Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu. Czy można złożyć wypowiedzenie na L4? Czy w okresie wypowiedzenia można iść na L4

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
123RF
Pracownik może złożyć wypowiedzenie będąc na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli w okresie wypowiedzenia pracownik zachoruje i pójdzie na L4, wówczas pozostaje to bez wpływu na termin rozwiązania umowy o pracę.

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik w określonych sytuacjach ma zagwarantowaną ochronę ochronę przed wypowiedzeniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Czy można złożyć wypowiedzenie na L4

Kodeksowa ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie dotyczy sytuacji odwrotnej, tj. kiedy to pracownik sam składa pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Zatem będąc na L4 w każdej chwili można złożyć w firmie wypowiedzenie.

Czy w okresie wypowiedzenia można iść na L4

Jeżeli w okresie wypowiedzenia ze względu na stan zdrowia pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie, pozostaje to bez wpływu na termin rozwiązania umowy o pracę.

- Należy zwrócić uwagę, że okres wypowiedzenia zalicza się do okresu pracy. Zatem w tym czasie pracownik podlega kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich - zaznacza Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Pracodawca może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich dla celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Warto przeczytać:

Natomiast za czas wypłaty zasiłku chorobowego kontrolę taką przeprowadza też ZUS z urzędu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Kiedy należy się zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje, gdy osoba ubezpieczona jest niezdolna do pracy z powodu choroby i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zasiłek chorobowy przysługuje również ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Jednak w tym przypadku muszą być spełnione dwa warunki:

  • niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby oraz
  • niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy

Zasiłki chorobowe są wypłacane przez ZUS lub pracodawcę, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy przed zasiłkiem dostają wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę.

- Zasiłek chorobowy przysługuje pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz osobom odbywającym służbę zastępczą od 34. dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, a jeśli ukończyli 50 lat - od 15. dnia takiej niezdolności. Natomiast po ustaniu tytułu ubezpieczenia płatnikiem zasiłku jest ZUS - informuje Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po upływie określonego terminu. W przypadku pracowników jest to 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, a u osób podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu - 90 dni. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Jednak są wyjątki, w których nie obowiązuje okres wyczekiwania. Bez okresu wyczekiwania zasiłek przysługuje:

  • absolwentom szkół lub uczelni, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym albo przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii od daty złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku farmacji od daty zaliczenia ostatniej praktyki przewidzianej w planie studiów),
  • jeżeli niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
  • funkcjonariuszom Służby Cywilnej.

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

- Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, który nie jest pracownikiem, a np. zleceniobiorcą, stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy - zaznacza Krystyna Michałek.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w okresie wypowiedzenia

Wysokość zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia nie ulega zmianie. Jest taka sama jak przed okresem wypowiedzenia i wynosi:

  • 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu (dla pracownika, który już ukończył 50. rok życia za okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru również za okres pobytu w szpitalu. Zasada ta ma zastosowanie także do osób wykonujących pracę nakładczą oraz osób odbywających służbę zastępczą),
  • 8

13 miejsce Polski w UE pod względem wskaźnika zatrudnienia.

Wideo

Materiał oryginalny: Zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu. Czy można złożyć wypowiedzenie na L4? Czy w okresie wypowiedzenia można iść na L4 - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prawnik

Witam.

Czy to chodzi o tego chłopaka że spawalni ????

M
Marta

W firmie DONAKO we Wrocławiu pracuje kolega,który pomógł firmie w złapaniu złodzieji, którzy wynosili drut spawalniczy.

Mistrzowie to rozgłosili po zakładzie, a to się rozeszło po pracownikach.

Od tej pory jest mobbing pod adresem tego chłopaka, podkładanie mu przysłowiowych świń.

Trwa to już 2 lata i mimo, że zachował się jak należało firma niedawno ukarała Go naganą,żeby mieć podstawę do zwolnienia z firmy.

Mimo,że wielu pracowników działa na szkodę firmy to tak naprawdę nikt nic nie robi żeby wyeliminować złych pracowników tylko robi wszystko aby zwolnić uczciwego pracownika. Właściciel austriacka firma już dwa razy wysyłał do DONAKO firmy zewnętrzne aby zbadali dlaczego tak źle się dzieje w firmie .

Skontaktuje się z tym pracownikiem, który jest mobbingowany to się dowiecie całej prawdy o przekrętach w firmie.

Chyba,że Wam to lotto i chcecie być nadal okradani przez pracowników DONAKO.

Dodaj ogłoszenie