Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centra Zdrowia Psychicznego w Wielkopolsce - tu pomoc udzielana jest szybko. Kto i jak może z nich skorzystać?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jedno z wielkopolskich Centrów Zdrowia Psychicznego mieści się przy poznańskim szpitalu HCP
Jedno z wielkopolskich Centrów Zdrowia Psychicznego mieści się przy poznańskim szpitalu HCP Grzegorz Dembiński
Centrum Zdrowia Psychicznego, to miejsce, w którym pomocy udzielają psycholodzy i psychiatrzy. Można do niego wejść "z ulicy", bez skierowania. Korzystać z niego można osobiście, ale mogą się do nich zgłosić również bliscy osoby, która potrzebuje pomocy. Za wszystko płaci NFZ. Choć program na razie działa pilotażowo, to niedawno podjęto decyzję o wydłużeniu pilotażu o kolejny rok.

Czas - to właśnie on odgrywa istotną rolę w przypadku kryzysów psychologicznych czy psychicznych. Osoba borykająca się z takimi problemami powinna otrzymać natychmiastową pomoc i wsparcie, a nie zapisywać się do lekarza, czekać w kolejce po skierowanie, a później do specjalisty.

Właśnie z takim założeniem Ministerstwo Zdrowia w 2018 roku wprowadziło program pilotażowy Centrów Zdrowia Psychicznego. To miejsca dostępne całodobowo, dla każdej osoby dorosłej, bez skierowania, z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i "w zasięgu ręki".

- Pilotaż centrów zdrowia psychicznego stanowi realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Polega on na przeniesieniu ciężaru opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala psychiatrycznego (tzw. modelu izolacyjnego) do środowiska lokalnego. Pilotaż jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia - czytamy w poradniku w poradniku przygotowanym przez Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta.

Do CZP pacjenci mogą wejść „z ulicy”. Na miejscu oferowane są wizyty u psychiatry, psychologa, psychoterapie indywidualne lub grupowe, sesje rodzinne czy nawet pobyt na oddziale dziennym.

Z pomocy CZP może skorzystać każda osoba powyżej 18 roku życia, w tym także osoby nieubezpieczone. Każdy, kto jest w kryzysie psychologicznym lub psychicznym, kto czuje się przygnębiony lub nie może poradzić sobie z lękami lub trudną sytuacją może zgłosić się do CZP.

Mieszkasz w Poznaniu i szukasz dobrego psychoterapeuty? Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci doradzić, zaufaj innym pacjentom. Zobacz ranking 20 terapeutów, których poleca największa liczba użytkowników serwisu ZnanyLekarz.pl. Prezentujemy nie tylko nazwiska psychoterapeutów, ale też adresy ich gabinetów oraz ceny wybranych usług.Zobacz, kogo najczęściej polecają pacjenci ---->

Najlepszy psychoterapeuta w Poznaniu: Sprawdź ranking 20 ter...

By uzyskać pomoc wystarczy przyjść do jednego z punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych. Nie obowiązują do nich zapisy. Wsparcie musi zostać udzielone w ciągu 72 godzin.

To właśnie tam dyżurują specjaliści, którzy po rozmowie z pacjentem opracowują wstępny plan leczenia i decydują jaką drogę powinien obrać - czy trafić do poradni, na oddział dzienny czy np. powinien zostać objęty interwencją psychologiczną.

W całym kraju działa 80 Centrów Zdrowia Psychicznego, ale ma być ich więcej. Na terenie Wielkopolski znajdują się trzy:

  • Centrum Zdrowia Psychicznego Instytut Psychoedukacji sp. z o.o. w Poznaniu
    ul. Bystra 7
    61-366 Poznań
    tel. 530 421 217
  • Centrum Zdrowia Psychicznego Wilda – Grunwald
    ul. 28 Czerwca 1956r. nr 194
    61-485 Poznań
    tel. 61 22 74 452
  • Centrum Zdrowia Psychicznego w Złotowie
    ul. Szpitalna 28
    77-400 Złotów
    tel. 67 263 22 33 wew. 417

Choć pilotaż programu miał trwać do końca tego roku, to niedawno Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jego przedłużeniu aż do końca 2024 roku.

- Wydłużenie tego okresu umożliwi przeprowadzenie niezbędnych działań legislacyjnych mających na celu wdrożenie i zaadaptowanie przetestowanych w ramach pilotażu rozwiązań do całości systemu ochrony zdrowia psychicznego - czytamy w uzasadnieniu projektu Ministerstwa Zdrowia.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem od lat przyciąga osoby żądne wrażeń. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tragicznej historii tego miejsca. Kliknij tutaj, przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->Zobacz też: Restauracja-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularny zajazd "Pod Kaczorem" to dziś ruina. Poznajcie jego tajemniczą historię

Opuszczony szpital psychiatryczny pod Poznaniem kryje przera...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski