Browar Grodzisk udostępnia recepturę kultowego grodzisza!

Materiał informacyjny Browar Grodzisk
Tradycja i nowoczesność mogą iść ze sobą w parze – Browar Grodzisk skutecznie to udowadnia, udostępniając recepturę kultowego piwa grodziskiego nazywanego inaczej grodziszem. Dzięki tej inicjatywie jego smak ma szansę zyskać jeszcze więcej miłośników – teraz każdy może uwarzyć ten trunek. Przepis został udostępniony na stronie internetowej Browaru, www.browargrodzisk.com.

Browar z Grodziska Wielkopolskiego warzy nie tylko piwo grodziskie – jedyny polski styl piwa. Wychodzi także naprzeciw potrzebom współczesnych miłośników piwa i oferuje takie warianty, jak Grodziska White IPA z zieloną herbatą czy Grodziska APA – polską wizję American Pale Ale. Nie brakuje także propozycji bezalkoholowych, jak cieszące się popularnością Bezalkoholowe Mango Ale. Podobnie jak kultowe Grodziskie, nowofalowe odmiany piwa także warzone są z użyciem oryginalnych grodziskich drożdży – nieszablonowe dodatki splecione są więc z tradycyjnymi składnikami.

Nie tylko receptura

Jako browar udostępniamy swoje know-how, co nie jest powszechną praktyką w tej branży – opowiada Krzysztof Panek, prezes Browaru Grodzisk. – Zależy nam jednak na tym, by smakiem piwa grodziskiego mogło cieszyć się jak największe grono odbiorców. Wiemy, jak bardzo jest wyjątkowe i z jaką tradycją się wiąże. Chcemy podtrzymać to dziedzictwo piwowarskie, by smak ten przetrwał kolejne pokolenia i mógł być warzony nie tylko u źródła stylu.

Popularyzacja piwa grodziskiego nie opiera się jednak tylko na samym udostępnieniu receptury przez Browar – przedsiębiorstwo wywalczyło także… unieważnienie rejestracji znaku towarowego piwo grodziskie. Dzięki temu nazwą tą może posługiwać się każdy browar, który warzy piwo w tym stylu.

Co ciekawe, Browar Grodzisk zadbał także o ułatwienie dostępu do składników kultowego trunku. Za pośrednictwem White Labs będzie można zakupić oryginalne drożdże grodziskie. Inny specyficzny składnik piwa, dymiony słód pszeniczny, będzie możliwy do nabycia w czeskiej słodowni Bruntal, która dotychczas produkowała go tylko dla grodziskiego Browaru. Oryginalnie do warzenia piwa grodziskiego był wykorzystywany także chmiel Tomyski pochodzący z okolic Nowego Tomyśla – ta odmiana chmielu przez lata była niedostępna na rynku, jednak dzięki owocnej współpracy Browaru z plantatorem Pawłem Piłatem z Polish Hops, ponownie jest w sprzedaży.

Legenda Browaru we współczesnym wydaniu

Korzenie piwa grodziskiego według tradycji sięgają już 1301 roku. Co ciekawe, w czasach późnego średniowiecza zasady warzenia napoju były dostępne tylko nielicznym, a ich złamanie groziło surowymi karami. W Grodzisku Wielkopolskim, niegdyś polskiej stolicy piwa, funkcjonowały najlepsze szkoły piwowarstwa, w których wykładali wybitni specjaliści, a sam trunek upowszechnił się i zyskał renomę. Prawdziwy rozkwit jego popularności przypadł natomiast na okres międzywojenny.

Browar Grodzisk sięga do swoich historycznych korzeni również obecnie. Piwowarzy z Grodziska Wielkopolskiego kultywują dawne tradycje – jeżdżą po świecie (odwiedzili już m.in. USA, Brazylię, Wielką Brytanię, Niemcy i Danię) i uczą innych. Prowadzą warsztaty z warzenia piwa grodziskiego, odwiedzają inne browary i pomagają w procesie wyrabiania tego trunku.

Unikalna kompozycja składników

Co sprawia, że piwo grodziskie jest wyjątkowe? Przede wszystkim jego charakterystyczny smak z nutami dymionego słodu i przyjemną goryczką. Oprócz tego – wysokie wysycenie naturalnym CO2, dzięki powtórnej fermentacji piwa w butelce, a także jego perlistość. Sama tradycyjna receptura opiera się natomiast na kilku istotnych elementach:

  • woda grodziska, która idealnie wydobywa goryczkę w piwie i wpływa na pełnię jego smaku;
  • chmiel Tomyski – historyczna odmiana polskiego chmielu,
  • grodziskie drożdże, czyli sekretny składnik – szczep drożdży górnej fermentacji;
  • słód pszeniczny dymiony – specjalnie przygotowany słód pszeniczny, ułożony na siatkach i powoli suszony dymem drewna dębowego.

Kolejne cele, ambicje i plany na przyszłość

Działania Browaru Grodzisk przynoszą efekty – w tym roku piwo grodziskie otrzymało oddzielną kategorię na prestiżowym i największym w Europie konkursie piwnym European Beer Star. A już pod koniec listopada będą ogłoszone wyniki najnowszej edycji.

Oryginalne piwo grodziskie warzone tradycyjnie na oryginalnych składnikach jest wyznacznikiem stylu dla innych. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do rozwoju piwowarstwa i do zwiększenia dostępności piwa warzonego w stylu grodziskim na całym świecie – podsumowuje Krzysztof Panek.

Dzięki udostępnieniu tradycyjnej receptury, inne browary zyskują możliwość warzenia piwa grodziskiego według oryginalnej receptury i składników. Nie zmienia to jednak faktu, że Browar Grodzisk nadal będzie zajmował się piwowarstwem u źródła – w miejscu, gdzie styl się narodził.

Więcej informacji na stronie:
https://browargrodzisk.com

Miłośnicy piwa będą mieć okazję degustacji oryginalnego Grodziskiego już 24 i 25 listopada, podczas Targów Piwnych w Poznaniu odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski