Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w regionie konińskim trwają. Z roku na rok pracę straciło ok. 500 osób. Pomocy dla górników nadal brak

Emilia Bromber
Emilia Bromber
W regionie konińskim wciąż działają trzy kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego: Drzewce, Jóźwin i Tomisławice.
W regionie konińskim wciąż działają trzy kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego: Drzewce, Jóźwin i Tomisławice. Grzegorz Dembński
Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Drzewce zostanie zamknięta jeszcze w tym roku, a odkrywka Jóźwin na początku 2023 roku. Przeciąga się wypłata środków z unijnego Funduszu Transformacji oraz rządowego Funduszu Modernizacyjnego, a tymczasem zwolnienia trwają.

Zwolnienia w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego

W tym roku zamknięta zostanie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Drzewce, a na początku przyszłego roku odkrywka Jóźwin. Dziesięć lat temu w grupie kapitałowej Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) pracowało 8700 osób. W 2021 roku zatrudnionych było ok. 3800 pracowników a obecnie pracuje tu 3330 osób.

- Jako przewodnicząca związku jestem pierwszą osobą, która musi przekazać pracownikowi, że jest zwolniony. To są dramaty. Pracownicy utrzymują chorych członków rodziny, mają kredyty hipoteczne i po tylu latach zostają z niczym – mówi Alicja Messerszmidt, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Inżynieryjno-Technicznych „Kadra” przy KWB Konin.

Górnikom i pracownikom elektrowni z sektora węgla brunatnego w transformacji miały pomóc środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jednak ich wypłata przeciąga się. Innym rozwiązaniem miał być rządowy Fundusz Modernizacyjny, tymczasowo zastępujący unijny program, jednak i ten nie został uruchomiony.

- Cierpliwie czekaliśmy, ale wszystko się przedłuża. Transformacja zaczęła się już w 2018 roku wraz z zamknięciem elektrowni i kopalni Adamów. Tam tak naprawdę pracownicy odeszli z niczym. Teraz przyszła kolej na Kopalnie Węgla Brunatnego „Konin”, gdzie zwolnienia już się zaczęły – mówi Alicja Messerszmidt.

Urlopy górnicze

W związku z tym związkowcy przygotowali obywatelski projekt ustawy w sprawie urlopów górniczych i energetycznych dla pracowników zatrudnionych w sektorze węgla brunatnego oraz odpraw emerytalnych. W tym celu 18 maja powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Projekt ustawy przewiduje, że górnicy węgla kamiennego i energetycy, którzy są cztery lata przed emeryturą, mogliby pobierać świadczenie w wysokości 75 proc. uposażenia. Pracownik nie mógłby podjąć w tym czasie pracy. Takie samo rozwiązanie obowiązuje w sektorze węgla kamiennego od 20 lat.

- Wzięliśmy sprawy w swoje ręce, bo jak na razie nie mamy wsparcia od rządu, ani od Unii Europejskiej. Węgiel jest jeden, energetyka jest jedna. Nie wolno dzielić pracowników. Nie chcemy nic innego jak takich samych praw - mówi Alicja Messerszmid.

Wygaszenie bloków elektrowni

Do 2024 roku eksploatowane będą bloki 1, 2 i 5 elektrowni Pątnów, a harmonogram jest już zatwierdzony. Wielkopolska Wschodnia zadeklarowała zaprzestanie wykorzystywania węgla brunatnego w elektroenergetyce i ciepłownictwie do 2030 roku, a ostatnim działającym w tym czasie miał być blok 9 elektrowni Pątnów, zasilany z odkrywki w Tomisławicach. Możliwe jest jednak, że i te obiekty przestaną działać już za dwa lata, bo w 2024 roku kończy się tzw. rynek mocy, czyli mechanizm wsparcia, który otrzymują elektrownie węglowe za gotowość do wyprodukowania określonej mocy.

- Właściciel uzależnia decyzje o możliwości eksploatacji bloku numer 9 po 2024 roku od warunków regulacyjnych, które mają zagwarantować ekonomiczną efektywność – mówi Mirosław Reśkiewicz, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Grupy ZE PAK. - Jeżeli mielibyśmy jeszcze ten okres 8 lat, to odejście byłoby łagodniejsze, bo znaczna większość pracowników w tym czasie przeszłaby na emeryturę. Dlatego tak ważna jest inicjatywa ustawodawcza. Tu chodzi o troskę o godną egzystencję pracowników i ich rodzin do czasu nabycia praw emerytalnych.

Dobrze płatna praca w Poznaniu z zarobkami od 6,9 tys. zł do 17 tys. zł. Zobacz w galerii

Dobrze płatna praca w Poznaniu i okolicy. TOP 5 ofert z zaro...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski