Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autystyczne dzieci bawią się inaczej. Rodzice powinni obserwować i reagować

Marcin Idczak
Dr Justyna Leszka, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu
Dr Justyna Leszka, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu Archiwum Polskapresse
O dzieciach z autyzmem i ich postrzeganiu mówi dr Justyna Leszka, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu.

Ile dzieci w Polsce lub na świecie może dotykać autyzm?
Według europejskich badań na każde 150 urodzonych dzieci jedno będzie z zaburzeniami autystycznymi. Statystki amerykańskie są jeszcze bardziej niepokojące. Zgodnie z nimi jedno na 100, a nawet na 88 może być autystyczne. Wiadomo też, że liczba osób, u których wyryto te zaburzenia, stale wzrasta. Dlaczego? Tego nikt nie wie, a jeśli się dowie, to pewnie dostanie za to Nobla. To jest dla nas wciąż ogromna zagadka.

Jak można rozpoznać u dziecka symptomy autyzmu? Na co powinni zwracać uwagę rodzice?
Pierwsze symptomy widać już, gdy dziecko ma mniej niż 12 miesięcy. Jednak najłatwiej je zaobserwować, gdy jest ono w wieku od 3 do 4 lat. Trzeba zwracać uwagę na wszystkie zachowania, które odbiegają od standardów. Może to być opóźnienie w rozwoju, gorszy kontakt z otoczeniem lub innymi ludźmi. Dla przykładu – chłopcy w tym wieku bardzo lubią bawić się samochodzikami. Jeżdżą nimi po dywanie, wydają przy tym dźwięki przypominające odgłos silnika lub klaksonu. Jednak, gdy zamiast tego będą poruszały samochodziki w kółko i tylko będą się im przyglądać, to może być już powód do zaniepokojenia. Inny przykład to klocki. Dziecko powinno z nich budować zamki, budynki, a często niszczyć je. Dziecko, które może mieć autyzm, będzie klocki szeregowało, układało według koloru, wielkości. Jeśli się im poprzestawia tak posegregowane klocki, to może wywołać ich oburzenie, a może i bardziej agresywną reakcję. Zdarza się również, że dziecko może wydawać przeraźliwe krzyki, które nie mają żadnego uzasadnienia. Są przypadki ataków histerii lub agresji.

Jak dziecko autystyczne postrzega świat. Jak jest odbierane przez otoczenie?
Niestety, reakcje takiego dziecka mogą być bardzo nieprzychylnie odbierane przez innych. Rówieśnicy, a także ich rodzice mogą twierdzić, że jest ono zbyt wybuchowe, agresywne. Natomiast o opiekunach będzie się mówiło, że nie dają sobie rady z wychowaniem. Na szczęście takie postrzeganie jest zmieniane. Pomagają w tym liczne organizacje, stowarzyszenia, które propagują wiedzę o autyzmie nie tylko wśród rodzin, ale w całym społeczeństwie. Właśnie, by pokazać co to za schorzenie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Czy sytuacja dzieci z autyzmem zmienia się w naszym kraju?
Tak, zdecydowanie. Głównie dzięki coraz większej wiedzy o tym schorzeniu.
Jednak wciąż jest dużo do zrobienia, szczególnie w dziedzinie edukacji. Nie wszystkie placówki oświatowe i część nauczycieli nadal nie są przygotowani do opieki nad tymi dziećmi. Choć trzeba przyznać, że także i w tej dziedzinie widać już poprawę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski