Abonament RTV 2017: Opłaty, zniżki, terminy i zwolnienia. Sprawdź! [CENNIK]

SZKI
Abonament RTV 2017: Opłaty, zniżki, terminy i zwolnienia
Abonament RTV 2017: Opłaty, zniżki, terminy i zwolnienia Janusz Wójtowicz
Ile wynosi abonament RTV 2017? Na jakie zniżki możesz liczyć? Komu przysługują? Co grozi Ci, jeżeli nie zapłacisz? Tutaj sprawdzisz wszystkie informacje o abonamencie RTV 2017.

AKTUALIZACJA, 8 marca 2017:
Minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński przekazał w środę informację, że mała ustawa abonamentowa trafiła do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Nowelizacja prawa dotyczącego pobierania abonamentu RTV zakłada miesięczną składkę o wysokości między 6 a 8 zł, co zostanie jeszcze doprecyzowane. Opłata ma być pobierana bezpośrednio z podatku PIT, CIT bądź KRUS.

Zmiany te wejdą w życie w najlepszym wypadku na przełomie czerwca i lipca tego roku, w najgorszym zaś w październiku.

Mała ustawa abonamentowa przewiduje abolicję wobec zalegających z płatnościami za odbiór mediów publicznych. - Wszyscy, którzy mieli dług w związku z niepłaceniem abonamentu, zostaną z tego długu zwolnieni - zapewnia sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury Paweł Lewandowski.

ABONAMENT RTV 2017 - WYSOKOŚĆ OPŁAT:

W tym roku za abonament RTV zapłacimy tyle samo co w roku 2016. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie została wprowadzona opłata audiowizualna wliczona w rachunek za energię elektryczną.

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7 zł miesięcznie. Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84 zł.


Abonament RTV 2017 - Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

2 miesiące - 13,60 zł
3 miesiące - 20,15 zł
4 miesiące - 27,15 zł
5 miesięcy - 33,75 zł
6 miesięcy - 39,90 zł
7 miesięcy - 46,90 zł
8 miesięcy - 53,50 zł
9 miesięcy - 60,05 zł
10 miesięcy - 67,05 zł
11 miesięcy - 73,65 zł
12 miesięcy - 75,60 zł


Z kolei opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł. Jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł.

Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z abonamentu RTV

Źródło: dziennikzachodni.pl


Abonament RTV 2017 - Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

2 miesiące - 44,05 zł
3 miesiące - 65,35 zł
4 miesiące - 88,05 zł
5 miesięcy - 109,40 zł
6 miesięcy - 129,40 zł
7 miesięcy - 152,10 zł
8 miesięcy - 173,45 zł
9 miesięcy - 194,75 zł
10 miesięcy - 217,45 zł
11 miesięcy - 238,80 zł
12 miesięcy - 245,15 zł


Uwaga:
Abonent ze zniżki może skorzystać o ile wnosi opłatę z góry w terminie tj. do dnia 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Na następnej stronie: Jak zapłacić abonament RTV 2017 i jaka kara grozi za niepłacenie

ABONAMENT RTV 2017 - JAK ZAPŁACIĆ?

W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26 cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie. W przypadku nieznajomości numeru rachunku bankowego można go ustalić:

* na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. podając 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta: TUTAJ

* telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora)

Abonament rtv można uiszczać we wszystkich placówkach pocztowych lub na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. bez ponoszenia dodatkowych opłat lub za pośrednictwem instytucji finansowych.

ABONAMENT RTV 2017 - ZASADY OPŁACANIA:

* Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości używanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym ich własność. Gospodarstwem domowym w rozumieniu Ustawy o opłatach abonamentowych, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie lub jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

* Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku lub zespole budynków wnoszą zgodnie z art. 2. 1 ppkt 2: ustawy o opłatach abonamentowych publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

* Pozostałe podmioty mają obowiązek uiszczania opłat za wszystkie posiadane odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne, w tym również odbiorniki w samochodach służbowych.

* Opłaty abonamentowe należy wnosić od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.

* Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25 dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące.

Na następnej stronie: Co grozi za niepłacenie? Zwolnienia z opłat abonamentu RTV, kontrole, jak zarejestrować odbiornik przez Internet

ABONAMENT RTV 2017 - CO GROZI ZA NIEPŁACENIE?

W przypadku nieregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

ABONAMENT RTV 2017 - ZWOLNIENIA Z OPŁAT:

Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentu rtv mogą uzyskać osoby znajdujące się w wykazie osób uprawnionych, które w urzędzie pocztowym:
- przedstawią dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia z opłat rtv
- przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia (pobierz oświadczenie) (konieczność składania oświadczeń dotyczy wszystkich osób zwolnionych na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych oraz innych ustaw)

Zwolnieni z opłat za abonament RTV są m. in. zaliczeni do I grupy inwalidów, całkowicie niezdolni do pracy, osoby po 75. roku życia, renciści, osoby niewidome, osoby bezrobotne, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci.

Abonament RTV 2017: Zobacz wykaz osób uprawnionych do zwolnienia z opłat abonamentowych RTV i wzory dokumentów

ABONAMENT RTV 2017 - KONTROLE:

Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu. Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników rtv i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Poczta Polska S.A. jest uprawniona do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

ABONAMENT RTV 2017 - ZAREJESTRUJ ODBIORNIK PRZEZ INTERNET:

W celu zarejestrowania odbiorników rtv przez Internet należy:
* Wypełnić umieszczony na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. elektroniczny formularz.
* Upewnić się, że dane zawarte w elektronicznym formularzu są prawidłowe.
* Zaakceptować wypełniony formularz.

* Poczekać na otrzymanie na podany adres korespondencyjny "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych" - korespondencja zostanie przesłana w terminie 4 dni roboczych od dnia wypełnienia elektronicznego formularza

* Po otrzymaniu ww. korespondencji podpisać nadesłane Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych (oryginał i kopię). Podpisaną kopię zgłoszenia umieścić w otrzymanej kopercie zwrotnej i wysłać do nadawcy.

Po otrzymaniu podpisanej kopii Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych Dział Obsługi Abonentów w Bydgoszczy przesyła do abonenta Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika oraz 4 spersonalizowane formularze polecenia przelewu/wypłaty gotówki, w przypadku zaznaczenia podczas rejestracji odbiorników opcji otrzymywania blankietów wpłat.

ZAREJESTRUJ ODBIORNIK RTV PRZEZ INTERNET

Źródło: www.rtv.poczta-polska.pl

Wideo

Komentarze 131

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

pracowałam 42lata płaciłam składki po śmierci męża oddałam swoją emeryturę a wzięłam po mężu rentę rodzinną i chociaż moje dochody nie przekroczyły50%średniej krajowej nie magę być zwolniona z opłat bo mam rentę rodzinna a nie emeryturę nadmieniam że opłacałam abonament przez 50 lat bez zdnej przerwy pytam gdzie tu w tym jest
sprawiedliwość i jakaś logika

f
ferris

Za to scierwo nie będę placil ponieważ nic w tym goownie zwanym telewizja i radiem dla mnie nie ma. nie mam telewizora ani radia. Wyleczyly a raczej wykonczyly mnie i moje nerwy pierd...olone reklamy! Dlatego mowie won i wara mi z mojego życia! A cieciom którzy chcą jeszcze pieniądze za to pieniądze powiem krótko...DO ROBOTY KOPAC ROWY!

J
Jan emeryt

Był przepis mówiący, że emeryt, którego emerytura jest mniejsza niż połowa średniego wynagrodzenia jest zwolniony z abonamentu RTV. Co się stało, że w video o nim się nie wspomina? Czy przepis został usunięty? Jeśli tak, to na czyj wniosek?

B
Beata

Na poczatku zacytuje, jak powyzej: 'Osoba kontrolowana powinna umozliwic przeprowadzenie kontroli', czyli jednym slowem: wposcic na swoje zyczenie kontrolerow do domu.... no to chyba tylko debil tak zrobi. Z drugiej strony, wspolczuje pracownikom, ktorym przypadnie taka kontrola....

M
Media

We wszystkich głosach o abonamencie RTV umyka to co najistotniejsze. Ma to być opłata za POSIADANIE telewizora i/lub radia. Tak więc kupujesz telewizor, na który nałożony jest podatek 23% (jeden z najwyższych na świecie), który płacimy od razu przy zakupie, ale mimo to nadal masz CO MIESIĄC płacić za to, że kupiłeś sobie telewizor. To najbardziej mnie wkurza. Niech TVP ściąga sobie 1% z podatku 23% nałożonego na telewizor. 22% dla państwa, 1% dla "obiektywnych" mediów "publicznych". Ale nie! Płacicie podatek za telewizor czy radio, płacicie dostawcy kablowemu (który również odprowadza podatki), płacicie podatki od swojego dochodu i macie jeszcze płacić prawie 23 zł za to, że kupiliście sobie telewizor i radio za pieniądze, z których Państwo również pobrało podatek. TVP zapewnia sobie darmowe finansowanie na wysokim poziomie praktycznie za nic. Gdyby jeszcze TVP była naprawdę niezależnymi mediami publicznymi, ale od 25 lat szefostwo TVP jest mniej lub bardziej (a obecnie do granic możliwości) obsadzane politycznie i to się raczej nie zmieni. TVP to niestety nie BBC, a zarobki polaków to niestety nie zarobki niemieckie, francuskie czy norweskie. Każda taka opłata powinna być w takich warunkach dobrowolna, wynikająca z chęci dostępu do danych treści. Jeśli obecnemu rządowi, tak zależy na pomocy TVP niech szukają na to pieniędzy w tym co i tak płacimy Państwu a nie wymuszają kolejne daniny.

b
bubba222

Pobieranie abonamentu jest bezprawne.Telewizja jest spółką akcyjną,więc abonament w myśl prawa handlowego może pobierać tylko wówczas,kiedy z klientem ma podpisaną umowę.Nikt w Polsce z Telewizja umowy nie podpisywał.Żeby domagać się abonamentu,powinna każdemu wysłać umowę i poprosić,żeby ludzie ją podpisali.Każda ustawa nakładająca obowiązek abonamentu na telewizję publiczną-czyli spółkę akcyjną jest niezgodna z prawem .

y
y

nasz kraj schodzi na psy byłem za pisem teraz niestety następne wybory wygra platforma obywatelska telewizja powinna być bezpłatna

p
pracodawca

Jak każdemu pracownikowi dam podwyżkę to kilka osób muszę zwolnić, bo już i tak płacę ZUS i VAT i ledwo daję radę. Głupi jest Twój pomysł. Za to spokojnie prezes PZU wraz z zastępcą może zapłacić z państwowej pensji abonament za wszystkich Polaków.

W
Wiesław Daniel

Jestem w Polsce w roku maksymalnie 3 miesiące - pracuję za granicą - dlaczego mam płacić cały rok proszę o wyjaśnienie . Abonament płacę w kraju w którym mieszkam tz. w Austrii posiadam też polska telewizję Polsat . Wygląda na to że będę dwa razy opodatkowany czy to jest zgodne z prawem UE ????????

C
Chętny

Wystarczy zrobić ustawę, że każda osoba , która chce płacić abonament otrzymuje podwyższkę pensjo o jego wysokość. Wtedy płacić będzie 100% społeczeństwa. :)

w
wowo

zapraszam do siebie abo za wszystko bez haraczu kurskiego 38 zeta NC+ CP + vod i wiele innych ,gg 9557973

p
ponury

i tak KURSKI prze......ly kase z abonamentu na DZIWKI .A KACZYŃSKI na SMOLEŃSK,A w TVP bęndzie propaganda SUKCESU!.

X
Xxx

Niema takiej opcji żebym płacił za co nic w tej telewizji niema poza reklamami i 20 letnimi filmami. Niech będzie możliwość w pakietach wyłączenia tych dziadoskich kanałów typu tvn Polsat 1i2. Prędzej do sądu pujde z nimi niż dam im wygrać i płacić za pakiety reklamowe.

j
ja

TVP ma obowiązek miec minimalne koszty na prowadzenie TV i radia.!!!!!!!!!! Dlatego musza bo taka wola narodu- zlikwidować wszystkie kanały TV i radia i pozostawić jeden kanał TV czynny 6-9 i 18-22 a radio ma ten głos odtwarzac!!!!!!!!!!!! Rola tv to informacja!!!!!!!!!!! I dlatego a każde spaczenie informacji powinny byc kary 20 lat więzienia!!!!!!!!!!!!!!

L
LLL

SPRZEDAC ODBIORNIKI NAJBLIZSZEJ RODZINIE W WIEKU POWYZEJ 75 ROKU NAWET TE ZNAJDUJACE SIE W AUCIE FIRMOWYM
AUTO FIRMOWE RADIO PRYWATNE KROPKA
PROPONUJE UTRZYMYWAC TUBE Z BUDZETU PANSTWA

Dodaj ogłoszenie