MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mszyce roznoszą już zarazki. Takie są najczęstsze choroby drzew owocowych

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W Polsce występuje wiele gatunków mszyc. Wysysają sok z roślin, ale też przenoszą wirusy i przyczyniają się do rozwoju grzybów
W Polsce występuje wiele gatunków mszyc. Wysysają sok z roślin, ale też przenoszą wirusy i przyczyniają się do rozwoju grzybów Pixabay
Parch jabłoni, brunatna zgnilizna, drobna plamistość liści, mączniak – lista chorób zagrażających drzewom owocowym jest długa. Zobaczcie, jakie są objawy najpowszechniejszych w naszych sadach.

- Od 10 lat patrzę na drzewa owocowe w moim ogrodzie i marzę o tym, żeby zjeść z nich chociaż jeden owoc. Wszystkie pochłania zaraza - mówi pani Anna z Bydgoszczy, która ma działkę rekreacyjną pod Świeciem. - Mam z tych drzew radość tylko wiosną, gdy kwitną. Potem tworzą się zalążki owoców, ale czubki pędów zaczynają się skręcać i lepić od mszyc. Owoce kurczą się, czarnieją i odpadają. Płakać się chce. Przekonałam się na swojej skórze, że w naszym klimacie nie można wyhodować owoców bez środków ochrony roślin. W tym roku poddałam się i zacznę opryski jeszcze tego sezonu. Pierwsze będą mszyce.

W Polsce występuje wiele gatunków mszyc. Wysysają sok z roślin, ale też przenoszą wirusy i przyczyniają się do rozwoju grzybów. Do naturalnych metod zwalczania mszyc zalicza się opryski z roztworów wody z octem, czosnkiem, sodą, mlekiem, gnojówką z pokrzyw i tytoniu. Istnieje też szereg środków ochrony roślin przeznaczonych dla sadowników i amatorów, skutecznych w zwalczaniu mszyc.

Najczęstsze choroby drzew owocowych

  • Parch
    Na dolnej stronie liści powstają zielone, aksamitne plamy, potem czarnieją, a liście skręcają się. Na wierzchołkach pędów tworzą się charakterystyczne strupy.
  • Brunatna zgnilizna
    Na owocach tworzą się brązowe plamy gnilne, w obrębie których powstają beżowe kręgi zarodników grzybów. Owoce gniją, kurczą się i zasychają, a na pędach tworzą się rany.
  • Mączniak
    Objawy występują na liściach, pędach, kwiatach, zawiązkach owoców i owocach. Już w fazie pąka na całej powierzchni pojawia się mączysty nalot.
  • Drobna plamistość liści
    Najbardziej szkodliwa jest dla wiśni i czereśni. Objawy choroby widać na liściach. Pojawiają się na nich bladozielone, a potem brunatnoczerwone plamki, a na dolnej stronie liści, w miejscu plam, powstają wzniesienia. Plamy zwykle są na obrzeżach liści. Przybywa ich i liście żółkną, a potem opadają.
  • Szara pleśń
    Porażone kwiaty brunatnieją i zasychają, a na owocach tworzą się gnilne plamy. Szybko opanowują całe kiście owoców.
  • Srebrzystość liści
    Najczęściej poraża śliwy i wiśnie. Objawem jest srebrzystoszare zabarwienie liści. To skutek działania grzyba, który rozwija się w drewnie. Kora obumiera i łuszczy się
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska