Chory chłopiec pisze do Sutryka, żeby zostawił jego szkołę

  • Gazeta Wrocławska

Kinga Czernichowska

"Mam zespół Downa. W szkole, do której chodziłem wcześniej, nie miałem przyjaciół, byłem smutny i dokuczali mi. Chciałbym, żeby zawsze było tak jak teraz" - pisze w liście do prezydenta Jacka Sutryka Michał, uczeń klasy VIIb w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 przy ul Lutra. Szkoła ta, decyzją miejskich władz, ma zostać zlikwidowana.

Miasto chce zlikwidować wieloletni Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. Lutra. Budynek szkoły jest dzierżawiony od Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. M. Lutra. Teraz jednak ksiądz Robert Sitarek, założyciel fundacji, nie chce przedłużenia umowy najmu z miastem, a urzędnicy - choć o problemach związanych z ośrodkiem wiedzieli od lat - nie znaleźli dla szkoły nowego budynku. Dlatego postanowili ośrodek zlikwidować, a rodzicom dzieci uczęszczających do ośrodka proponują przeniesienie ich pociech albo do placówki prowadzonej przez księdza, albo do innych szkół - przy Kamiennej i Parkowej. Rodzice dzieci chcą jednak, żeby szkoła dalej istniała - tłumaczą, że nie chodzi tylko o budynek, ale też, a nawet przede wszystkim, o to, że dzieci, rodzice i nauczyciele z SOSW nr 1 tworzą społeczność. Dzieci przyzwyczaiły się do swoich nauczycieli, a - według rodziców - zmiany niekorzystnie odbiją się na ich zdrowiu i psychice. Do tej pory nie pomogły protesty, spotkanie rodziców z prezydentem Jackiem Sutrykiem i akcje w mediach społecznościowych. Prezydent stoi murem za rozwiązaniem zlikwidowania ośrodka, uchwałę o zamiarze likwidacji przyjęli również radni. Zaopiniować ją musi jeszcze dolnośląski kurator Roman Kowalczyk.

Rodzice są bezradni. Tym razem o zmianę decyzji zwróciły się dzieci. Mamy list jednego z uczniów tego ośrodka. Michał, uczeń klasy VIIb, prosi o pozostawienie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Oto pełna treść listu:

"Mam na imię Michał. Mam zespół Downa. Chodzę do klasy VIIb. Lubię chodzić do mojej szkoły. Tutaj mam fajnych kolegów. Hania, Oliwia, Iza, Dawid, Roland, Karolina. Lubię panią Wychowawczynię, czyli panią Basię. Wszyscy nauczyciele są dla mnie mili i mi pomagają. Chodzę na kółko muzyczne, bo lubię śpiewać i tańczyć. Jest super.

W szkole, do której chodziłem wcześniej nie miałem przyjaciół, byłem smutny, dokuczali mi. Chciałbym, żeby zawsze było tak jak teraz.

Michał K."

Zobacz też: Miasto likwiduje szkołę dla niepełnosprawnych, ksiądz nie chce przedłużenia umowy. Rodzic: "Wstyd dla Sutryka"

ZOBACZ TEŻ:

Areszt dla nożownika z Galerii Dominikańskiej. Miał związki z terrorystami?

 brak

Wrocław na bombach. Gdzie jest najwięcej niewybuchów?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.03.2019, 19:28

Fundacja szkołę podstawową ma od 2 lat a le uczniów ZERO NIC ŻADNEGO. A tu proszę wszystkie dzieci i cała kadra gratis. Takie prezenty tylko Pan PREZYDENT SUTRYK ROZDAJE.

15.03.2019, 15:40

to na pewno nie jest 100 % mieszkańców Wrocławia tylko o wiele mniej. Gdzieś to można sprawdzić ilu mieszkańców, a ilu wyborców ma Wrocław.

15.03.2019, 15:34

nie dość , że bydlak to jeszcze nie czytaty i nie piśmaty? Ale za sutkiemi jego kompanami?

15.03.2019, 15:30

licząc 100% wyborców we Wrocławiu, głosowało - tzw. frekwencja - to było ok. 50 % wyborców, czyli na prezydenta w ogóle poszło głosować głosowało 50 % wyborców we Wrocławiu, 50% wyborców olała "DANĄ IM PRZE PARTIE MOŻLIWOŚĆ" wybieranie między złem a złem i z tych głosujących50 % na sutka zagłosowało 50% z 50% głosujących we Wrocławiu wyborców. No to chyba to jest już zrozumiałe , ze na sutka NIGDY nie głosowało 50 % wyborców tylko 50 z % z 50 % to jest 25%. TAKI BŁĄD WCIĄŻ POPEŁNIAJĄ LUDZIE NIE LICZĄC SIĘ Z FREKWENCJĄ !!!!!!!!!!!!!

15.03.2019, 13:19

Ktory z zarządzeniem nie ma nic wspolnego. Chcieliscie a nie czekaj... 50% debili weWroclawiu chcialo kolejnego dupiewicza to niestety teraz przez 5 lat bedzie dalszy proces niszczenia Wroclawia, korkowania miasta co zapoczatkowal krol Rafal Wielki

14.03.2019, 23:38

Lecz się puki nie jest za późno. Co ma tu kot do powiedzenia. Niszczy cię nienawiść.

14.03.2019, 17:59

"Ale niech Fundacja trochę wykaże się i zapracuje na własny wizerunek" - nie wiesz o czym piszesz.
Chyba że należysz do władz szkoły i walczysz o stołek. Fundacja działa wzorowo. Patrz SPP i WTZ . Tak samo będzie z podstawówką. I Michał tam będzie za rok, chyba że pójdzie dalej np. na studia, ale to też w inne miejsce.

14.03.2019, 17:52

Ma prawo pisać i mówić to, co uważa. Każdy sprzeciw jest łamaniem jego kostytucyjnego prawa do wolności! Będzie również traktowany jako mowa nienawiści w stosunku do jego osoby.

14.03.2019, 17:45

Bo jak przejdą pod fundację, nauczyciele nie są tam zatrudnieni jako nauczyciele, kasa inna i godziny pracy inne. Dzieci na tym nie zyskają...

14.03.2019, 17:44

Cóż za hipokryzja. W sejmie jedyni obrońcy rodzin niepełnosprawnych, krzyczący do kamer, że to rodzice wiedzą najlepiej co dla ich dzieci najlepsze, a tu, gdzie są przy korycie i trzeba podejmować decyzje, głosują za likwidacją szkoły dla niepełnosprawnych argumentując, że prezydent wie lepiej od rodziców, co jest najlepsze dla ich dzieci. Radni PO i Nowoczesnej , zdecydujcie się kto wie lepiej ? Urzędnik czy rodzic. Hipokryci !!!!!!
Straciliście wiarygodność i mój głos przy następnych wyborach .

14.03.2019, 16:13

dla księdza wszystko. Cały Wrocław. I to jeszcze mało. A co dla sutka, od nas.

14.03.2019, 16:11

teraz się za łeb łapią, że byli ( i są ) takimi debilami. ZNOWU ( teraz idą znowu głosować - będą znowu jaja znosić).

14.03.2019, 15:43

teraz siedzą cicho, bo ich to nie interesuje, nie mają z tego forsy , nie ich target.

14.03.2019, 14:52

to jest wyjątkowym bydlakiem. Jestem za tym by rodzice dzieci z tej szkoły decydowali o tym czego chcą dla dzieci , bo tylko oni naprawdę interesują się swoimi dziećmi i ich dobrem. Cała reszta to ściema urzędasów, uważających się za władców pieniędzy i przywilejów i chcą tylko pokazać ,że ONI TU RZĄDZĄ i można im skoczyć. Nie dawać się poniżać urzędasom z takimi oczami i ich kotom.

14.03.2019, 14:44

?

14.03.2019, 14:43

absolutnie nie dać się poniewierać przez tych typów i ich pomagierów. ich koniec nadejdzie a wy będziecie mieli w końcu prawa, "co najmniej takie" jak kot sutka. Nie dawać się zastraszyć przez "straszne" oczy sutka na zdjęciach. Bardzo Wam współczuję,że MUSICIE z tym typem i jego pomagierami się spotykać i rozmawiać. Są to ohydni ludzie .

14.03.2019, 14:37

Ty z kropką jesteś ZEREM. I nie żal mi ciebie, sam się zerujesz. Jestem za dziećmi i ich rodzicami . Zawsze.

14.03.2019, 14:35

to jest wyjątkowo bezczelny bo uważa się za bezkarnego we Wrocławiu. To przykład patologii urzędniczej, kto zna jego dzieje i "karierę" i co się stało w szkole w której był dyrektorem czy wicedyrektorem, to można czytać w aktach prokuratury i sądu, to najbliższy przyjaciel Sutryka i Dutkiewicza, bezkarny, ochraniany i nieusuwalny. Może kiedyś odpowie tak jak Sutryk i Dutkiewicz za to jak "rządzi" i trzęsie Wrocławiem. Jestem z Wami z SOSW nr 1

14.03.2019, 14:15

1. Michał ma Zespół Downa ale to nie znaczy że nie umie sam od siebie napisać to co czuje.
2. Jak pisze że chce aby tak było jak jest, ma na myśli nie budynek.... To tylko kupa cegieł i betonu, mury w których jest to wszystko co kocha.
Wskazuje na przyjaźnie....kolegów, na podejście nauczycieli do niego , bo w poprzedniej szkole tego mu brakowało....
Ludzie zanim napiszecie coś, wrócicie .... przeczytajcie jeszcze raz . Jak jest problem ze zrozumieniem czytanego listu wrócić i przeczytać ponownie... jeżeli dalej nie zrozumieliście, to już sory.... trzeba wrócić do szkoły lub zatrudnić pedagoga na lekcje indywidualne do czytania ze zrozumieniem! Wpisy tutaj niektóre są żenujące.... Dotyczy to dwóch stron.
Nie są pisane przez społeczność szkolną z SOSW nr 1 bo wiem jaką mają kulturę osobistą. Pokazali ją na wszystkich spotkaniach i rozmowach z przedstawicielami miasta czy wydziału .
To u prezydenta niestety odbylo sie bez kultury .... z krzykiem, z pokazaniem władzy, z brakiem dopuszczenia do głosu, z waleniem pięścią w stół!
3. A co do polityki to nie się nam nie mieszał. Sami poprosiliśmy różne ugrupowania. Pomógł tylko PiS
i za to im dziękuję, bo chociaż tych kilku mężczyzn w Radzie Miasta chciało nas choć przez chwilę wysłuchać. Inni wsłuchiwali się wyłącznie w to co mówił im
- radny Aniszczyk, że nauczycielom chodzi o kartę... Nie w tym tkwi problem!
- Dyrektor Dylewski że tylko głosując za likwidacją mamy szansę na dalszy dialog ( Tak odbył się ale raczej monolog, bo słuchać się w mieście nie nauczyli)
Sam Dylewski zmieniał wersję co do Zachodniej. Najpierw dyr. Szczęch mówiła że dużo kasy potrzeba na przystosowanie , potem Dylewski przyznał że się nadaje bo było w tej szkole gimnazjum i jest tam też winda... na Komisji jednak to nam rodzicom zarzucił że chcemy wyrzucić dzieci bo przecież jest tam podstawówka ( po sprawdzeniu okazało się że i owszem dwa zespoły czyli 1 i 2 klasa ale i również rusza nabór do niepublicznej szkoły sportowej SKS)
Miasto najpierw proponuje a potem okazuje się że nikt nie zleciał kosztorysu (mamy pismo z Zimy- jest umieszczone na naszym FB)
Mówi że się nadaje ale może być zbyt za dużym budynkiem tylko po to aby dać prywatnej szkole i jeszcze na tym zarobić?
Miasto strasznie kręci. My nic nie mamy do prowadzonej przez Pana Sitarka fundacji, ale nie zgadzamy się aby nasze dzieci były przez tą fundację wchłonięte. Za wiele już usłyszałam, za wiele zobaczyłam aby móc tam zostać. Jak ktoś chce przyjść.... nikomu nie bronię. Ale niech Fundacja trochę wykaże się i zapracuje na własny wizerunek jeśli chodzi o szkołę podstawową, a nie iść na łatwiznę i przejąć w calosci wszystki klasy od 1 do 8. Ja jako rodzic dziecka z SOSW nr 1 nie zgadzam się, aby moje dziecko uczyło się placówce do której każdy i w każdej chwili może wejść i wyjść, że jak zrobi się ciepło i wszyscy z tych ośrodków, szkół, domów starców i przedszkoli wyjdą w jednym czasie to nie będzie bezpieczne dla mojego dziecka, chcę szkoły w której moje dziecko będzie mogło po lekcjach spędzać bezpiecznie czas ze swoimi przyjaciółmi, pograć w piłkę czy posiedzieć i tylko porozmawiać na trawie pod drzewem. Tutaj jest zbyt wiele wszystkiego na kupię na tym samym wspólnym terenie. Godziliśmy się na to, bo miasto miało dać nam wreszcie budynek tylko dla nas, a proponuje to coś co miało być tylko wariantem tymczasowym. Jeżeli tak ma być już bez zmian .... STANOWCZO MÓWIMY NIE, bo mamy już dosyć obietnic, ściskania się w zbyt małych salach, gdzie dzieci siedzą prawie pod tablicą.... chcemy tej kadry .... tych nauczycieli z dużym doświadczeniem i stażem pracy w ośrodku. Przeszłam już ciągłe zmiany nauczycieli, ciągle zastepstwa w innej szkole. Nie chce ponownie tego fundowac swojemu dziecku. Będę walczyć do końca o ten spokój dla siebie i swojej kochanej córki.

14.03.2019, 13:24

1. Michał ma Zespół Downa ale to nie znaczy że nie umie sam sirbie napisać to co czuje.
2. Jak pisze że chce aby tak było ma na myśli nie budynek.... To tyłku kupa cegieł i betonu
Wskazuje na przyjaźnie....kolegów, na podejście nauczycieli do niego , bo w poprzedniej szkole tego mu brakowało.... Ludzie zanim napiszecie coś, wróć.... przeczytaj . Jak masz problem ze zrozumieniem czytanego listu wróć ponownie... jeżeli dalej nie rozumiesz to sory....wróć do szkoły lub zatrudni pedagoga na lekcje indywidualne do czytania że zrozumieniem! Wpisy niektóre są żenujące.... i nie są pisane przez społeczność szkolną z SOSW nr 1 bo wiem jaką mają kulturę osobistą. Świadczą o tym wszystkie rozmowy i spotkania. To u prezydenta było bez kultury !

14.03.2019, 12:19

A co za znaczenie ma czy dziecko niepełnosprawne czy nie, nie powinno wiedzieć o pewnych sprawach. i nikt powyżej nie mówi, że nie mają własnego rozumu... przecież pisze że mu się podoba i chciałby żeby było tak zawsze

14.03.2019, 11:35

Wypowiadasz się za innych a nie wiesz co oni zrobią. Ja zostaję w tej szkole. Przecież wszyscy mogą zostać i dalej będzie fajnie. Więc nie wiem o co ci chodzi.

14.03.2019, 11:33

dsa

14.03.2019, 11:25

jak w tutule

14.03.2019, 10:54

Nie ma to jak wykorzystać chorego chłopca do rozgrywek politycznych. Żal mi tych ludzi.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3