Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzamy Wielkopolskę. Gmina Wilczyn: Niewielka gmina z bogatą historią

Martin Nowak
Martin Nowak
Wideo
od 16 lat
Gmina Wilczyn położona jest wśród lasów i jezior, które były świadkiem wielu ważnych wydarzeń z historii naszego kraju. To na tym terenie w 1769 roku rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy oddziałami konfederatów barskich a wojskami rosyjskimi.

Gmina Wilczyn to jedna z mniejszych gmin powiatu konińskiego, liczy ok. 6,1 tysiąca mieszkańców i zajmuje powierzchnię 8312 ha, w tym lasy - 854 ha i jeziora - 345,2 ha. Podzielona jest na 17 sołectw. Region ma charakter rolniczo - turystyczny.

Wilczyn to dawniej stare gniazdo rodu Wilczyńskich, którzy założyli tu kościół parafialny już na początku XIV wieku. Na początku XVI wieku Wilczyn był miastem. Przy kościele była szkoła. Oprócz kościoła istniały też kaplice z kapelanem pod wezwaniem św. Ducha i św. Krzyża. Kaplica miała 3 łany roli i 2 grzywny rocznego czynszu z różnych zapisów. Założona i uposażona została przez Wilczyńskich w 1460 roku. Po zubożeniu miasteczka i parafii nabożeństwa odprawiano nie w starym kościółku w Wilczynie, lecz w obszernym murowanym w sąsiedniej Wilczej Górze. Odtąd kościół w Wilczynie, odbudowany w 1781 roku pozostał kaplicą.

21 marca 1769 roku rozegrała się w rejonie Wilczyna krwawa bitwa pomiędzy oddziałami konfederatów barskich a wojskami rosyjskimi. W bitwie zginęło ok. 200 Polaków, tylu samo okrutnie wymordowano po wzięciu do niewoli. W 1800roku miasto liczyło 223 mieszkańców, trudniących się głównie rolnictwem.

W 1870 roku władze carskie pozbawiły Wilczyn praw miejskich. Do 1918 roku Wilczyn był pod zaborem rosyjskim. Przebiegała tu granica zaborów, po której został budynek urzędu celnego.

Gmina posiada także zabytki archeologiczne, ok. 4 km od Wilczyna, przy jeziorze Kownackim, niedaleko wsi Mrówki, znajduje się dobrze zachowane grodzisko stożkowate, otoczone fosą. Miejscowa tradycja wiąże obiekt dopiero z czasami wojen napoleońskich, dlatego potocznie bywa on nazywamy „Kopcem Napoleońskim”, w istocie jest jednak znacznie starszy. Badacze szacują, że gródek był zamieszkiwany przez kilka pokoleń – od końca XIII wieku do połowy XIV wieku. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk.

Z jakim rodem powiązać należy tą siedzibę? – na razie nie wiadomo.

Położony jest ok. 800 metrów na południowy wschód od zabudowań wsi Mrówki, ok. 250 metrów na północ od drogi do wsi Świętne. Ulokowano go w miejscu z natury obronnym, a mianowicie na końcu półwyspu przy południowym brzegu jeziora Kownackiego. Od północy osłaniają go wody jeziora, a od zachodu i południa, zabagniona obecnie, dawna zatoczka. Potężny, stożkowaty kopiec liczy aż 7 metrów wysokości. Dodatkowo otoczono go fosą o szerokości około 2 metry połączoną od północy z jeziorem zapewniającym stały dopływ wody. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo – zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą.

W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny. Na dwóch kondygnacjach wieży znajduje się niewielka ekspozycja, na której można obejrzeć część z odkrytych zabytków. Najwyższe piętro służy jako platforma widokowa.
W Wilczynie znajdują się dwa zabytkowe kościoły: kościół pw. św. Urszuli - świątynię z cegły, w stylu gotyckim, wzniesiono w 1566 roku i kościół drewniany, z 1781 roku.

Interesujące zabytkowe obiekty znajdują się również w Kopydłowie i w Kopydłówku przy trasie z Kleczewa do Wilczyna: zespół pałacowo-parkowy w Kopydłówku z drugiej połowy XIX wieku i pałac w Kopydłowie z przełomu XIX i XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski