18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemia miłości i inne zagadki. Noc Naukowców w Poznaniu [ZDJĘCIA, FILM]

KARC
Fot. Waldemar Wylegalski
W Poznaniu w nocy z piątku na sobotę odbywa się 6. edycja Nocy Naukowców. Tym razem poświęcona jest - między innymi - chemii miłości, fizyce wody i żyjącym budynkom. Naukowcy znów przyciągnęli tłumy - na kampusie Politechniki Poznańskiej, w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk, na UAM i Uniwersytecie Przyrodniczym. Impreza w Poznaniu rozrasta się coraz bardziej. Czy w tym roku zostanie pobity rekord frekwencyjny?

W Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu można nie tylko zbudować własny model DNA oraz poznać jak wygląda przepływ informacji pomiędzy DNA a białkiem, ale także samemu wyizolować DNA z cebuli. - Potrzebny jest do tego płyn do mycia naczyń, sól kuchenna, woda oraz zmrożony alkohol - mówi do zebranej wokół grupy Aleksandra Szopa, doktorantka z IChB i zaraz zgłasza się grupa chętnych do działania osób. W ośrodku PAN można też -między innymi - samemu wyprodukować sztuczne nasiona.

Na Politechnice Poznańskiej pojawiły się największe tłumy. Najwięcej osób zgromadziły dwa sztandarowe pokazy: fizyczny oraz chemiczny. - Naszym hitem w tym roku jest fontanna tryskająca wodą bez prądu oraz wiry pierścieniowe wodne i powietrzne - zdradza dr Adam Buczek prowadzący pokaz fizyczny. Na PP odbył się też pierwszy w Polsce pokaz animacji na budynkach pod hasłem "Żyjące budynki".

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe przygotowało ścianę monitorów złożonych z 24-calowych ekranów LCD, których rozdzielczość jest większa niż Full HD. Służą nie tylko do wizualizacji danych naukowych, ale równie dobrze nadają się do wyścigów. PCSS zaprezentował również swoją telewizję naukową Platon. Może ona służyć do transmisji wykładów i konferencji, ale chętni mogą też wziąć udział w nagraniu programu telewizyjnego.

Jak podkreślają organizatorzy, impreza ma przede wszystkim przełamać schemat, że nauka jest czymś hermetycznym, a naukowiec to osobą zamknięta. W ten wieczór poznańscy naukowcy zamieniają się w showmenów i aktorów, a goście przejmują ich rolę i przeprowadzają eksperymenty naukowe.

Noc Naukowców jest imprezą, która odbywa się tego wieczoru w całej Europie w ponad 200 miastach.

ZOBACZ TAKŻE:
Noc Naukowców 2012: Tłumy na Politechnice Poznańskiej [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski