Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

B. R. Ambedkar: Niedotykalny, który tworzył konstytucję urodził się 124 lata temu [GOOGLE DOODLE]

BAZA
B. R. Ambedkar: Niedotykalny, który tworzył konstytucję [GOOGLE DOODLE]
B. R. Ambedkar: Niedotykalny, który tworzył konstytucję [GOOGLE DOODLE] Wiki Commons
W logo Google tradycyjnie upamiętniane są wybitne postacie. We wtorek 14 kwietnia zaszczytu tego dostąpił B. R. Ambedkar - hinduski prawnik, który wywodził się z nizin społecznych, a mino to współtworzył konstytucję swojej ojczyzny. Walczył też z podziałem kastowym w Indiach.

B. R. Ambedkar, a właściwie Bhimrao Ramji Ambedkar urodził się 14 kwietnia 1891 roku. Pochodził z kasty zaliczanej do tak zwanych niedotykalnych przez dziesięciolecia szykanowanej i spychanej na społeczny margines. Ojciec Bhimrao był wojskowym, co wykorzystywał, by pomóc swoim dzieciom zdobyć wykształcenie. Dzięki jego wysiłkom Ambedkar i jego rodzeństwo mogli chodzić do publicznej szkoły, chociaż nie byli wolni od dyskryminacji. Jako niedotykalnie nie mogli na przykład siedzieć w klasie z innymi dziećmi, a nauczyciele poświęcali im znacznie mniej uwagi niż pozostałym uczniom.

B. R. Ambedkar skutecznie przezwyciężał trudności i zaliczał kolejne szczeble edukacyjnej drabiny. Do 1912 roku zdołał ukończyć ekonomię i politologię na uniwersytecie w Bombaju. Rok później, dzięki stypendium, przeniósł się do USA, by uczyć się na Uniwersytecie Columbia. Następnie przeniósł się do Anglii, by uczęszczać do słynnej London School of Economics. W 1917 roku stypendium wygasło i musiał wracać do Indii.

Mimo wykształcenia, B. R. Ambedkar po powrocie do kraju, napotykał kolejne trudności związane ze swoim pochodzeniem. Nie mógł na przykład pracować jako prywatny nauczyciel, gdyż rodzice nie chcieli, by niedotykalny miał kontakt z ich dziećmi. Nie zdołał także zagrzać miejsca na uniwersytecie, gdyż przeciwni mu byli inni wykładowcy. Wreszcie B. R. Ambedkar postanowił praktykować jako prawnik.

Świetnie znając problemy najniższej klasy społecznej, walczył o równouprawnienie. Wśród jego zasług było miedzy innymi doprowadzenie do podpisania Paktu z Puny, który gwarantował niedotykalnym miejsca we władzach. Kiedy w 1947 roku pierwszym premierem Indii został Jawaharlal Nehru, B. R. Ambedkar zasiadł w jego gabinecie jako minister sprawiedliwości. Podczas piastowania tej funkcji pracował przy tworzeniu konstytucji, która weszła w życie w 1950 roku.

Walczący z systemem kastowym Ambedkar namawiał swoich rodaków do przechodzenia z hinduizmu na nieuznający segregacji społecznych buddyzm. Sam uczynił to w 1956. W grudniu tego samego roku zmarł. Pamięć o jego dokonaniach wciąż jest jednak żywa, czego dowodzi choćby Google Doodle, który 14 kwietnia 2015 roku uczcił 124. rocznicę jego urodzin.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski