MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska aktywizowała Wielkopolan? Oto najdroższe społeczne inwestycje w Wielkopolsce 

CU
Z pomocy Unii Europejskiej skorzystały domy pomocy społecznej.
Z pomocy Unii Europejskiej skorzystały domy pomocy społecznej. Adam Jastrzębowski
Każdy z nas codziennie korzysta z dróg, parków oraz kolei współfinansowanych ze środków unijnych. 20 lat Polski w UE to czas podsumowań. Gdzie w Wielkopolsce jesteśmy bogatsi społecznie dzięki decyzji podjętej dwie dekady temu?

Spis treści

Miliony złotych od Unii Europejskiej na sprawy społeczne 

Wśród inwestycji, do których powstania przyczyniły się unijne dofinansowania, wiele przekracza miliony złotych. Nie inaczej jest w przypadku środków z UE przeznaczonych na rozwój społeczny.  

Aktywizacja osób bezrobotnych, poprawa dostępu do usług społecznych, walka przeciw wykluczeniu, zwiększenie samodzielności osób z niepełnoprawnością oraz domy pomocy społecznej. To tylko kilka z wielu inicjatyw, które, bez dofinansowania unijnego mogły się wcale nie odbyć.  

Przez te dwudziestolecie niezliczona ilość projektów powstała dzięki pieniądzom, które otrzymaliśmy jako kraj członkowski Unii Europejskiej. 

Najdroższe społeczne inwestycje w Wielkopolsce 

Najdroższymi projektami społecznymi przeprowadzonymi w Wielkopolsce okazały się programy “Lepsze jutro” w powiecie poznańskim oraz “Nie zmarnuj szansy” w powiecie konińskim.  

Pierwszy z nich odbył się w latach 2008 – 2014. Jego celem było powiększenie możliwości zatrudnienia dla osób bezrobotnych. Beneficjentem został Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. 

- Około 55% uczestników wywiadu telefonicznego przyznaje, że otrzymana pomoc przyczyniła się do zmian w ich życiu zawodowym, natomiast dla około 58% uczestników udział w projekcie sprawił, że lepiej radzą sobie w życiu zawodowym 

- czytamy w badaniu ewaluacyjnym projektu “Lepsze jutro” opublikowanym przez Powiatowy Urząd Miasta Poznania. 

Koszt całego projektu wyniósł ponad 50 milionów złotych, a kwota dofinansowania UE: 42 603 198,44 złotych. 

Drugi z wielkich Wielkopolskich projektów “Nie zmarnuj szansy” kosztował podobną sumę pieniędzy około 45 milionów złotych, z czego dofinansowanie UE wyniosło aż 37 889 637,12 zł. Tak samo jak w pierwszym przypadku beneficjentem został powiatowy urząd pracy, tym razem w Koninie.  

Projekty na terenie naszego regionu 

Z pomocy Unii Europejskiej skorzystały również Wielkopolskie domy pomocy społecznej. W latach 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczono ponad 27 mln złotych na rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Celem projektu w związku z pandemią, która wybuchła w 2020 roku było wsparcie DPS w zapobieganiu i przeciwdziałaniu chorobie. 

Jak możemy przeczytać na stronie powiatu konińskiego, który również brał udział w przedsięwzięciu, działania realizowane podczas projektu uwzględniały m.in.:  

wsparcie dla 63 pracowników będących w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami DPS, zakup dodatkowego wyposażenia, ale również nabycie środków ochrony indywidualnej dla kadry DPS. 

Dodatkowo w subregionie konińskim miejsce miał projekt “Aktywni i niezależni”. Polegał on na zwiększeniu samodzielności osób zmagających się z niepełnosprawnością.  

- Projekt odpowiada na problemy osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów – w szczególności takie jak: niesamodzielność, niska aktywność społeczna, niewystarczający dostęp do usług opiekuńczych i asystenckich w społeczności lokalnej - czytamy na rządowej stronie mapadotacji.gov.pl

W ramach projektu odbyły się masa zajęć rehabilitacyjnych. Całkowity koszt inwestycji wyniósł lekko ponad 2 miliony złotych, z czego większość pieniędzy uzyskano z dofinansowania UE.  

Pomoc dla mieszkańców stolicy Wielkopolski 

Także powiat poznański wraz ze swoją stolicą Poznaniem skorzystał społecznie dzięki środkom unijnym. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, usługi społeczne oraz poprawa dostępu do nich sprawia, że Poznań był w stanie wykonać duży krok w celu bycia miastem bardziej otwartym oraz dostępnym.  

Na jeden z tych projektów miasto Poznań przeznaczyło ponad 10,5 miliona złotych, gdzie dofinansowanie unijne wyniosło blisko 9 milionów. Mowa tu o projekcie “Poprawa dostępu do usług społecznych wspierających rodzinę i rodzinną pieczę zastępczą na terenie MOF Poznania”.

Jak czytamy na rządowej stronie, został on skierowany do ponad 450 rodzin w Wielkopolsce, w tym dzieci z 70 rodzin zastępczych. Osoby zagrożone wykluczeniem ze społeczeństwa oraz szeroko pojętym ubóstwem mogły skorzystać m.in. ze spotkań dydaktycznych, usług poradnictwa prawnego, pedagoga, psychologa oraz psychiatry. 

Kolejnym z projektów dofinansowanych w Poznaniu była inicjatywa usług społecznych oraz opieki medycznej dla mieszkańców Poznania. Chodzi tu o osoby niesamodzielne oraz zmagające się z niepełnosprawnością. Dzięki projektowi, którego koszt wyniósł 18 722 310,04 zł (dofinansowanie z UE 15 913 963,53 zł), rozwinięto alternatywne formy opieki na terenie Poznania. Stworzono również nowe miejsca opieki medycznej oraz usług społecznych w formach zdeinstytucjonalizowanych czytamy na stronie rządowej mapadotacji.gov.pl

Na podstawie tych projektów widać, że rozwiązania współfinansowane przez Unię Europejską pomogły w sprawieniu, że nasze Wielkopolskie społeczeństwo jest bardziej otwarte oraz dostępne. 20 lat Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój społeczny. Mamy dzisiaj możliwość korzystania z nowych rozwiązań, dofinansowanych przez UE. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

 

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski