OPRAC.:
Jacek Czaplewski
Napastnik zabił dwóch Szwedów
Napastnik zabił dwóch Szwedów PAP/EPA
W poniedziałek (16 października) doszło do zamachu terrorystycznego w stolicy Belgii. Po godzinie dziewiętnastej w strzelaninie na jednej z ulic w Brukseli zginęli dwaj kibice reprezentacji Szwecji, która od godziny 20:45 mierzyła się z Belgią w eliminacjach Euro 2024. Mecz został przerwany po pierwszej połowie i dziś nie będzie wznowiony - potwierdziła UEFA.

Zamach w Belgii. Nie żyją dwaj kibice ze Szwecji

Do dramatu doszło w pobliżu Place Sanctelette, około 5 km od stadionu Króla Baudouina I, gdzie Szwecja grała z Belgią (do przerwy padł wynik 1:1). W zespole gości na prawej obronie wystąpił piłkarz Pogoni Szczecin, Linus Wahlqvist.

Mężczyzna, który zastrzelił dwóch kibiców reprezentacji Szwecji, miał podczas ataku krzyczeć "Allahu akbar" - podał portal informacyjny 7sur7.

7sur7 informuje również, że w zamieszczonym na Facebooku nagraniu wideo napastnik twierdzi, że należy do Państwa Islamskiego i chwali się "zabijaniem niewiernych". Jako motyw ataku w Brukseli miał podać chęć "pomszczenia muzułmanów".

O zamachu informują również inne belgijskie media. Gazeta "Het Laaste Niews" zamieściła na swojej stronie internetowej nagranie wideo, na którym widać mężczyznę w pomarańczowej kurtce na skuterze i z karabinem, który najpierw oddał dwa strzały, potem trzy kolejne, następnie wbiegł do budynku, oddał jeszcze dwa strzały, wyszedł i strzelił jeszcze raz.

PAP/EPA

Po zamachu napastnik wrzucił do sieci nagranie: - Jestem bojownikiem Allaha. Żyjemy dla naszej religii i umieramy dla niej. Twój brat zemścił się w imieniu muzułmanów. Do tej pory zabiłem trzech Szwedów, "niewiernych".

Według belgijskich mediów sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i do tej pory pozostaje nieuchwytny. W Brukseli trwa alarm terrorystyczny. Z tego powodu obecni na meczu nie mogą opuszczać stadionu.

Morderca, który umieścił film z ataku w mediach społecznościowych, miał krzyczeć, że była to zemsta za palenie Koranu w Szwecji.

Brukselska policja potwierdziła natomiast, że dwie osoby zastrzelone w drodze na mecz to kibice drużyny gości. Potwierdzono obywatelstwo ofiar oraz poinformowano, że byli ubrani w koszulki reprezentacji Szwecji.PAP

Komu wygasa kontrakt w czerwcu 2024 roku? Na liście jest sporo znanych, lubianych i przede wszystkim cenionych nazwisk. Poznajcie te najciekawsze.

Piłkarze z wygasającymi kontraktami. Gwiazdy i młode talenty...