Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Kościan

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Kościan.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie

Rzadkością jest funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych w miastach będących siedzibą Komend Powiatowych, czy Miejskich Państwowej Straży Pożarnej. W większości takich przypadków, powstanie formacji zawodowej powodowało powolne rozwiązanie ochotników ze względu na przejęcie większości obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej przez zawodowców. Kościan należy do nielicznych wyjątków. Tutaj OSP funkcjonuje do dziś i ma się bardzo dobrze.

Trudno przyjąć jako pewną datę stworzenia pierwszej zorganizowanej formy walki z pożarami w Kościanie. Być może będzie to rok 1791 kiedy to powstała Komisja Porządkowa Cywilno-Wojskowa obejmująca swym zasięgiem powiat kościański i wschowski. Jednak oficjalna data powstania Dobrowolnej Straży Ogniowej w Kościanie przypada na rok 1874, kiedy to 19 stycznia aż 115 mieszkańców Kościana zadeklarowało gotowość do wstąpienia w jej szeregi. Założycielami formacji byli dr Karol Bojanowski oraz dr Klemens Koehler.

Po prawie 150 latach od powstania, historia OSP Kościan jest kontynuowana. Jej działalność nie ogranicza się jedynie do ratowania życia i mienia. Jednostka od wielu lat słynie z wysokiego poziomu sportowego, o czym świadczą liczne sukcesy na szczeblu wojewódzkim, krajowym oraz międzynarodowym. OSP Kościan od roku 1980 bardzo aktywnie włączyła się w zmagania sportowe w ramach CTIF (Międzynarodowy Komitet Prewencji i Techniki Pożarniczej). Od roku 1984 nasi strażacy byli wielokrotnie Mistrzami Polski. Po wygranych w kraju brali oni udział w Olimpiadach Pożarniczych CTIF. OSP Kościan brało udział w tych zawodach 8 razy.
Kolejną aktywnością, którą OSP Kościan może się pochwalić jest praca z młodzieżą. Od lat, najmłodszymi druhami opiekują się najlepsi opiekunowie, zarażając ich pasją do aktywności fizycznej i pożarnictwa. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Kościanie wychowała kilka pokoleń strażaków. Wielu z nich pełni służbę w Państwowej Straży Pożarnej, czy ratuje życie pracując w Zespołach Ratownictwa Medycznego.

OSP Kościan pielęgnuje historię i dba o tradycje pożarnicze. Organizowane apele, czy uroczystości przypominają druhom powagę służby, szczepią w nich dumę z noszenia munduru i patriotyzm. Każdą uroczystość wzbogaca Orkiestra Dęta OSP Kościan, która występuje wraz z formacjami mażoretek. Obie formacje występują na terenie całego kraju, zarówno podczas uroczystości, jak i biorąc udział w zawodach.

Rejon operacyjny OSP Kościan, stanowią w większości tereny rolnicze oraz leśne. W pobliżu znajdują się również trasy szybkiego ruchu. W roku 2021 jednostka zanotowała ponad 200 alarmów. Ochotnicy oprócz gaszenia pożarów, czy likwidacji miejscowych zagrożeń, są odpowiedzialni za organizację zaopatrzenia wodnego podczas dużych pożarów na terenie powiatu. Dzisiaj strażacy oczekują na nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

OSP wydatnie wspierają Burmistrz i Rada Miejska Kościana, zdając sobie sprawę ze znaczenia, jakie w dziejach miasta odegrała i odgrywa ochotnicza straż dzięki tradycji i pożytecznemu bezinteresownemu działaniu na rzecz lokalnej społeczności.
Za dwa lata OSP w Kościanie świętować będzie 150-lecie powstania. Czego życzyć jubilatce? Kolejnych, pięknych lat strażackiej działalności kontynuowanej przez następne pokolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski