18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 milionów dla poznaniaków - sprawdź, jak poprawnie wypełnić wniosek

Mateusz Ludewicz
Jak wypełnić wniosek tłumaczy Ewelina Janik.
Jak wypełnić wniosek tłumaczy Ewelina Janik. Marek Zakrzewski
10 milionów złotych wciąż czeka na najlepsze pomysły poznaniaków! Bez Waszego zaangażowania zniszczone chodniki i ulice, z których codziennie korzystacie mogą nigdy nie doczekać się remontu, a na osiedlowy festyn czy dodatkowe zajęcia dla dzieci w domu kultury nikt nie znajdzie pieniędzy.

Pierwszym warunkiem, który trzeba spełnić, aby po 10 milionów złotych przeznaczonych na budżet obywatelski sięgnąć jest wypełnienie formularza zgłaszania projektów. Jak to zrobić, krok po kroku, "Głosowi" wytłumaczyła Ewelina Janik z biura kształtowania relacji społecznych Urzędu Miasta.

Konkretny i jednoznaczny tytuł do projektu

Pierwszy punkt formularza to informacje podstawowe. Poza imieniem i nazwiskiem osoby, lub nazwą organizacji czy stowarzyszenia, które jest pomysłodawcą projektu należy wpisać tam także jego tytuł, lokalizację, obszar tematyczny i szacunkowy koszt.

- Tytuł powinien zostać sformułowany tak, aby konkretnie i jednoznacznie określał projekt. Dokładnie określić należy także jego lokalizację podając adres miejsca, w którym ma powstać - podkreśla Ewelina Janik. I dodaje, że w miejscu przeznaczonym na obszar tematyczny powinniśmy wpisać dziedzinę, której będzie on dotyczył.

- Jeżeli chcemy, aby w naszej okolicy powstała siłownia dla seniorów to będzie to sport. Jeżeli ubiegamy się o remont ulicy to inwestycje drogowe - wyjaśnia Janik.

W pierwszym punkcie należy także podać szacunkowy koszt projektu oraz dane kontaktowe jego pomysłodawcy.

- Numer telefonu czy adres e-mail jest bardzo ważny. Dzięki temu, w przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości urzędnicy bardzo szybko będą mogli skontaktować się z osobą, która złożyła dany wniosek - zaznacza Ewelina Janik.

W kolejnych punktach formularza należy podać cel projektu i dokładnie go opisać.

- Cel projektu powinien mieć charakter ponadlokalny. Im większej liczbie poznaniaków będzie on służył, tym większe szanse na jego realizację - tłumaczy Janik.

W opisie projektu należy natomiast napisać co będzie potrzebne do jego powstania i jakie prace muszą zostać przeprowadzone, aby został on zrealizowany.

Ewelina Janik zaznacza, że jeżeli będziemy ubiegali się o pieniądze na siłownię dla seniorów to musimy wymienić, jakie urządzenia się w niej znajdą oraz zaplanować czy powstanie tam minibieżnia, czy dodatkowo zostaną zamontowane stojaki na rowery lub stoły do ping-ponga.

Dla kogo oferta? Seniorów, a może dzieci

Kolejne punkty formularza to już uzasadnienie projektu oraz jego zakres. W uzasadnieniu należy opisać największe zalety naszego projektu i mocnymi argumentami udowadniać, w jaki sposób będzie on służył mieszkańcom stolicy Wielkopolski.
Konkretny projekt powinien też rozwiązywać konkretny problem. Jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe zajęcia plastyczne, to przyczynią się one do rozwoju dzieci i młodzieży, jeżeli na remont drogi i chodnika to zwiększymy bezpieczeństwo na naszym osiedlu.

- W rubryce przeznaczonej na zakres należy natomiast wpisać czy będzie on służył ludziom starszym, młodzieży, czy może wszystkim mieszkańcom danej ulicy - dodaje Ewelina Janik.

W szóstym punkcie formularza można natomiast wpisać, jaki będzie miał on wpływ na środowisko, a w siódmym podać jego przybliżony kosztorys.

- Chodzi o przybliżone ceny urządzeń, które podaliśmy w punkcie trzecim. Jeżeli nie będziemy w stanie ich podać, to podobnie jak w przypadku szacunkowego kosztu całego projektu pomogą nam miejscy urzędnicy - mówi Ewelina Janik.

Ekspertyzy wskazane, ale nie obowiązkowe

Formularz można uzupełnić także zdjęciami, ekspertyzami, analizami prawnymi i rekomendacjami.

- Ten punkt nie jest obowiązkowy. Jeżeli pomysłodawca nie będzie mógł dostarczyć dodatkowych dokumentów to nie skreśla to projektu na starcie - zapewnia Janik. I dodaje: - Jeżeli nasz projekt został już gdzieś zrealizowany można przedstawić jako przykład zdjęcia, rekomendacje czy analizy. Zostaną one wzięte pod uwagę w trakcie jego weryfikacji.

Koszty pomogą oszacować urzędnicy
Koszt całego projektu i kosztorys jego poszczególnych części pomogą nam oszacować miejscy urzędnicy.
- Jeżeli pomysłodawca projektu, który składa wniosek w ramach budżetu obywatelskiego nie wie, ile kosztuje remont drogi czy zorganizowanie osiedlowego festynu to o pomoc może zwrócić się do konkretnego wydziału Urzędu Miasta - informuje Ewelina Janik. Jeżeli nasz projekt dotyczy inwestycji drogowych to radą będą służyli nam specjaliści z Zarządu Dróg Miejskich. Jeżeli chcemy zorganizować wystawę prac znanego artysty, to możemy kontaktować się z wydziałem kultury i sztuki Urzędu Miasta, a jeżeli chcemy pozyskać pieniądze na zorganizowanie imprezy sportowej to z wydziałem sportu.

Projekt powinien wpisać się w krajobraz
W punkcie szóstym formularza można opisać, jak nasz projekt wpłynie na środowisko naturalne.
- Projekt powinien zostać wkomponowany w teren, na którym powstanie. Trudno przecież wyobrazić sobie asfaltową drogę, która miałaby przebiegać przez park czy siłownię na świeżym powietrzu, która miałaby powstać w okolicy ruchliwej ulicy - mówi Janik.
W tym punkcie pomysłodawca może także opisać, z jakich materiałów budowlanych będzie wykonany jego projekt. Nie jest on obowiązkowy i jeżeli nie zostanie wypełniony to nie dyskwalifikuje to całego projektu. - W przypadku wątpliwości dotyczących tego punktu o pomoc można zwrócić się do wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta - dodaje Janik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski