Żużel: Złoty Kask dla Patryka Dudka

TS
Patryk Dudek
Patryk Dudek Marek Zakrzewski
Patryk Dudek wygrał finał żużlowego Złotego Kasku. Turniej odbył się na torze w Tarnowie i z powodu opadów deszczu zakończono go już po 12. wyścigach.

To było trzecie podejście do finału tej prestiżowej imprezy, bo wcześniej dwa razy żużlowcy przegrali z pogodą. W poniedziałek deszcz znowu padał, ale tym razem udało się rozegrać trzy serie wyścigów i tym samym zawody zostały zaliczone. Wygrał Patryk Dudek, który za każdym razem mijał linię mety na pierwszej pozycji. Dla niespełna 23-letniego reprezentanta Falubazu Zielona Góra to pierwszy triumf w Złotym Kasku.

- Pamiętam, że jak byłem mały to marzyłem o tym trofeum, bo wtedy ten turniej miał naprawdę dużą rangę. Wiem o tym choćby z opowiadań taty. Teraz także wygrałem w bardzo mocnej stawce, więc jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Szkoda tylko, że pogoda nie pozwoliła na rozegranie wszystkich wyścigów. Przez deszcz nie było też dekoracji - mówił Dudek podczas internetowej transmisji, którą przeprowadziła Sabmartv.

Warto zauważyć, że Dudek staje się specjalistą o zwycięstw w turniejach indywidualnych. Nie tak dawno wygrał przecież Memoriał Jancarza, a w swojej kolejki ma także triumfy w Memoriale Smoczyka oraz turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego. W tarnowskim finale na podium stanęli jeszcze Bartosz Zmarzlik oraz Janusz Kołodziej. Obaj zdobyli po osiem punktów, ale zawodnik Stali Gorzów był lepszy od swojego rywala w bezpośrednim pojedynku.

Złoty Kask był także krajową eliminacją do Grand Prix oraz Indywidualnych Mistrzostw Europy. W kwalifikacjach do przyszłorocznego Grand Prix wystartuje pięciu najlepszych zawodników z poniedziałkowego turnieju. Czołowa siódemka, w tym także Piotr Pawlicki z leszczyńskiej Fogo Unii, powalczy natomiast o miejsce w nadchodzącej edycji mistrzostw Starego Kontynentu.

Wyniki: 1. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra) 9 (3,3,3), 2. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) 8 (3,2,3), 3. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) 8 (3,3,2), 4. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów) 7 (2,2,3), 5. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław) 5 (2,3,0), 6. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno) 5 (3,0,2), 7. Krzysztof Buczkowski (GKM Grudziądz) 5 (1,1,3), 8. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław) 4 (1,3,0), 9. Michał Szczepaniak (Polonia Piła) 4 (0,2,2), 10. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 4 (2,1,1), 11. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) 4 (2,1,1), 12. Przemysław Pawlicki (Stal Gorzów) 4 (1,2,1), 13. Damian Baliński (ROW Rybnik) 2 (0,d,2), 14. Mateusz Szczepaniak (Wanda Kraków) 2 (1,1,0), 15. Norbert Kościuch (Polonia Piła) 1 (0,0,1), 16. Krystian Pieszczek (Falubaz Zielona Góra) 0 (w,0,0).