Zwiedzamy Wielkopolskę. Muzeum Regionalne w Międzychodzie

Martin Nowak
Martin Nowak

Wideo

Udostępnij:
Na zachodnich krańcach Wielkopolski, w bliskim sąsiedztwie lasów Puszczy Noteckiej leży Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie. Nasze Muzeum Regionalne działa w Międzychodzie – stolicy tego regionu. Obecnie z powodu remontu nie można go zwiedzać na miejscu, mimo to zapraszamy do zapoznania się z jego wizytówką.

Międzychodzkie Muzeum Regionalne istnieje od 1976 roku, mieści się w gmachu dawnego magistratu, położonym we wschodniej części miasta, przy skrzyżowaniu ulic: 17 Stycznia i Pocztowej. Budowla stanowiła w latach 1900-1976 czwartą z kolei siedzibę władz miejskich; poprzednie trzy ratusze, zniszczone przez pożary w latach 1635, 1712 i 1763, znajdowały się na międzychodzkim Rynku. Zanim gmach zaczął pełnić funkcję magistratu, w drugie połowie XIX wieku funkcjonowała w nim szkoła katolicka. Wcześniej w tym miejscu stała kamienica mieszczańska, należąca m.in. do: sukiennika Johanna Davida Heina (1803 r.), rzeźnika Johanna Gottfrieda Fechnera (1837 r.) i piekarza Friedricha Wilhelma Hessego (ok. 1850 r.).

Najstarszy wizerunek magistratu pochodzi z ok. 1920 roku. Posiadał on wówczas prostą, zwartą bryłę. Skromna dekoracja sztukatorska w postaci gzymsów i podokienników, akcentowała podziały 7-osiowej elewacji. Naroża budynku ujęte w lizeny, wraz z pilastrami okalającymi wejścia - dodawały nieco strzelistości „przysadzistej” sylwetce magistratu.
Obecny wystrój architektoniczny powstał w wyniku przebudowy, zrealizowanej w latach 1928-1929. Po dobudowaniu od ul. Pocztowej skrzydła zachodniego rzut budynku otrzymał układ litery “L”. W osi głównego wejścia wzniesiono wieżyczkę zegarową, krytą blaszanym hełmem. Obydwa wejścia do budynku ujęto w okazałe portyki, gdzie pilastry zastąpiono parami kolumn toskańskich. Portyk nad głównym wejściem zwieńczono stopniowanym frontonem zdobionym płaskorzeźbionym kartuszem z herbem Międzychodu. Dwuspadowy dach naczółkowy zastąpiono czterospadowym; a w jego połaciach umieszczono okna, tzw. „powieki dachowe” doświetlające poddasze.

Do zespołu ratusza należy także sąsiedni budynek dawnego aresztu miejskiego oraz dziedziniec wewnętrzny. Od 2003 roku siedziba Muzeum Regionalnego jest zabytkiem rejestrowym. Aktualnie trwa, rozpoczęty w 2018 roku, remont generalny budynku, w związku z czym działalność wystawiennicza w obiekcie jest zawieszona.

Bogate i różnorodne zbiory zgromadzone w ciągu ponad czterech dekad istnienia muzeum, wszechstronnie dokumentują wiele aspektów dawnej kultury materialnej i duchowej terenów Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i Puszczy Noteckiej.
W dziale etnograficznym przeważają narzędzia rolnicze i rzemieślnicze oraz wyposażenie dawnych warsztatów pracy i mieszkań. Ozdobą tego działu jest bogata kolekcja zabytków związanych z rybołówstwem.

Dział historyczny gromadzi wszelkie zabytki historii miasta i okolic: archiwalia, fotografie, prasę lokalną, sztandary, umundurowanie, odznaczenia, wyroby miejscowego przemysłu i rzemiosła, pamiątki po zasłużonych mieszkańcach, dokumenty instytucji życia publicznego i organizacji społecznych. Szczególne miejsce w tym dziale zajmują pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919.

Wśród muzealiów artystycznych dominuje malarstwo, dotyczące Międzychodu i okolic lub związane z regionem poprzez osoby twórców - członków miejscowych stowarzyszeń i środowisk artystycznych, prócz tego liczne dzieła artystów współczesnych, biorących udział w plenerach organizowanych przez muzeum. Prawdziwą perełką międzychodzkich zbiorów sztuki jest kolekcja grafik i bibliofilskich druków niemieckiego artysty Johannesa Lebeka, prawdopodobnie największa w Polsce.

Zbiory Muzeum Regionalnego prezentowane były przez wiele lat na wystawach stałych w salach tematycznych poświęconych: gospodarstwu domowemu, włókiennictwu, rolnictwu wraz z kowalstwem oraz rybołówstwu. Wystawa stała zbiorów historycznych zawierała głównie zabytki związane z Powstaniem Wielkopolskim.

W oparciu o własne zbiory oraz we współpracy z innymi muzeami i lokalnymi środowiskami twórczymi muzeum zorganizowało wiele wystaw czasowych o zróżnicowanej tematyce: historycznych, przyrodniczych oraz wernisaży wystaw sztuki, należących do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście i powiecie, gromadzących liczne grono miłośników sztuki, historii, działaczy kulturalnych.

W obliczu długotrwałego remontu, pragnąc wszystkim chętnym zapewnić dostęp do zbiorów mimo wyłączenia obiektu z użytku, Muzeum Regionalne skupiło się obecnie na publikacji swoich zbiorów w formie elektronicznej, na specjalnie utworzonej witrynie http://muzeum.miedzychod.pl (opracowanej w specjalistycznym oprogramowaniu muzealnym “Mona-FB” i “Mona-WWW”).

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie