Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo: Pierwszy krok w stronę energooszczędności - nowe przepisy już w 2014 roku

Monika Kaczyńska
Od przyszłego roku będziemy budować coraz cieplejsze domy. Do 2021 roku normy zmienią się jeszcze dwa razy
Od przyszłego roku będziemy budować coraz cieplejsze domy. Do 2021 roku normy zmienią się jeszcze dwa razy Dariusz Gdesz
Wraz z nadejściem 2014 roku wejdą w życie nowe, podwyższone wymagania dotyczące energooszczędności polskiego budownictwa. Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, wprowadzają siedmioletni plan obniżania dopuszczalnych parametrów izolacyjności termicznej między innymi dla ścian zewnętrznych, a także drzwi i okien. W praktyce oznacza to, że będziemy budowali cieplejsze domy.

Jeżeli zamierzamy rozpocząć przygotowania do budowy domu po Nowym Roku, będziemy musieli przystosować jego projekt do bardziej restrykcyjnych wymagań technicznych - zmiany obejmą nowe inwestycje, dla których wniosek o pozwolenie na budowę złożymy po 1 stycznia 2014 roku.

Od przyszłego roku będziemy budować coraz cieplejsze domy. Do 2021 roku normy zmienią się jeszcze dwa razy

Proces obniżania zapotrzebowania na energię polskiego budownictwa zakończy się w 2021 roku.

Do tego czasu warunki techniczne ulegną zmianie trzykrotnie - w latach 2014, 2017 i 2021. Działanie to ma nacelu ograniczenie kosztów związanych ze stratami energii cieplnej budynków, co w perspektywie przełoży się naznaczne oszczędności dla domowego portfela. Trzeba jednak pamiętać, że normy określają wymagania minimalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpoczynając budowę w przyszłym roku dostosować budynek do wymagań, które będą obowiązywały dopiero za siedem lat.

Zwłaszcza, że już teraz na rynku są stosowane materiały budowlane, które umożliwiają spełnienie bardziej restrykcyjnych norm - także tych, które wejdą w życie od 2021 roku.

Lepsza izolacyjność ścian, a także drzwi i okien oznacza spore oszczędności na ogrzewaniu

Obniżenie dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła ścian - wartości określającej, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz - jest jedną z najistotniejszych zmian wynikających z rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

- Od 2014 roku ściany zewnętrzne będą musiały charakteryzować się współczynnikiem o wartości U=0,25 W/m2K. W 2017 obniży się on do U=0,23 W/m2K, aby ostatecznie w 2021 roku mieć wartość równą U=0,20 W/m2K - tłumaczy Jarosław Kwaśniak, ekspert systemu do budowy domów Termalica. - Określony przez prawodawcę współczynnik odnosi się zarówno do ścian jednowarstwowych, jak i ocieplanych - dodaje.

W przypadku ścian jednowarstwowych współczynnik przenikalności ciepła dostosowany do nowych wymagań można uzyskać na przykład stosując bloczki betonowe z betonu komórkowego o grubości 48 cm.

W przypadku ścian docieplanych zarówno wełną mineralną, jak i styropianem dostosowanie do wymagań, które zaczną obowiązywać od 2021 roku będzie oznaczało zwiększenie grubości ocieplenia przeciętnie o 2 cm.

Niemniej ważnym punktem w nowych warunkach technicznych budynków jest zmniejszenie akceptowalnego współczynnika izolacji termicznej drzwi zewnętrznych o ponad jedną trzecią. To jednak nie będzie stanowiło problemu ani dla inwestorów, ani dla producentów stolarki.

- W pierwszym etapie zmian drzwi zewnętrzne będą musiały wykazywać maksymalny współczynnik Ud=1,7 W/m2K. W następnych latach osiągnie on kolejno poziom 1,5 W/m2K i 1,3 W/m2K - mówi Czesław Suski, przedstawiciel Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, producenta drzwi drewnianych do domów energooszczędnych i pasywnych. - Polscy producenci oferują już drzwi o współczynniku sięgającym Ud=0,70 W/m2K - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski