Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagaż podręczny w Wizz Air i Ryanair: jakie musi mieć wymiary, ile może ważyć, czego nie wolno przewozić

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Bagaż podręczny jest nieodłącznym elementem podróży samolotem. Często zastanawiamy się jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny lub co można w nim przewozić. Każda linia lotnicza sama ustala kryteria wielkości bagażu podręcznego. Zasady wnoszenia bagażu podręcznego w Wizz Air różnią się od tych, które stosuje linia Ryanair. Sprawdźcie, jaki musi być bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych i uniknijcie niepotrzebnego stresu na lotnisku.

Bagaż podręczny to nieodłączny element podróżowania samolotem. Co więcej, niejednokrotnie jest to jedyny rodzaj bagażu, którzy pasażerowie zabierają na pokład. To dotyczy głównie osób, które podróżują tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Wizz Air lub Ryanair i chcą np. zaoszczędzić trochę pieniędzy unikając zakupu bagażu rejestrowanego. Okazuje się jednak, że bagaż podręczny w Wizz Air różni się od bagażu podręcznego, który możemy wnieść na pokład w Ryanair. Zobaczcie jakie są zasady w tych liniach lotniczych.

Bagaż podręczny w Wizz Air
Bezpłatny bagaż podręczny w Wizz Air może mieć maksymalne wymiary 55x40x23 cm. Jego waga nie może być większa niż 10 kg. Na pokład możemy wnieść zarówno małą walizkę na kółkach, jak i plecak lub torbę.

Osoby, które mają wykupiony pakiet Wizz Priority oprócz standardowego bagażu podręcznego mogą również wnieść na pokład małą torbę o wymiarach 40x30x20 cm.

Bagaż podręczny w Wizz Air i Ryanair: jakie musi mieć wymiary, ile może ważyć, czego nie wolno przewozić
Pixabay

W tym wszystkim jest jednak jedno "ale". Węgierski przewoźnik wprowadził poważne zmiany, zgodnie z którym jedynie osoby z wykupionym pakietem Wizz Priority mogą wziąć ze sobą bagaż podręczny do kabiny samolotu. W przypadku pozostałych osób, ich bagaż podręczny zostanie umieszczony w luku samolotu, co oznacza, że nie będą miały one do niego dostępu przez cały lot.

"Ponieważ ilość miejsca na pokładzie samolotu jest ograniczona, nie możemy zagwarantować, że bagaż podręczny będziesz mieć przy sobie w kabinie. Tylko pasażerowie z wykupioną usługą Wizz Priority będą mogli zabrać na pokład swój bagaż podręczny z zastrzeżeniem procedur wejścia na pokład w każdym porcie lotniczym. Bagaż podręczny wszystkich pasażerów, którzy nie wykupili usługi Wizz Priority, zostanie umieszczony w luku bagażowym samolotu i będzie można go odebrać przy taśmie bagażowej na lotnisku docelowym" - informowali przedstawiciele Wizz Air w oficjalnym komunikacie.

Oprócz bagażu podręcznego w Wizz Air dodatkowo na pokład można wnieść bezpłatnie płaszcz lub koc oraz kule dla pasażerów mających problemy z poruszaniem się.

Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie przedmioty mogą znajdować się w bagażu podręcznym. Linia Wizz Air zakazuje wnoszenia na pokład następujących rzeczy:

 • broń palna, amunicja, materiały wybuchowe, broń myśliwska lub sportowa
 • przedmioty i substancje wyglądające jak broń palna, amunicja lub materiały wybuchowe
 • substancje palne (z wyjątkiem: napojów alkoholowych, lakierów do włosów, perfum, wód kolońskich)
 • materiały radioaktywne
 • sprężone gazy
 • substancje trujące lub żrące
 • szczątki ludzkie
 • kleje i farby
 • przedmioty i materiały, które zagrażają bezpieczeństwu, życiu, zdrowiu osób znajdujących się na pokładzie
 • płyny o objętości większej niż 100 ml
 • przedmioty, które nie nadają się do transportu z powodu ciężaru, rozmiaru lub innych nietypowych właściwości
 • przedmioty, które mogą powodować dyskomfort lub obrzydzenie osób znajdujących się na pokładzie
 • przedmioty, które są zakazane przez obowiązujące prawo w państwie, z którego się odlatuje oraz w kraju do którego się przylatuje

Bardzo istotne są ograniczenia dotyczące płynów w bagażu podręcznym. Ze względów bezpieczeństwa każdy płyn musi być umieszczony w pojemniku o maksymalnej pojemności 100 ml. Ponadto wszystkie pojemniki na płyny o maksymalnej pojemności 100 ml muszą mieścić się w jednolitrowej, przezroczystej torbie o wymiarach (20x20 cm). Jeśli nie zastosujemy się do tych wytycznych, podczas kontroli bezpieczeństwa, będziemy zobligowani do pozostawienia lub wyrzucenia danego płynu.

Bagaż podręczny w Ryanair
Bardziej skomplikowana jest sprawa w przypadku bagażu podręcznego w Ryanair. Tam duże znaczenie ma fakt czy wykupiliśmy pierwszeństwo wejścia na pokład.

Osoby bez pierwszeństwa wejścia na pokład mogą wnieść do samolotów Ryanair zaledwie jeden mały bagaż podręczny o wymiarach 40x20x25 cm, który zmieści się pod siedzeniem pasażera z przodu.

Z kolei osoby, które wykupiły pierwszeństwo wejścia na pokład (koszt to 5 euro), mogą zabrać do samolotu (oprócz małego bagażu podręcznego) jeszcze jeden duży bagaż podręczny o wymiarach 55x40x20 cm o maksymalnej wadze 10 kg.

Bagaż podręczny w Wizz Air i Ryanair: jakie musi mieć wymiary, ile może ważyć, czego nie wolno przewozić
Pixabay

Takie zasady wywołały wiele komentarzy wśród podróżników. Przedstawiciele linii Ryanair tłumaczyli to koniecznością ograniczenia opóźnień samolotów, które niejednokrotnie były spowodowane długim układaniem bagażu podręcznego przez pasażerów. Powinniśmy też pamiętać, że w przypadku naruszenia tych zasad i zabrania większego lub cięższego bagażu podręcznego, będziemy musieli zapłacić dodatkowo 50 euro przy bramce do wejścia na pokład.

W przypadku przedmiotów, które zakazane są na pokładzie samolotu, restrykcje w linii Ryanair są podobne do tych z linii Wizz Air. Zakazane są wszelkie rodzaje broni palnej oraz spiczastej. Na pokład nie wolno również wnosić przedmiotów z ostrzem takich jak szable, skalpele, nożyczki o ostrzach powyżej 6 cm, kijki do wspinaczki, wiertarki, noże czy śrubokręty. Zakazany jest też przewóz płynów w pojemnikach o pojemności większej niż 100 ml.

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski