Drogi przyszłości z plastiku? Pierwsze mogą powstać w Rotterdamie

(kr)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Nawierzchnie produkowane z odzyskanego plastiku - czy właśnie tak wyglądają drogi przyszłości? Duńskie firmy VolkerWessels i KWS Infra prowadzą prace nad technologią, która może zrewolucjonizować motoryzacyjną infrastrukturę. Jako pierwsze z ich wynalazku prawdopodobnie skorzysta miasto Rotterdam.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pomysł jest genialny, a jednocześnie dziecinnie prosty. Inżynierowie zakładają, że zużyty plastik byłby przetapiany w specjalnych zakładach na elementy nawierzchni dróg. Takie prostokątne płyty miałyby pusty środek, w którym umieszczane byłyby na przykład kable od urządzeń elektronicznych, stojących przy trasach.

Zbudowanie drogi byłoby więc dziecinnie łatwe - plastikowe klocki można bowiem układać nawet na kiepskim podłożu, takim jak piach, czy teren podmokły. Firmy zapewniają, że ich panele mają być odporne na skrajne temperatury (od -40 stopni Celsjusza, do +80 stopni). Nie straszna byłaby im również sól drogowa, używana zimą do rozpuszczania lodu.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pomysłem Duńczyków zachwycona była rada miasta Rotterdam, która rozważa wprowadzenie plastikowych nawierzchni na swoich ulicach.

- Rotterdam to bardzo nowoczesne miasto, otwarte na innowacyjne projekty. Nasz projekt spodobał się władzom miasta, a my zrobimy co w naszej mocy, by udało go się wcielić w życie - powiedział Rolf Mars, dyrektor firmy VolkerWessels.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty