Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Akademia Pana Kleksa" - zdjęcia do filmu kręcono na zamku w Gołuchowie. Zobaczcie! [22.02.2024]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Właśnie do kin trafiła "Akademia Pana Kleksa", zupełnie nowa odsłona kultowej baśni Jana Brzechwy, którą można już oglądać w naszych kinach. Film na pokazach przedpremierowych obejrzało prawie 500 tysięcy widzów. Nie wszyscy wiedzą, że kręcono go między innymi na zamku w Gołuchowie w Wielkopolsce. Zobacz zdjęcia tego niesamowitego miejsca.

Spis treści

Film "Akademia Pana Kleksa" już w kinach

Film "Akademia Pana Kleksa" już od 25 grudnia można było oglądać na specjalnych pokazach przedpremierowych. Obejrzała go wówczas rekordowa liczba widzów, bo prawie 500 tysięcy. Teraz zupełnie nową i oryginalną wersję kultowej baśni Jana Brzechwy można oglądać już we wszystkich polskich kinach.

Oto aktorzy, którzy grają w "Akademii Pana Kleksa"

W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot. Piotr Fronczewski zagrał doktora Paj-Chi-Wo, a główną rolę dziecięcą powierzono Antoninie Litwiniak. To ona jako Ada Niezgódka wprowadziła nas do tytułowej "Akademii Pana Kleksa".

Kto jeszcze zagrał w "Akademii Pana Kleksa"?:

  • Sebastian Stankiewicz - Mateusz
  • Agnieszka Grochowska - Anna Niezgódka
  • Danuta Stenka
  • Daniel Walasek - książę Vincent
  • Konrad Repiński - Albert

- Premiera filmu z fantastyczną rolą Piotra Fronczewskiego miała miejsce, gdy ja miałem zaledwie kilka lat. Ten film był dla dzieci żyjących w tej smutnej komunistycznej rzeczywistości eksplozją radości, fantazji, wyobraźni. To był bohater mojego dzieciństwa. Gdy otrzymałem propozycję zagrania Abrożego Kleksa, czułem wielką presję. Jest to jednak taka presja, na którą też się czeka. Po "Zimnej wojnie" tak spokojnie w moim życiu się zrobiło. Teraz znów zaczepiają mnie ludzie na ulicach i mówią: "Nie spieprzcie tego, to jest film mojego życia". Bardzo się starałem - wyznał po premierze filmu "Akademia Pana Kleksa" Tomasz Kot.

O tym opowiada "Akademia Pana Kleksa"

Nowa "Akademia Pana Kleksa" jest inna niż ta, którą znaliśmy. Nie ma już w niej Adama Niezgódki. Jest za to Ada Niezgódka. W Akademii są też dziewczynki. Fabuła bardzo różni się od tej, którą pamiętamy z pierwszej wersji filmu. Nawet kluczowa dla filmu historia kruka Mateusza została opowiedziana w nieco inny sposób.

Ada Niezgódka pojawiła się w "Akademii Pana Kleksa" jako jedno z kilkunastu dzieci reprezentujących różne kraje na świecie. Przybywa tu, by odkryć swoje niezwykłe umiejętności, a dzięki nim pomóc rozwikłać problem kruka Mateusza oraz swoją rodzinną tajemnicę.

- Najlepszym sposobem zbliżenia do dzieci historii, która została napisana kilkadziesiąt lat temu, jest opowiadać o ich problemach i w czasach, w których one żyją. To była nasza decyzja od samego początku. Nie chcieliśmy tej historii dodatkowo obciążać ciężarem czasu, tylko zdjąć jej z pleców parę kilo na różne sposoby. Jednym z nich było przeniesienie tej historii w czasy współczesne. Jest to głos młodego pokolenia, film dla młodego pokolenia, film o młodym pokoleniu i de facto opowiedziane przez młode pokolenie. Ja też jestem jeszcze młody - mówił Maciej Kawulski, reżyser filmu "Akademia Pana Kleksa".

Film zbiera różne recenzje. Jest jednak dobrze oceniany za muzykę oraz scenografię. Zdjęcia do filmu powstawały między innymi na wielkopolskim zamku w Gołuchowie.

Oto zamek w Gołuchowie. To tutaj kręcono zdjęcia do filmu "Akademia Pana Kleksa":

Zdjęcia do "Akademii Pana Kleksa" powstawały między innymi na zamku w Gołuchowie. Historia tego niezwykłego gmachu ma już ponad 500 lat. W XIX wieku zamek przeszedł poważną przebudowę. Można jednak i dziś znaleźć w nim pozostałości z XVI i XVII wieku.

To jak dziś prezentuje się zamek w Gołuchowie, jest zasługą Działyńskich. Wynajęli oni architektów z Francji. Chcieli bowiem, by ich pałac przypominał słynne francuskie zamki. Tak też się dziś prezentuje.

Zamek w Gołuchowie jest otwarty dla zwiedzających. Oto szczegóły

Zamek w Gołuchowie można odwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9 do 16;
  • od 1 lipca do 31 sierpnia, od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 16, a w soboty i niedziele - od 10 do 17;
  • od 1 września do 31 grudnia, od wtorku do niedzieli od godziny 9 do 16.

Oto ceny biletów zamku w Gołuchowie:

  • Bilet normalny - 20 zł
  • Bilet ulgowy - 13 zł
  • Dzieci i młodzież ucząca się (od 7 do 26 lat) - 1 zł
  • Dzieci do 7 lat - wejście za darmo
  • Oprowadzanie z przewodnikiem (grupy do 30 osób) 120 zł + bilety wstępu
  • Wtorek - wejście za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski