18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi w Poznaniu - promocja książki w Sali Białej Urzędu Miasta [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus dziękuje dr Rafałowi Witkowskiemu
Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus dziękuje dr Rafałowi Witkowskiemu Fot. Waldemar Wylegalski
W Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się w czwartek promocja książki Rafała Witkowskiego "Żydzi w Poznaniu - krótki przewodnik po historii i zabytkach".

Nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazała się książka Rafała Witkowskiego "Żydzi w Poznaniu - krótki przewodnik po historii i zabytkach". Jej promocja odbyła się w czwartek w Sali Białej Urzędu Miasta.

Czytając ją możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji dotyczących życia społeczności żydowskiej i miejsc, które wiążą się z działalnością jej przedstawicieli.

Warto wiedzieć, że około roku 1853 Heinrich Engelmann założył przy ulicy Fryderykowskiej 36/37 (dziś ulica 23 lutego) jeden z pierwszych w Poznaniu zakładów fotograficznych przeniesiony w roku 1865 na Plac Wolności 4. Nieopodal przy obecnym Placu Wolności 8 mieściła się Drukarnia i Księgarnia Ludwika Merzbacha, gdzie drukowano wiele poznańskich czasopism.

Przy ulicy Słowackiego 42 znajduje się kamienica, w której mieszkał w dzieciństwie znany socjolog profesor Zygmunt Bauman. Jego ojciec Maurycy miał sklep przy ulicy Wronieckej. Przy Starym Rynku 45 tam gdzie dziś Muzeum Instrumentów Muzycznych mieściła się niegdyś kamienica Goldenringa ze słynną hurtownią i winiarnią, a przy Starym Rynku 100, 1 października 1901 Rudolf Petersdorff otworzył pierwszy w Poznaniu dom handlowy z wyrobami galanteryjnymi.

Zapytany jak układały się relacje polsko-żydowskie Rafał Witkowski, historyk z UAM jest ostrożny: - Bał bym się generalizować i mówić, że kiedyś było źle, a teraz jest lepiej. Dziś relacje pomiędzy Polakami, a Żydami układają się pozytywnie. Społeczność żydowska otrzymuje wsparcie od mieszkańców miasta i ma wielu przyjaciół, na przykład w okresie międzywojennym bywało różnie - mówi historyk.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski