Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni chórzyści

Barbara Sadłowska
Dzisiaj poznański Sąd Apelacyjny nie rozpatrzył odwołania Chóru Mieszanego imienia Stanisława Moniuszki od niekorzystnego wyroku Sądu Okręgowego. Chórzyści walczyli o unieważnienie sprzedaży budynku zabytkowego kasyna przy ulicy Rolnej w Poznaniu, gdzie zespół miał swoją długoletnia siedzibę. Mieli go otrzymać nieodpłatnie - jako organizacja pożytku publicznego.

Jednak w trakcie finalizowania sprawy Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zbyła budynek prywatnemu inwestorowi za 612 tysięcy złotych. Z tego powodu chór złożył pozew do sądu.
W ubiegłym roku, w czasie procesu, inwestor wyeksmitował chór z budynku. Po opuszczeniu dawnego kasyna przy Rolnej chór zszedł "pod ziemię", a dokładnie do schronu przeciwatomowego. Potem ćwiczył w jednej ze szkół, a obecnie spotyka się na próbach w kościele przy ulicy Fredry.

Dzisiejszy proces także nie zakończył się korzystnie dla chórzystów. Rozprawa apelacyjna została jednak odroczona, gdyż sąd pierwszej instancji nie zaprosił do udziału w procesie innych ewentualnie zainteresowanych losem zabytkowego budynku: prezydenta Poznania i Ministra Obrony Narodowej.

To uchybienie naprawi już poznański Sąd Apelacyjny, co jednak nie oznacza, że miasto i ministerstwo będą sprawą zainteresowane.
- Jest trudno, ale nie poddajemy się. W przyszłym roku nasz chór obchodzi setną rocznicę istnienia - powiedziała wczoraj Lidia Przybylska, szefowa chóru imienia Stanisława Moniuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski