Agata Grenda z Nowego Jorku do urzędu marszałkowskiego w Poznaniu

Stefan Drajewski
Agata Grenda, nowa dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Agata Grenda, nowa dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Agata Grenda, do niedawna wicedyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku , od 5 września będzie dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

- Z dwóch kandydatów wybrałem panią Agatę Grendę, ponieważ - pomijając kwalifikacje i doświadczenie, przekonała mnie tym, że wnosi bardzo wiele emocji, do tego, co robi - powiedział marszałek Marek Woźniak, prezentując nowego szefa departamentu kultury. - Emocje w kulturze są nieodzowne.

Czytaj także:
Siedem grzechów poznańskiej kultury
Ulice dla ludzi kultury?

Dziękując marszałkowi za zaufanie, Agata Grenda powiedziała: - Skończył się mój kontrakt z ministerstwem i myślałam, że rozpocznę pracę w Warszawie, ale kiedy dowiedziałam się o konkursie, postanowiłam złożyć aplikację. Wracam do Poznania, do miasta, które znam, bo wierzę w nie. Wierzę, że można tu jeszcze wiele ciekawych rzeczy zrobić.

Nowa dyrektor pytana, od czego zacznie urzędowanie, odrzekła: - Od słuchania ludzi, z którymi mam pracować i od poznania wszystkich instytucji, które będą mi podlegały.

Zapytana, które z doświadczeń nowojorskich spróbuje przenieść na grunt poznański, Agata Grenda odpowiedziała: - Chciałabym, aby wszyscy uwierzyli, że jeśli chce się coś zrobić, to można. Nie trzeba też na nic czekać, tylko trzeba pracować. Liczy się tempo i jakość pracy. W Stanach Zjednoczonych, jeśli ktoś osiągnie sukces, wszyscy mu dobrze życzą i chcą się z nim kolegować. Chciałbym, aby taka atmosfera zapanowała również w kulturze wielkopolskiej.

Agata Grenda urodziła się w Kaliszu. Ukończyła filologię polską i zarządzanie w kulturze.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marlin

czas pokażę czy p.Agata Grenda została słusznie wybrana pomijając wszelkie temu okolicznośći .Dajmy jej szansę a pózniej jej efekty pracy ocenimy a pochodzenie...no cóż albo będzie wadą albo zaletą...

a
amrik

Powinienes sie leczyc i to w tempie ekspresowym. Etnicznie i narodowo jestes spokrewniony w pacjentami szpitala psychiatrycznego. Z** mi ciebie.

M
Michigan

Aby zrozumieć bieguny polityczne na Polonii światowej trzeba koniecznie ZDEFINIOWAĆ kto to jest JUDEOPOLONIA i właściwa POLONIA wywodzaca się z tylko ETNICZNYCH Polaków, którzy kiedyś wyemigrowali z Polski.

Nie wolno zapominać że żydzi kiedyś zamieszkali w Polsce byli najliczniesza grupą żydów na świecie i to się przeniosło na emigracje na cały świat, dlatogo wontek Judeopoloni jest bardzo istotny w całkowitym zjawisku wychodzctwa pochodzacego z Polski, a tym samym należy jego dialektycznie rozważać z punktu naukowego.

Jeśli ktoś mieszkał w Polsce i był obywatelem polskim, zna jezyk polski ale ETNICZNIE urodził się z rodziców NIE polskiej narodowosci czy mieszanej i NIE CZUŁ się że jest NRDOWOSCI polskiej to takiej osoby po wyemigrowaniu z Polski NIE MOŻNA zaliczać do Polonii.

Polonia to są ludzie którzy ETNICZNIE i NARODOWO czują się spokrewnieni nawet z dalszych pokoleń z ETNICZNYMI POLAKAMI.

Polacy etniczni zamieszkali w Polsce i ich potomkowie którzy wyemigrowali z Polski z różnych powodów MUSZĄ się nauczyć ROZRÓŻNIAĆ te dwa żywioły tzn. Polonii i Judeopolonii, ich wzajemne odziaływanie, a nawet walkę o odziaływanie na Polonię oraz obywateli polskich zamieszkałych w Kraju w podziale na etnicznych Polaków i „PAŃSTWOWCÓW POLAKÓW” którzy są obywatelami Polski, ale są NIE polskiej narodowości i sie z Polską Racja Stanu NIE identyfikują.

Jeszcze raz podkreślam że do „POLAKÓW PAŃSTWOWCÓW” zaliczamy obywateli polskich, którzy mieszkają w Polsce, ale którzy ETNICZNIE NIE czują swojej prznależności do Narodu Polskiego lecz żydowskiego, niemieckiego, białoruskiego, ukrainskiego ... itd. w zwiazku z tym oni NIE CZUJĄ wewnetrznej potrzeby ani NIE MAJA priorytetu budowania silnej Państwowości Polskiej, a po wyemigrowaniu z Polski też NIE działają w duchu budowania spójności Polonii, która działa w interesie Państwa Polskiego w ramach możliwości Polonii.

Zatem np. Judeopolonia to żydzi pochodzenia polskiego, którzy urodzili się w Polsce i znają bardzo dobrze jezyk polski, wyemigrowali z Polski, ale NIE IDENTYFIKUJĄ się z Polską jako krajem ojczystym LECZ z krajem swich dalszych przodków czyli Izraelem, oraz za swoją JEDYNĄ RZECZYWISTA ojczyznę uważają też mityczny Izrael w zwązku z tym działają TYLKO w INTERESIE elektoratu żydowskiego w USA, innych krajach i w tym w Polsce.

Ci żydzi którzy wyemigrowali z Polski byli w Polsce „POLAKAMI PAŃSTWOWACAMI” tzn. byli obywatelami polski, ale etnicznie NIGDY czuli się Polakami bo identyfikowali wewnetrznie zawsze z przynależnością do narodowości żydowskiej.

Wiekszość żydów z Polski mieszkajacych w USA POZMIENIAŁO jeszcze w Polsce swoje nazwiska żydowskie na nazwiska polskie, aby się ZAMASKOWAĆ czy UKRYĆ swoją autentyczną narodowość z różnych powodów.
To jest jeden z powodów że jest trudno na pierwszy rzut oka ODRÓŻNIĆ kto jest etnicznym Polonusem i jaka ma autentyczną TOŻSAMOŚĆ reprezentuje. Przecież nie można było zabronić zbronić żydom zamieszkałym w Polsce, aby zmieniali swoje zydowskie nazwiska na polskie, a którzy potem ze wzgledów chwilowej koniunktury UDAJĄ w pewnych okolicznościach „polaka” na emigracji, czy to w Kraju.

Ci żydzi z Polski są też w niektórych środowiskach emigracyjnych nazywani „OBROTOWCAMI” gdyż się okrecają na własnej osi i w zależności od SYTUACJI czy OKOLICZNOŚCI, raz podaja sie za „polaków”, aby osiagnąć jakieś kożyści FINSOWE czy polityczne od Polaków na rzecz żydowskich interesów, a innym razem podają sie za żydów, aby w środowisku żydowskim odniść KOŻYSCI, ale tak NAPRAWDĘ identyfikują się ze światem żydowskim i Izraelem.

Przedstawiciele „Judeopolonii” zamieszkali w Ameryce tak samo jak żydzi zamieszkali w Polsce DOŚWIADCZENI 2000 -tysiecznym okresem lat życia emigranta w disporze w obcej im społeczności WYPRACOWALI swoje bardzo dla nich charakterystyczne mechanizmy dla zachowania swojej tożsamosci narodowej i własnej SIŁY.

Dispora Judeopolonii też działania dla SWICH egalitarnych interesów najczęściej TYLKO kożystnej dla społecznosci diaspory żydowskiej z POMINIECIEM interesów pozostałej społocznosci tubylczej z którą jakoś muszą współistnieć ale którą usiłują sobe ZAWSZE PODPOŻADKOWAC metodami pokojowymi, a jak ta metoda nie skutkuje to innymi jak PRZEMOCY jak w Polestynie.

Jednym z tych mechanizmów bycia SILNYMI wsród tubylców jest zdobywanie zawodów wysoko uplasowanych pod wzgledem prestiżu społecznego czy zawodów wysokich zarobkach co jest zwiazane ze zdobywaniem wiedzy np. włascicieli czy zarzadców duzych biznesów, profesorów na uczelniach, adwokatów, lekarzy, artystów ... itp + do tego w ich funkcjowaniu w obcej im społeczności dochodzi WYMUSZONA od środka inspiracja do udziału w AKTYWNYM życiu POLITYCZNYM w kregu otaczajacego świata tubylców, aby tym też sposobem ZABESPIECZAĆ swoje interesy, dlatego żydzi organizują się skutecznie w zdobywaniu stołków władzy politycznej w Polsce, USA ...

W ich filozofi rozmuwania też stawia się na wysokim poziomie możliwość ODZIAŁOWYNIA na tubylczą ludność w postaci kształtowania świadomości tubylców, a w tym pęd zdobycia MEDIÓW, które też mają służyć aby interpretować zjawiska zachodzące w świecie w taki sposób, aby to było KOŻYSTNE przede wszystkim dla ich małej dispory poruszajacej sie w wielkiej tubulczej grupie jak w Polsce czy jakimś tyglu wielonarodowym jakim jest USA, Kanada czy Australia.

„Judeopolonia” stara się o DOMINUJACĄ pozycje na Polonii światowej czy w USA działa jako autentyczny DYWERSANT wsród Poloni Amerykanskiej czy gdzie kolwiek na świecie i jest autentyczną GANGRENĄ celowo dezorganizujacą aktywność Polonii Amerykanskej czy na świecie.

Proszę zwrócić uwagę na fakt ze były prezydent Kwasniewski NIGDY nie odwiedzał najwiekszych środowisk Polonii na świecie ale Judeopolonii i to z nimi „ustalał” priorytety które jak się okazało OSŁBIŁY środowiska Polonii a wzmocniły Judeopolonii. Kwasniewski i Wałesa jako prezydci NIGDY nie odwiedzili Chicago gdzie wg. spisu ludnosci z 2000 roku wykazywało 980 tysiecy osób swoje kozenie do Polski z czego ok. 290 tysiecy oświadczyło że na codzien porozumiewa się w jezyku polskim czyli jest to najwieksze skupisko Polaków na swiecie poza Warszawą.
Ci prezydenci NIGDY NIE ZNALEŻLI czasu aby rozmawiać z tamtejszą POLONIĄ ale zawsze jak byli w USA to znaleźli czas na spotkania z Judeopolonią w New Yorku i uzgadniania z nimi „polskiej” polityki dla Warszawy.
Wałesa był w Chicago kilka razy ale NIGDY jak był Prezydentem aby się nie narzić żydo-poskomunie w polsce oraz masonerii światowej, która na Polonię w Chicago patrzy jak na stado oszołomów nie poprawnym globalistycznym ideologiom.

To właśnie „Judeopolonia” ze stolicy żydostwa światowego Nowego Jorku, usiluje ZDYSKREDYTOWAC Zwiazek Narodowy Polski, czy Kongres Poloni Amerykanskiej, lub obniżyć range tych organizacji, bojkotować, a nawet bezpodstawnie OCZERNIAĆ i wmawiać Polakom na emigracji czy to w Kraju, że te organizacje Polakom są ZBYTECZNE lub NIE potrzebne.

”Judeopolonia” w USA a zwłaszcza ta z New Jorku czy ta w zamieszkała w Polsce, życzy sobie, aby ta NAJNOWSZA emigracja z Polski, POLONIA etniczna czy Polonia KATOLICKA była szarą NIE ZOORGANIZOWANA zwykłą masą podatną na manipulowanie polityczne, aby NIE miała DUCHOWEGO czy POLITYCZNEGO przywódctwa, aby Polonia NIE miała PARASOLOWYCH organizacji w strykcie POLONIJNEGO interesu czy broniła Polskiej Racji Stanu na arenie miedzynarodowej ... itp.

Przedstawiciele „Judeopolonii” usiłują zająć strategiczne pozycje w oragizajach polonijnych i nawołuje Polonijny elektorat oraz wykożystuje w imie interesów ELEKTORATU diaspory żydowskiej i na takiej konwie np. Polonii w Chicago doradza aby głosowała np. Rahma Izraela Emanuela na kongresmena w polonijnym dystrykcie wyborczym w Chicago .... itp.

Te procesy trzeba widzieć i je jasno definiować i widzieć.

Najtragiczniejszą rzeczą dla Polonii byli POZORNI „wspieracze” Polonii jakim byli i są nadal POSTKOMUNISCI w strukturach polskiej władzy. Tutaj należy przytoczyć SUPER SZKODNIKÓW jakim byli WSZYSCY ministrowie Spraw Zagranicznych III RP , którzy byli żydami z zpolskim obywatelstwem, albo nawet taki zamachowiec jak Radek Sikorski, który został Ministrem Obrony NIE będąc polskim obywatelem ożeniony z rasową żydówką.

To właśnie ci ŻYDOWSCY ministrowie „polskiego MSZ-u” byli I dalej sa najwiekszymi ROZBIJACZAMI, którzy z PERFIDNYM WYRACHOWANIEM usiłowali ZABIJAĆ przysłowiowego KLINA pomiedzy tą starsza emigracją, a tą najnowszą oraz pomiedzy rodakami w zamieszałymi w Kraju, aby nas OSŁABIĆ jako CAŁOŚĆ NARODU Polskiego na świecie, abysmy bili SKŁUCENI i przez to SŁABI, nie skuteczni jako CAŁOŚĆ i tym samym NIE BYLI ZDOLNI walczyć o swoje wspólne interesy.

W okresie panowania na urzadach polskich zdrajcy R.Sikorskiego doszło do niesamowitego spolaryzowania Polonii na świecie, który usiłuje zdyscyplinować i podporzadkować całą Polonie etnicznych Polaków tej grasujacej JUDEOPOLONI z której wywodzi się też ta nowo mianowana dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

p
panaceum

A Gruba Ania zazdrosna ......

k
ktoś

ale ktoś czuwa, nawet w sprawie wieku, ciekawe,ciekawe.. .

r
rozczarowany

jakaś dziwna dyskusja nad tym co było oczywiste, 3/4 miasta wiedziało w dniu ogłoszenia konkursu kto go wygra !No, może jeden Przemysław K. się łudził.

z
zyd

ktos naprawde musi puknac sie w glowke ale mocno bo inaczej nic do niego nie dotrze p. Agata z notesikiem za ZYDEM nie biegala zdobyla wszystko SWOJA wiedza o tym nikt nie pisze badz czlowieku tak madrym jak ona a dojdziesz tak samo a moze juz jest nie ten czas zawisniku PANI AGATO PRZETRWANIA GRATULACJE

z
zyd

p.Agato temu pisarczykowi nalezy sie nagroda za to ze tak pieknie pisze nie pani a swoj zyciorys zycze pani sukcesow powodzenia GRATULACJE

m
marijne

Gratulacje! Dobre podejście - najpierw posłuchać, rozejrzeć się, a później zacząć działać :) Powodzenia!

W
Westchester

Cieszę się! Tak jak świetnie p. Grenda sprawdzała się w Nowym Jorku, tak i w Poznaniu będzie znakomita, efektywna i twórcza. Moje gratulacje!

T
Tucha

Ta jednomyślność akurat dzieła na szkodę kulturze.środowisko w tym wypadku samo sobie szkodzi. Konkurent Pani Agaty to świetny fachowiec szkoda, że nie umie się go docenić. To że dużo wie kulturze powinno działać na jego korzyść a nie szkodę. Najpierw urząd nie umie wybrać fachowców a potem dziwicie się, że przegrywamy walkę o ESK Decyzje urzędu są zaskakujące!

Z
ZARA

Konkurent Pani Agaty wie o kulturze tak dużo, że środowisko ludzi kultury robiło wszystko, żeby to nie on wygrał ten konkurs... Takiej jednomyślności nie było już dawno...

n
nowa

ludzie kultury co to za brednie wypisujecie Czy znacie p. Agate dlaczego nie pozwolicie jej spokojnie pracowac jestescie smieszni ale mam jeszcze cos popatrzcie na nia a zobaczycie jej skromnosc i madrosc moze pisza to ludzie ktozy czegos sie boja

s
sekretarz

to jakieś dublowanie urzędu miejskiego ? dublowanie funkcji i stanowisk ?

d
dokładna

ona jest trzydziestopięciolatką, więc aluzja nietrafiona

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3