Artur Bogacki
Andrzej Banas / Polska Press
Na stadionie nowohuckiej Wandy w środę (12.06.2019) odbył się turniej półfinału żużlowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Wygrał Maksym Drabik.

Przepustki do finału, który zostanie rozegrany 14 lipca w Lesznie, wywalczyła czołowa piątka, kolejno także: Oskar Fajfer, Wiktor Lampart, Krystian Pieszczek i Norbert Kościuch (6. Bartosz Smektała będzie rezerwowym). We wczorajszym turnieju półfinałowym w Rawiczu awans uzyskało 6 zawodników: Adrian Miedziński, Piotr Protasiewicz, Adrian Cyfer, Dominik Kubera, Kacper Gomólski i Przemysław Pawlicki (rezerwowy: Szymon Woźniak). Miejsce w finale zapewnione mieli wcześniej: Piotr Pawlicki (obrońca tytułu) oraz Patryk Dudek, Janusz Kołodziej, Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski (stali uczestnicy cyklu GP).

W Krakowie na starcie stanęli m.in. zawodnicy z ekstraligi. Honoru Małopolski bronili żużlowcy I-ligowej Unii Tarnów, z których dwóch - Daniel Kaczmarek i Ernest Koza - dobrze zna tor w Nowej Hucie, z czasów jazdy w barwach Speedway Wandy (w podobnej sytuacji jest Mateusz Szczepaniak). W pierwszej próbie tylko Kaczmarek w pełni wykorzystał ten atut. W kolejnych dwóch swych biegach był jednak ostatni i jego szanse zmalały. Koza też nie miał się czym pochwalić, w trzech gonitwach uzbierał 2 punkty. Nie szło również innemu z ekipy "Jaskółek", Mateuszowi Cierniakowi - także 2 pkt po trzech wyścigach. Żaden z nich później już nie liczył się w walce o awans.

Po dwóch seriach komplet punktów miało dwóch zawodników: Drabik i Fajfer. Szczególnie ciekawy był bieg nr 6 z udziałem tego drugiego. Po starcie na łuku Szczepaniak przedarł się między rywalami na 1. miejsce, ale Fajfer na prostej nabrał rozpędu i go wyprzedził. Wyjście na przeciwległą prostą był zresztą kluczowym momentem kilku innych wyścigów, później na dystansie kolejność rzadko się zmieniała.
W 12. biegu któryś z liderów musiał doznać strat, bowiem razem stanęli na starcie. Zwycięsko z tego starcia wyszedł Drabik, który wygrał z bezpieczną przewagą nad Fajferem. Po chwili (13. wyścig) znów pewnie zwyciężył (goniący go Smektała odpuścił po dwóch okrążeniach) i zapewnił sobie przepustkę do finału.

Po czterech seriach za nim w klasyfikacji plasowali się Fajfer i W. Lampart, którzy z dwucyfrowym dorobkiem też byli pewni awansu.

Żużel. Kibice na półfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski ...