Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostka Amica Wronki

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowała się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Amica Wronki.

Historia największego polskiego producenta AGD zaczęła się w roku zakończenia II wojny światowej. Już dwa lata później spośród załogi liczącej 111 osób wyłoniła się grupa ludzi gotowa w razie potrzeby skutecznie walczyć z ogniem. Formalnie jednak założenie jednostki OSP nastąpiło w roku 1953, kiedy to została ona zarejestrowana w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Strażacy brali udział w akcjach gaśniczych poza terenem swojego zakładu. Pierwsze wyposażenie jednostki stanowił wóz bojowy marki Lublin. W1975 roku zakupiono przyczepę pianotwórczą oraz pozyskano nieodpłatnie wóz bojowy Star 25. Dwa lata później patronacka firma Wromet (tak wówczas nazywała się dzisiejsza Amica) zakupiła ciężki pojazd gaśniczy Jelcz 315, przekazując jednocześnie na potrzeby swojej OSP remizę strażacką. W roku 1979 tabor uzupełnił wyremontowany na miejscu w zakładzie samochód do ratownictwa technicznego, marki Warszawa.
W kronikach OSP Amica zachowały się informacje o liczebności jednostki i jej władzach od lat osiemdziesiątych. Wiadomo, że w roku 1982 działało 30 czynnych strażaków, posiadających pełne umundurowanie bojowe i galowe, a kolejnymi prezesami zarządu począwszy od roku 1986 byli: Eligiusz Kremer, Wojciech Rodak, Maciej Michalski, Tadeusz Pędzich i Marta Napierała-Werner. W 1991 roku aktywnych strażaków było 28. W 2001 - 42.
W 1989 roku zakupiono samochód ratowniczo-gaśniczy Star 244, a rok później samochód operacyjny marki Polonez. Przełomowe jak na tamte lata zakupy dla jednostki zostały poczynione w roku 1997, kiedy Amica zainwestowała w ochronne wyposażenie strażaków. Jednostka przystosowana też została do działań z zakresu ratownictwa chemicznego na terenie zakładu.
Od końca lat osiemdziesiątych strażacy OSP Amica biorą udział w zabezpieczaniu imprez. Druhowie brali udział w organizacji meczów piłkarskich we Wronkach - były to również rozgrywki ekstraklasy oraz spotkania międzynarodowe. W 2002 roku pokaz sprzętu strażackiego przygotowany przez OSP Amica uświetnił obchody 10-lecia klubu piłkarskiego Amica Wronki.
W 1999 roku OSP Amica zajęła pierwsze miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w Wartosławiu, a rok później drugie miejsce w Kłodzisku. W tych latach zakupiono nowego Fiata Tipo jako samochód operacyjny, a także nowy wóz do ratownictwa technicznego. Ten drugi, marki Lublin, jest w wyposażeniu OSP Amica do dziś. Ochotniczej Straży Pożarnej we Wronkach (jednostce gminnej) przekazano samochód Jelcz 315. W 2001 roku zakupiono nową motopompę. W 2004 i 2006 - pilarki marki Stihl.
Druhowie integrują się nie tylko poprzez wspólny udział w akcjach, szkoleniach i ćwiczeniach. Biorą udział w turniejach piłkarskich, jeżdżą wspólnie z rodzinami na wycieczki, na przykład nad morze.
Szkolenia organizowane dla strażaków coraz częściej zawierają elementy pomocy medycznej. Przy uroczystym wręczeniu certyfikatów ukończenia kursu w 2006 roku druhom z Amiki przekazano w prezencie od Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu zestawy do ratownictwa medycznego. Na potrzeby jednostki zakupiono profesjonalnie wyposażoną torbę medyczną. We wrześniu tego samego roku reprezentacja zakładu i OSP Amica wzięła udział w I Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego w Zawierciu. Rok później pracownicy Amica Wronki S.A (jednocześnie członkowie OSP Amica) wzięli udział w drugiej edycji mistrzostw „Bezpieczna Firma” w Józefowie k/Warszawy. Drużyna w składzie Iwona Kaprykowska, Julita Przybył, Łukasz Kawka, Robert Kubiak i Lidia Pawlak jako opiekun zajęła dziewiąte miejsce w kraju. Odtąd przez wiele lat drużyna złożona głównie z druhów uczestniczyła co roku w tych zawodach, udawało się jej też zdobywać jeszcze wyższe miejsca.
W 2007 roku jednostka liczyła już 60 członków w tym 46 czynnych. Jednostkę doposażono w kolejny sprzęt do ratownictwa medycznego. OSP Amica zwyciężyła w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych zorganizowanych w Rzecinie. Zakupiono jedenaście par mundurów „wyjściowych” dla kobiet. Panie przywdziewały jednak również strażackie stroje bojowe - w 2009 roku po raz pierwszy wystartowały w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych - i od razu zwyciężyły. Następnie zajęły pierwsze miejsce w zawodach powiatowych. Rok później drużyny OSP Amica po raz pierwszy wystartowały w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych - w Wągrowcu.
W roku 2012 brać strażacka Ochotniczej Straży Pożarnej Amica cieszyła się zakupionym przez firmę samochodem Mercedes Atego. Dotychczas użytkowany star 244 został przekazany OSP Podrzewie.
Ochotnicza Straż Pożarna Amica działa przy należącej do Grupy Amica fabryce we Wronkach, w powiecie szamotulskim.
Amica to największy polski producent artykułów gospodarstwa domowego. W fabryce we Wronkach produkowane są kuchnie do zabudowy i wolnostojące, płyty grzejne i piekarniki. Straż pożarną działającą przy fabryce tworzą ochotnicy, których łączy wielka chęć niesienia pomocy i pasja. OSP Amica jest jednak finansowana nie przez samorząd, jak w przypadku większości takich stowarzyszeń, tylko przez firmę. Grupa Amica wspiera w ten sposób bezpieczeństwo i higienę pracy oraz realizuje misję społecznej odpowiedzialności biznesu.
Szczególne zaangażowanie Grupy Amica w zapewnianie publicznego bezpieczeństwa pożarowego doceniła w 2017 roku kapituła Ogólnopolskiego Konkursu „Floriany”. Na uroczystej gali przedstawiciele firmy, a wśród nich sami strażacy, odebrali z rąk Waldemara Pawlaka - prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej - statuetkę dla najbardziej zaangażowanego społecznie pracodawcy. „Prezes Zarządu Jacek Rutkowski - napisano w uzasadnieniu nagrody - jest zaangażowany w działania przynoszące pracownikom i lokalnej społeczności wiele korzyści poprawiających jakość życia: OSP Amica, Fundacja Amicis, firmowe przedszkole i żłobek Amica Kids, finansowanie i szkolenie 92 wykwalifikowanych ratowników dbających o bezpieczeństwo w firmie. Pracownicy mogą korzystać z przychodni zakładowej i ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego.”
Dzięki mecenatowi takiej firmy OSP Amica, druhowie dysponują nowoczesną remizą, samochodami ratowniczo-gaśniczymi marek Mercedes Atego (rok prod. 2012) i Lublin (1999), a także przyczepą gaśniczą do zaopatrzenia wodnego. Pojazdy i przyczepa są wyposażone we wszelkie potrzebne przy działaniach ratowniczych systemy i urządzenia - motopompy, zbiorniki, drabiny, maszt oświetleniowy, piły - w tym do betonu, nożyce do cięcia blachy i wiele innych. Strażacy podczas akcji pomagają poszkodowanym w zdarzeniach ludziom, korzystając z defibrylatora, zestawów ratownictwa medycznego, deski ortopedycznej, szyn kramera.
Ochotnicy z Amiki są dysponowani do miejscowych zagrożeń i pożarów przez KP PSP w Szamotułach lub punkt alarmowy, który znajduje się na portierni zakładu pracy - za pomocą syreny oraz systemu alarmowania na telefony komórkowe. Firma umożliwia strażakom opuszczenie stanowiska pracy w związku z interwencjami. Podczas rozległych zdarzeń ratownicy komunikują się za pomocą przenośnych radiotelefonów.

STRAŻACY
Strażacy OSP Amica rekrutowani są wyłącznie spośród załogi. Wszyscy członkowie stowarzyszenia to obecni lub byli pracownicy Grupy Amica. Do organizacji należy obecnie 46 osób, wśród których jest 10 kobiet i 4 członków honorowych. Czynni strażacy są szkoleni pod kątem różnych działań ratowniczych. Są także przygotowywani do interweniowania na wysokościach, zdobywając uprawnienia podczas kursów organizowanych na terenie firmy, w magazynie mierzącym prawie 50 metrów wysokości. Udzielanie pierwszej pomocy wielu strażaków ćwiczy także w ramach działających w firmie drużyn ratowników wydziałowych.
Prezesem OSP Amica jest od 2011 roku Marta Napierała-Werner. W obecnym zarządzie zasiadają ponadto Łukasz Kawka (wiceprezes), Robert Kubiak (wiceprezes-naczelnik), Marcin Małecki (zastępca naczelnika) oraz Iwona Kaprykowska, Halina Roj, Łukasz Roj, Paweł Konkol i Karol Woźnicki. Komisję rewizyjną tworzą Monika Pollok (przewodnicząca), Marcin Górowski, Paulina Piechowiak i Piotr Krzyżaniak. Większość członków zwyczajnych, w tym również panie, uczestniczy w akcjach ratowniczych. Członkami honorowymi są długoletni zasłużony strażak OSP Amica Jan Hibner obecny Prezes Grupy Amica Jacek Rutkowski, I Wiceprezes ds. Operacyjnych Marcin Bilik oraz doradca prezesa Andrzej Kadziński.

WSPARCIE DLA FIRMY
Chociaż OSP Amica jest bardzo ważnym ogniwem zapewnienia bezpieczeństwa pracy i obiektów fabryki Amica we Wronkach, to działania z tym związane stanowią na szczęście nieznaczną część ogółu działań ratowniczych jednostki.
Regularnie natomiast OSP Amica uczestniczy w ćwiczeniach na terenie zakładu pracy, czasem także z udziałem jednostek zawodowych Państwowej Straży Pożarnej. Podobny charakter mają organizowane z udziałem miejscowych strażaków-ochotników próby ewakuacji w ramach audytów Zintegrowanego Systemu Zarządzania. W ostatnich latach ważnym zadaniem zakładowej straży było wspieranie firmy w przeciwdziałaniu pandemii Covid-19. Druhowie przewozili pracowników na szczepienia, pomagali w szczepieniach organizowanych w zakładzie, a także przeprowadzali ponad 400 dezynfekcji pomieszczeń rocznie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski