Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Orska. Niepokorna projektantka w podróży

Paulina Rezmer
Poznanianka stworzyła markę rozpoznawalną w Polsce i docenianą na świecie
Poznanianka stworzyła markę rozpoznawalną w Polsce i docenianą na świecie Janusz Romaniszyn
Jest artystką niepokorną, potrafi nadać nowe życie odpadkom, znaleziskom i wykopaliskom. Anna Orska na poniedziałkowym spotkaniu autorskim opowie o podróżach i poszukiwaniu inspiracji.

Anna Orska w podróży jest ciągle. W ten sposób do swojej pracy i do życia . Nieustannie poszukuje wyjątkowych historii, które można przekuć w... biżuterię. Jest artystką niepokorną. Nie chce tworzyć rzeczy po prostu ładnych i klasycznych, ze złota, srebra i kamieni. Zamiast tego w szlachetne metale ubiera przedmioty znalezione na strychu, w opuszczonej fabryce, w lesie, na wykopalisku, czy właśnie podczas egzotycznej podróży.

Dzięki temu stworzyła nie tylko rozpoznawalną w Polsce i na świecie markę, ale też nadała nowy bieg up-cyclingowi w jubilerstwie i podniosła wykorzystanie odpadków do rangi sztuki. Nie boi się eksperymentów i wciąż poszukuje. To jedno jest w niej niezmienne.

1000-letnie drewno

- Projektowanie i podróżowanie do różnych miejsc na Ziemi rozwija mnie nie tylko jako projektanta, ale i człowieka - podkreśla artystka. I często dostarcza dowodów na to, że aby odkryć coś nowego, wcale nie trzeba wyprawiać się za ocean. Tak było w przypadku kolekcji biżuterii zaprezentowanej dwa lata temu w poznańskim Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim.

Orska stworzyła serię naszyjników z użyciem fragmenty wałów obronnych średniowiecznego Poznania. Drewno, z którego korzystała miało tysiąc lat. Powstała wyjątkowa kolekcja. W swoich dwunastu projektach artystka połączyła chropowate średniowieczne drewno z gładką powierzchnią metalu ciętego piłą z XXI wieku.

- Musiałam dopiero nauczyć się tego drewna, a przede wszystkim nauczyć się z nim pracować - mówiła o nowym doświadczeniu poznańska projektantka biżuterii.

Inspiracje średniowieczną architekturą i wykorzystywanie jej w tworzeniu wyjątkowych ozdób to tylko jeden z licznych zaskakujących przykładów tego, jak tworzy Anna Orska. W jej artystycznym dorobku jest też kolekcja „Kipu” inspirowana węzełkowym pismem Inków czy „Astro”, poświęcona układom gwiazd.

Artystka wyprawia się też chętnie w podróż do świata przyrody, czego dowodem jest kolekcja „Insekty” mająca oswajać coś, co kojarzy się na co dzień negatywnie - muchy, pająki, ćmy; czy poświęcona pszczołom „Apis”.

Spotkanie z artystką

O swoich doświadczeniach związanych z podróżowaniem i o inspiracjach, jakie czerpie z wypraw Anna Orska opowie w poniedziałek, 24 października, podczas spotkania w ramach cyklu Design Open.

Początek o godzinie 19.00 w Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji na www.concordiadesign.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto