniowego, nie później niż do końca maja.


W czasie wakacji mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie. Czy przychód muszę zgłosić do ZUS-u?

- Tak. Zgodnie z ustawą emerytalną, umowa zlecenia podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, dlatego zarówno zleceniodawca, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek zawiadomienia ZUS-u o wysokości przychodu.

Ile obecnie wynosi miesięczna dopuszczalna i graniczna kwota przychodu która będzie miała wpływ na rozliczenie świadczeń w roku rozliczeniowym 2012/2013?
- Od marca br. dopuszczalna miesięczna kwota przychodu wynosi 849,90 zł, a kwota graniczna - 2379,70 zł. Natomiast dopuszczalna i graniczna roczna kwota przychodu to odpowiednio 10198,80 zł i 28556,40 zł. Są to kwoty obowiązujące dla okresu rozliczeniowego 2012/2013, natomiast dla okresu rozliczanego obecnie, czyli od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. miesięczna dopuszczalna kwota przychodu wynosiła 806,30 zł, a kwota graniczna - 2257,50 zł.

Oprócz zatrudnienia na umowę o pracę, od grudnia prowadzę własną firmę. Czy ten przychód również muszę wykazać skoro wypłatę świadczenia przedemerytalnego mam zawieszoną?
- Tak. Trzeba łącznie wykazać przychody, mimo, że z racji prowadzenia działalności gospodarczej nie podlega pan obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Dlaczego oprócz przychodu z tytułu działalności gospodarczej mam podać procentowo składkę wypadkową i chorobową?
- Ponieważ kwotę przekroczenia przychodu pomniejsza się o obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe są jednakowe dla wszystkich, natomiast składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana procentowo, a chorobowa nie jest płacona przez wszystkie osoby.


Jestem uprawniona do świadczenia przedemerytalnego i pracuję za granicą. Czy muszę o tym poinformować ZUS?

- Tak. Musi pani złożyć zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, określające rodzaj umowy, okres pracy, informację czy płacona jest składka na ubezpieczenie społeczne oraz wysokość przychodu w walucie danego państwa.

Słyszałem że zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania przychodu osób pobierających zasiłki lub świadczenia przedemerytalne. Czego dotyczą te zmiany?
- Przede wszystkim możliwości rozliczenia świadczeń miesięcznie, a nie tylko rocznie, jak dotychczas. Drugą istotną zmianą jest zniesienie zasady zawieszania przez ZUS pobieranego świadczenia z uwagi na osiągany przychód w przypadku, gdy jego wysokość przekraczała kwotę, która w danym roku rozliczeniowym stanowiła dopuszczalną kwotę przychodu.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski