Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zużyte igły i inne odpady wrzucane są do śmieci

Marek Weiss
Mimo apeli niebezpieczne odpady medyczne wciąż trafiają do jednego worka z innymi

Pracownicy sortowni odpadów ostrowskiego MZO nadal znajdują w workach i pojemnikach do selektywnej zbiórki igły, wenflony i inne odpady medyczne. To właśnie igły są wielkim zagrożeniem dla personelu. Mimo wielu ostrzeżeń i akcji informacyjnych, a także kampanii „Nie zarażajcie nas” prowadzonych przez MZO wciąż powtarzają się takie przypadki.
- Na szczęście w 2015 roku nie doszło do żadnego zakłucia, ale problem nadal pozostaje. Ludzie wciąż, świadomie lub nie, wrzucają odpady medyczne do worków i pojemników przeznaczonych do zbiórki selektywnej. W roku 2014 zakłuciu uległo czterech pracowników naszej spółki - mówi Andrzej Strykowski, prezes zarządu Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO.

Należy pamiętać, że zakłucie się igłą niewiadomego pochodzenia jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia z uwagi na możliwość bezpośredniego zakażenia chorobami typu HIV, HBV, HCV i wielu innych. W takim przypadku pracownik trafia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ostrowie, gdzie ma pobieraną krew do badań i otrzymuje stosowne leki. Następnie jest kierowany do Szpitala Specjalistycznego Chorób Zakaźnych w Poznaniu, gdzie poddawany jest dalszym badaniom. Leczenie jest długotrwałe i do tanich nie należy. Jego koszt wynosi około 6 tysięcy złotych na osobę. Pokrywa to MZO. Niestety, podawane leki mają silne oddziaływanie uboczne na organizm człowieka. I właśnie z tego powodu z czterech poszkodowanych w ubiegłym roku, dwie osoby odmówiły leczenia.

Zarząd i pracownicy po raz kolejny apelują o rozwagę. Przypominają, że NZOZ-y, gabinety lekarskie, kosmetyczne i weterynaryjne, studia tatuażu i inne punkty medyczne mogą podpisać umowę na odbiór odpadów z MZO. W ramach takiej umowy istnieje możliwość zakupu stosownych pojemników jednorazowych typu klinix-box na odpady o ostrych końcach i krawędziach (np. igły, strzykawki).

Taki pojemnik na zużyte igły powinni posiadać także pacjenci, którzy sami używają nakłuwaczy oraz przyjmują leki w postaci iniekcji w domach. Bezpłatnie przyjmuje je Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ulicy Staroprzygodzkiej. W zależności od potrzeb klientów, MZO oferuje pojemniki o pojemności od 0,2 l do 10 l.
Osoby bliżej zainteresowane zasadami postępowania z odpadami medycznymi znajdą je w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski